| noreligion a întrebat:

Se poate spune ca Iisus este Lucifer?
In credinta crestina, lucifer=satan=diavol.Cuvantul Lucifer vine din latina, si inseamna aducator de lumina, stea stralucitoare.In geneza, mai exact in Isaia 28, ne este prezentat un eveniment care a socat pana si martorii pamanteni.
Isaia 28
,, 2. "Fiul omului, spune celui ce domneşte în Tir: Aşa zice Domnul Dumnezeu: Inima ta s-a înălţat şi a zis: "Sunt un dumnezeu şi stau pe scaunul lui Dumnezeu în inima mărilor, dar tu, deşi nu eşti Dumnezeu, ci om, îţi închipui în inima ta că eşti la fel cu Dumnezeu;
3. Iată, tu îţi închipui că eşti mai înţelept decât Daniel şi nu sunt taine ascunse pentru tine;
4. Prin înţelepciunea ta şi cu mintea ta ţi-ai agonisit bogăţie şi ai adunat în vistieriile tale argint şi aur;
5. Prin înţelepciunea ta cea mare, prin ajutorul negoţului tău, ţi-ai sporit bogăţia şi mintea ta s-a îngâmfat cu bogăţia ta;
6. De aceea, aşa zice Domnul Dumnezeu: Pentru că tu te-ai asemănat cu Dumnezeu,
7. Iată, Eu voi aduce împotriva ta pe străinii cei mai răi din toate popoarele, şi aceia îşi vor scoate sabia împotriva frumoasei tale înţelepciuni şi vor întina strălucirea ta;
8. În mormânt te voi coborî şi vei muri în inima mărilor de moartea celor ucişi.
9. Spune-vei oare înaintea ucigaşului tău: "Eu sunt un dumnezeu", când tu eşti un om în mâna celui care te ucide, iar nu Dumnezeu?
10. Vei muri de mâna străinilor, de moartea celor netăiaţi împrejur, căci Eu am spus aceasta", zice Domnul Dumnezeu.
11. Şi a fost cuvântul Domnului către mine şi mi-a zis:
12. "Fiul omului, plânge pe regele Tirului şi-i spune: Aşa zice Domnul Dumnezeu: Tu erai pecetea desăvârşiri, deplinătatea înţelepciunii şi cununa frumuseţii.
13. Tu te aflai în Eden, în grădina lui Dumnezeu; hainele tale erau împodobite cu tot felul de pietre scumpe: cu rubine, topaze şi diamante, cu crisolit, onix şi iaspis, cu safir, smarald, carbuncul şi aur; toate erau pregătite şi aşezate cu iscusinţă în cuibuleţe şi puse pe tine în ziua în care ai fost făcut.
14. Tu erai heruvimul pus ca să ocroteşti; te aşezasem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, şi umblai prin mijlocul pietrelor celor de foc.
15. Fost-ai fără prihană în căile tale din ziua facerii tale şi până s-a încuibat în tine nelegiuirea.
16. Din pricina întinderii negoţului tău, lăuntrul tău s-a umplut de nedreptate şi ai păcătuit, şi Eu te-am izgonit pe tine, heruvim ocrotitor, din pietrele cele scânteietoare şi te-am aruncat din muntele lui Dumnezeu, ca pe un necurat.
17. Din pricina frumuseţii tale s-a îngâmfat inima ta, şi pentru trufia ta ţi-ai pierdut înţelepciunea. De aceea te-am aruncat la pământ şi te voi da înaintea regilor spre batjocură.
18. Prin mulţimea nelegiuirilor tale, săvârşite în negoţul tău nedrept, ţi-ai pângărit altarele tale; şi Eu voi scoate din mijlocul tău foc, care te va şi mistui; şi te voi preface în cenuşă pe pământ înaintea ochilor tuturor celor ce te văd.
19. Toţi cei ce te cunosc între popoare se vor mira de tine, vei ajunge o groază şi în veci nu vei mai fi"."
Dupa acest scandal ceresc, sa privim in continuare, si mai exact in Isaia 14:

,, 12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului! "
De ce Iisus este Lucifer? Insusi el ne spune in Apocalipsa 22:16
,, 16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa. "
Ce ne mai spune el in Luca 12:49?
,, 49. Foc am venit să arunc pe pământ şi cât aş vrea să fie acum aprins!"
Vi se pare cumva ca o persoana iubitoare, asa cum ne este prezentat Isus, poate sa vina sa arunce foc pe pamant? Cine oare poate face acest lucru?
Si sa continuam.In Matei vedem o alta fata a lui Iisus:
,, 34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine."
Si tot in Apocalipsa 1:18, vedem cine este:
,, 18. Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului "
Cine are cheile Iadului? Nu oare...Satan? Iar daca aruncam o privire in urma, in vechiul testament, in deuteronom 5:6-7, vedem ca Dumnezeu este un tip foarte gelos si nu doreste sa te mai inchini altuia:
,, 6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.
7. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine."
Atunci, cum se face ca Dumnezeul evreilor nu are copii, iar dumnezeul crestinilor a coborat cu madularul sfant printre fiicele oamenilor lasandu-le gravide?
Intrebarea finala, este sau nu Iisus diavolul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
39 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Stapanitiva si nu raportati nici o intrebare, nu este primul caz de intrare furtunoasa a unora pe site si toti pe limba lor au pierit.Si totusi sunt intrebari fie ca unora nu le plece.

