| AlxMro a întrebat:

Se poate ca noi sa traim intr-o eternitate alcatuita dintr-o succesiune de timpuri ale caror secvente noi le percepem de fapt ca fiind viata, incipitul si sfarsitul unei lumii? De fapt, un inceput are un sfarsit continuat de alt inceput si alt sfarsit pana la infinit? Si atunci, asa ravnitul sfarsit al lumii nu reprezinta un nou inceput? Voi chiar credeti ca se va termina totul?

27 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Interesant concept.
E o teorie si asa va ramane pana va fi demonstrata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumoasa si ciudata dar foarte adevarata teoria.Nu,nu se va termina totul niciodata, mereu se va repeta totul, sub alte forme.Numai bine.

| Flav a răspuns:

Atat timp cat nu se va termina in mandatul meu, nu prea pun pret pe asta. Daca ar fi sa ascult fiecare teorie, conspiratie, nu m-as mai culca nici noaptea.

| Kazimir a răspuns:

Asta de unde ai mai copiat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu intelegi vreo ceva concret din ce-ai spus?

| harciog a răspuns:

S-a propavaduit atita sfirsitul lumii incit incep sa cred ca nimeni nu gindeste de nu ne dam seama.Lumea si timpul sint doua concepte percepute de fiecare minte in felul ei, avind tot atitea granite dupa cum sint vazute de fiecare minte mai mult sau mai putin dezvoltata.Deci cu moartea fiecarei minti vor mai disparea inca o lume, inca un timp.

| Dumnezău a răspuns:

Atemporalitate! Niciodata nu se termina-pentru ca timpul,in sine,nici nu exista sub forma de concept bine-definit.E ceva inventat de noi pentru a masura,dar de fapt,cum nu are nici inceput, nici sfarsit, el exista peste tot si nicaieri.Sfarsitul...nu o sa existe niciodata; un sfarsit al cuiva e un inceput al cuiva,cum zice si vorba aceea ''One man's trash is another man's treasure''. Poate,noi ca specie,avem un capat de linie,dar Pamantul nu are,pentru ca,chiar daca poate fi inghitit de gauri negre, raman componente de materie si de energie care o sa se plimbe aiurea prin univers, chiar si dupa ce se sfarseste pamantul.De asemenea,nici Eternitatea nu are un interval in care poate fi definita,la fel ca Infinitul-sunt peste puterea normala de intelegere,facute sa masoare,cand ele nu au ce masura,caci Timpul,desi e considerat dimensiune,nu este,pentru ca ceva ce se afla peste tot si nicaieri nu intra in asemenea tipare.''Sfarsitul lumii'', daca va veni candva va insemna doar sfarsitul oamenilor, nu si al locului unde traiesc oamenii.Succesiunea aceea de timpuri de care ziceai tu e tocmai atemporalitate,pentru ca traim prin Materie, care e strans legata de Timp-nici nu existam de fapt, suntem un fel de proiectii ale Timpului intr-un loc in care Timpul dicteaza.Secventele acelea sunt percepute cu intarziere, cum sunt percepute si toate lucrurile departate, cum ar fi stelele care sunt moarte de 20 de milioane de ani, si isi trimit ultima raza tocmai acum.

Răspuns utilizator avertizat
| AlxMro explică (pentru anonim_4396):

Dupa cum vezi nu am inteles numai eu ci si alti utilizatori.Cred ca esti singurul care nu a inteles.

| AlxMro explică (pentru Kazimir):

Nu inteleg de ce spui asta. NU ma cunosti ca sa poti sa spui ceva despre mine si o faci. Si totusi ce te face sa crezi ca am copiat?

| BlueDog a răspuns:

Teoria asta e corecta, un inceput e un sfarsit iar un sfarsit e un inceput.
Poate ca se va termina totul, dar muuuult mai tarziu.

| amaliaamiii a răspuns (pentru AlxMro):

Frumoasa teorie!

| Kazimir a răspuns (pentru AlxMro):

Poza spune tot happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce imi pasa mie acum de sf lumii daca eu mor pe vecie numai pot eu de sf lumi asa cum le va pasa la aia in viitor de mine

| AlxMro explică (pentru Kazimir):

