| Rutmegami3 a întrebat:

Se poate crea oxigen artificial? Ce fel de oxigen se folosesc in buncăre pentru a rezista oricărei apocalipse?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Oxigen se poate produce din apă cu ajutorul curentului electric. Așa rezistă mai multe luni in imersiune, cei de pe submarinele nucleare. Pot sta și doi ani dar șederea lor este limitată de cantitatea de alimente care poate fi luată pe submarin.

21 răspunsuri:
| Rutmegami3 explică (pentru gabicoo):

Deci ai nevoie de apă și curent? Apa este tot ceva limitat.

| gabicoo a răspuns (pentru Rutmegami3):

Acele buncăre la care te referi, sunt alimentate din stratele de ape subterane captive aflate la mare adâncime. Ape care se reînnoiesc la câteva mii de ani.

| gabicoo a răspuns (pentru Rutmegami3):

Plus că există și instalații de filtrare și recirculare a aerului. Așa supraviețuiesc cosmonauții/ astronauții pe stația orbitală internațională.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Rutmegami3):

Nimic nu e limitat in natura, nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma

| Rutmegami3 explică (pentru suntserios):

Mă refer in cazul unui lucru oribil, într-un buncăr tot ce poți să ai este limitat. Nu poți avea o sursa de apa nelimitată dacă ești în Sahara de exemplu

| Rutmegami3 explică (pentru gabicoo):

Asta mă interesează. O mini instalație din aceasta

| Rutmegami3 explică (pentru gabicoo):

Interesant. Foarte interesant

Bula
| Bula a răspuns:

In spatii inchise ermetic (de exemplu; astronautii din statii orbitale), aerul, apa, dar si alimentele se pot recicla si reutiliza, timp indelungat.
Reciclarea se face cu aparatura specializata, dar care e foarte scumpa.

| Rutmegami3 explică (pentru Bula):

Tare mă bate gândul să mă apuc de un buncăr dar nu am cunoștințe

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Rutmegami3):

In Sahara nu sunt buncare

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rutmegami3):

Daca dispui de cateva zeci de milioane de dolari/euro, atunci poti sa-ti faci un asemenea buncar.
In lipsa, te poti muta intr-o mina sau pestera adanca (minim 100m) intre munti.

| Rutmegami3 explică (pentru Bula):

? c-am nu dispun

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rutmegami3):

Mergi in pestera!

| simplaexsistenta a răspuns (pentru suntserios):

Si cu replica asta, s-a terminat discutia

| Rutmegami3 explică (pentru Bula):

Eu am pus o întrebare. Care e faza cu răutate de după?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rutmegami3):

Nu e nici o rautate.
Un buncar atomic costa foarte mult.
Acelasi efect de "buncar nuclear" au si pesterile si minele adanci, fiindca pamantul ecranaza radiatiile nucleare (este nevoie de zeci de metrii de grosime de pamant).
Intr-o mina sau pestera se pot face amenajari pentru depozitare alimente si alte bunuri necesare.
Un parau intr-o pestera poate asigura apa, curent, etc.

| Rutmegami3 explică (pentru Bula):

Eu mă gândesc să fac în viață ceva ce să poată rămâne generațiilor viitoare în caz de orice, o siguranță.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rutmegami3):

Pai, un buncar nuclear trebuie sa fie cel putin la 50m sub pamant.
Ai ce sapa, daca nu faci cum am zis.

| relian a răspuns:

Oxigen artificial adica? Oxigenul este creat in supernove, acele conditii omu nu le poate realiza.
Dar se poate obtine oxigen din compusi, oxigenul se afla si in compusi, cum este apa, sau alte materiale care are in compozitie si oxigen.
In buncarele ce spui, aerul vine de afara prin sisteme de ventilatie.

| relian a răspuns:

Eu cred ca te plictisesti rau, nu ai sde lucru si iti vin in cap tot felul de idei aiurea.
Vrei sa lasi generatiilor viitoare buncare care sa reziste la nu stiu ce radiatii, e bun, dar mai bine leai lasa ceva la suprafata, sa cauti sa elimini aceste amenintari nucleare, cauata sa faci ceva energie usor de obtinut si ieftina, nu buncare, acolo bagi banii doar si nu obtii nimic.
Daca tot ai bani fa o scoala pune la dispozitie acolo orice materiale, cei care au idei, care se pricep sa vina si sa faca descoperiri, pe banii gtai desigur, asa poti face ceva pentru generatiile care vor veni.

Buncar fa-ti sub apa, mergi in marea neagra apa este cel mai bun izolator de radiatii, fa-ti buncar in mare laughing cand iti este sete doar intizi mina iei o cana de apa, scoti sarea din ea, bei apa buna. Vrei sa mamninci ceva arunci undita in balta, prinzi un caras ceva, tiai potolit foamea laughing

Ce fel de oxigen se foloseste in buncare? Oxigen molecular adica o2 nu se goloseste ozon, pentru ceva si oazonul este tot oxigen dar o3 ala te omoara daca il respiri laughing

| RAY a răspuns:

Oxigenul nu va disparea in urma unui razboi nuclear