April
| April a răspuns:

Toate mintile luminate ale acestei lumi au considerat Biblia drept una dintre marile carti ale culturii umane.Insa lectura ei literala, adica litera cu litera, cuvant cu cuvant, textuala, si mai ales cu perceptia despre realitate pe care o avem astazi, la milenii dupa scrierea ei, este primejdioasa si inexacta.Primejdioasa intrucat poate deturna mintea cititorului neavizat de la adevarurile esentiale pe care ea totusi le exprima, inexacta fiindca aceasta importanta carte este plina de parabole si metafore interpretabile si care au fost folosite cu unicul scop de a face accesibile unele adevaruri morale oamenilor simpli carora li se adresa, si apela astfel la experientele concrete de viata ale acestora precum lucrarea pamantului, negotul, relatia copil -parinte, s. a.
Pe de alta parte, stim ca totul in existenta este dual:Masculin si Feminin, Frumos si Urat, Rau si BINE, etc.Inca de la inceputurile existentei sale omul a observat ca exista in lume ordine si bine dar si dezordine si rau; si au dat ordinii desavarsite, binelui suprem, unitatii Creatiei ce se guverneaza dupa aceleasi legi universale, numele de Dumnezeu(bineinteles cu nume diferite la popoare diferite si departe unele de altele), iar dezordinii, raului disolutiei nu numai pe plan fizic ci si la nivel moral si spiritual, numele de Diavol(sau orice alt nume, precum stim, dar care reprezinta acelasi lucru). Intr-adevar, Lucifer, spune Biblia, a devenit Diavolul insusi; el este ingerul cazut, cu aripile taiate care vrea in rautatea si in ura cu care priveste Creatia divina, sa franga aripile oricarei fapturi izvoratoare de bine., el este sinteza fortelor care dezintegreaza personalitatea.
Acceptand toate acestea, evidente fiind ele, observam ca intr-un anume moment al istoriei omenesti a aparut Iisus si nu e o intamplare ca era in care traim eu, tu, noi, a inceput odata cu nasterea sa, fiindca aceasta aparitie marcheaza o cotitura in istoria morala, spirituala a umanitatii, caci intr-un fel era lumea inainte de Iisus si altfel dupa el.Desi isi are obarsia in neamul evreu, Iisus a adus in lume o alta atitudine decat cea a Vechiului Testament. Un singur ex.:daca acolo se recomanda razbunarea"ochi pentru ochi", Iisus introduce mila, iertarea, chiar intoarcerea celuilalt obraz. Iisus imblanzeste moravurile, da sanse la existenta si celui slab, asadar este, indubitabil, un agent al Binelui...Asa incat raspund numai fiindca intreabarea ta ma intristeaza profund si o socotesc pornita de la premise gresite; imi permit sa-ti spun ca, comiti o blasfemie; care e cu atat mai blamabila cu cat aici sunt prezente sub forma de cititori o multime de minti tinere pe care presupunerea ta le poate conduce spre confuzie a valorilor.Mai ales ca dai o interpretare gresita si vulgara, iarta-mi termenul, unui fapt absulut adevarat, dar prezentat in Biblie ca o metafora:si anume ca orice mama este nevinovata, ca orice nastere poarta pecetea neprihanirii intrucat este urmarea unui act de iubire fara de care viata, specia Om, ca orice alta specie, ca tot ce este viu in Univers n-ar exista. Orice mama care naste viata e o virgina, daca dam cuvantului sensul de nevinovatie si nu cel de incident fizic. Din fericire, viata vrea sa se nasca din iubire asa cum Creatorul a decis, si nu din ura asa cum Diavolul ne susura unora la ureche.Imi cer scuze pentru prea lungul discurs, Stiu ca nu te-am convins de nimic de aceea nici nu voi mai incerca un alt raspuns la numeroasele tale citate rupte din context si trase spre concluzii anume voite. Daca e sa trag si eu una, as spune ca nu Iisus este diavolul...Numai Bine.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru mine Iisus de la rangul de om nu pleaca(nu se ridica si nici nu se coboara). In draci cred mai putin decat in Zana Maseluta. Pentru mine Biblia este o culegere de mituri condimentate cu sfaturi despre viata. Tu cu aceasta intrebare, de fapt, sustii aceasta carte. O sustii diferit de intelesul ei sau de ce propaga religiile, dar o sustii intr-o oarecare masura.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna noreligion,
Ti-am vazut mai multe asemenea postari si desi am spus, mai demult, ca nu o sa mai raspund niciodata la asemenea teme, de data aceasta nu ma pot stapani. Nu stiu cu ce te incalzeste pe tine si ce curiozitati te imping spre asemenea postari dar cred ca ar fi momentul sa te opresti. Din ce am vazut la multe postari pe teme religioase, indiferent ca intrebarea a apartinut unui ateu ori unui credincios, acestea esueaza in acuze si jigniri persoanale. Consider ca acesta nu este un site unde sa facem prozelitism ateu ori religios. De asemenea consider ca credinta/ateismul este ceva intim, de care nu trebuie sa facem parada.
Te rog frumos(si nu mi-o luat in nume de rau, nu am nimic personal cu tine) sa nu mai postezi pe asemenea teme. Daca chiar te intereseaza ai o literatura bogata, s-au scris biblioteci intregi pe asemenea teme, pro si contra, din care poti afla cu mult mai mult decat am putea spune noi, chiar cei mai informati in domeniu. O zi buna si numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Noreligion,
Ironii ieftine, care nu fac cinste nimanui. Sunt nascut la sat si ma mandresc cu asta. Faci cel putin 3 greseli: nu sunt de varsta mica(am 63 ani), nu sunt "macho" al site-ului si nu ti-am ordonat sa nu mai postezi, doar te-am rugat frumos. Nu o sa-ti raportez aceasta intrebare dar, sa fii sigur, ca daca mai vad asemenea postari, o sa le raportez ca irelevante.
Prin asemenea postari nu urmaresti decat sa jignesti, in mod gratuit, persoane credincioase si fara a urmari sa afli ceva in plus fata de ce crezi, dimpotriva esti foarte convins ca tu detii adevarul si ni-l expui si vrei sa ni-l impui noua.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu, nu asa...