In primul rand cineva este judecat dupa ce spune nu dupa cum arata. Pacat ca exista o mentalitate ca asta. Si daca un prost pune o poza cu el purtand ochelari si citind o carte cum il judeci?

| AlxMro explică (pentru Kazimir):

Eu ce parere as putea sa-mi fac despre tine cand la 26 de ani de pui intrebari de genu "Eu ador să mănânc mâncare de pisici. Am auzit că ajută la slabit. E chiar așa de sănătoasă? " Si chiar daca o faci la "panarama" ce scop are?

| AlxMro explică:

De asta ne ducem de rapa, datorita oamenilor cu o mentalitate ca a ta. Daca aveam 30 de ani si spuneam lucruriile astea nu reactionai in modul acesta. Si nici nu sti cat de bine ma simt pentru ca fata de alti eu macar aberez. La un moment dat o sa trec de aceasta etapa. Si cand voi ajunge la 26 de ani nu voi jigni tineri de 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlxMro):

Dar eu nu vad nimic de inteles in ce-ai spus tu. Logic, moare unu se naste altul dar care e explicatia?

| AlxMro explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca un inceput are un sfarsit urmat de alt inceput si sfarsit pana la infinit, logic -cum spui si tu-. Dar dupa am pus o intrebare "Si atunci, asa ravnitul sfarsit al lumii nu reprezinta un nou inceput? " Ce nu se poate intelege?

| Kazimir a răspuns (pentru AlxMro):

Ce are mentalitatea mea? Te deranjează cu ceva? Chiar dacă, mi se rupe ****. App țara voastră se duce de râpă datorită cacacioșilor cu pretenții de intelectual ca tine, datorită unui președinte bășit și minorității de țigani jegoși ascultători de manele.
P.s. Nu sunt român.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlxMro):

Poti sa-l privesti ca un inceput. Dar inceputul a ce?

| Mariutsssa a răspuns:

Sa stii ca si eu mi-am pus aceasta problema, referitor la ce se spune ca se va intampla in 2012(ca o anumita planeta de dimensiune mai mica in comparatie cu Pamantul o va lovi pe a noastra si asa va fi sfarsitul lumii etc.), si am ajuns la concluzia ca doar pentru ca aparitia oamenilor pe Terra (daca o luam stiintific, nu religios) a durat miliarde de ani, asta nu inseamna ca in cazul in care se va intampla un asemenea eveniment, pe Pamant nu se vor reconstitui noi forme de viata.
Am vazut chiar foarte recent pe internet un filmulet intitulat "how the moon was born", sau ceva asemanator. Chiar daca tema pe care o urmareste acest video nu are neaparat legatura cu intrebarea ta, ideea pe care mie mi-a transmis-o mie este ca planeta noastra, dupa Big-Bang(daca o luam tot stiintific), nu a incetat niciodata sa fie o planeta, nici macar dupa ce s-a intamplat ceea ce ai sa vezi in videoclip. Este adevarat ca s-a schimbat izbitor de mult, dar dupa aceasta am aparut noi, oamenii, iar din cate stim pana acum, un eveniment asemanator nu garanteaza pustiirea planetei noastre pe veci, la fel cum nu ne garanteaza nici reaparitia altor forme de viata; dar in orice caz, eu raman la ideea ca nu se poate termina totul pur si simplu. Chiar daca Pamantul va fi zdrobit...Cine stie? poate va fi un alt Big-Banglaughing

| AlxMro explică (pentru anonim_4396):

Inceputul si sfarsitul unei "lumi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlxMro):

Ce elegant e sa spui lume si atat cand lumea asta poate fi orice chiar si o lume a nimicului.

| AlxMro explică (pentru Kazimir):

Eu doar mi-am expus "dilema" si consider ca decat sa stau in cluburi pana dimineata si sa ma droghez mai bine sa am "pretentii de intelectual". Asa sunteti toti sloveni? jigniti la tot pasul?

| AlxMro explică (pentru anonim_4396):

Si acea lume a nimicului nu trebuie sa aiba un inceput?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlxMro):

Ba da. chestia e ca tu ai expus aici principiul ca "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma" doar ca intr-o alta forma.