Din pacate nu poti folosi Biblia nici ca sa-l confirmi nici ca sa-l infirmi de Dumnezeu, tu pornesti (prea agresiv si hotarat) de unde nu trebuie. Pleci din punctul in care, faptul ca Biblia il are ca autor (direct sau prin intermediari) pe Dumnezeu, este infalibil, dar nu pui in discutie si faptul ca mai exista varianta sa nu fie asa, anume ca biblia, respectiv cele 66 de carti scrise de cei 40 de autori (fara sa luam in calcul documentele ascunse de Vatican), sa fie intr-adevar opera umana fara nicio implicatie divina. Daca e asa discutia ta nu-si gaseste rostul, tu te limitezi la dogma incercand sa-i gasesti cat mai multe inconsistente... poate ca ar trebuie sa privesti dincolo de problemele astea, zic si eu.

De exemplu de ce nu-ti pui intrebarea: De ce Biblia? si nu Qur'an ul, Torah, Vedele, Mahabharata, Ramayana, Bhagavad Gita, Cartea lui Mormon etc etc...

Discutiile pe care le starnesti in momentul de fata nu vor face mare lucru decat sa te aduca intr-un conflict cu credinciosii sau cu cei care si-au pus bazele credintei lor pe biblie.

Incearca sa citesti multe alte materiale daca te intereseaza subiectele de genul acesta. Istorie, filozofie, psihologia religiilor, istoria religiilor, religiile orientale, stiinta, multe asemenea teme... nu te rezuma doar la dogma crestina si propria ratiune.

| Gospell a răspuns:

Dupa parerea mea, asta e cea mai imbecila intrebare pe care am vazut-o pana acum. Ai luat unele versete din diferite capitole si diferite carti ale Bibliei numai pentru ca tu sa ai dreptate. Rusine!

Răspuns utilizator avertizat
| Adyr0 a răspuns:

Tu ai facut un ghiveci aici. Ai luat anumite fragmente din Biblie, le-ai scos din contextul lor si ai format un alt context ca sa-ti sprijine ideea. Du-te si ia-te de mana cu Pavel Corut, probabil ca o sa aveti aceeasi soarta daca nu va reveniti.

| noreligion explică:

@harciog-Pai cum ajungi tu, un credincios declarat, sa fii bagat in ceata? Inseamna ca undeva biblia minte, iar tu acum, ai inceput sa observi diferentele, altfel nu se explica. Iar cat priveste ramasul in padure... tu chiar ai iesit din ea? Nu se observa!
Raspunsul pentru ceilalti? Incepe scoala!

| noreligion explică:

Ioandelasat, pardon, de la sal
,, desi am spus, mai demult, ca nu o sa mai raspund niciodata la asemenea teme, de data aceasta nu ma pot stapani''
Ok! Te inteleg, insa daca tot ai raspuns, in loc imi dai sfaturi pe care oricum nu le voi urma, nu era mai placut sa raspunzi direct la intrebare? Zic si eu...asa!

,, Te rog frumos(si nu mi-o luat in nume de rau, nu am nimic personal cu tine) sa nu mai postezi pe asemenea teme''

Nu mai spune! Si eu trebuie sa ma conformez? Eu am citit pe net ca acesta este un site unde fiecare intrebare pusa va avea cel putin un raspuns, insa bag seama ca aici sunt multi filozofi care nu stiu nimic.Sau poate ca am intrat eu pe un site cu o medie de varsta destul de mica. Te rog eu, ca pe viitor, daca nu ai un raspuns pro sau contra sa faci abstractie de postarile mele.Sau esti moderator? Imi este egal cu zero, insa atitudinea asta a ta de macho al siteului nu-mi place.Ciao!

| noreligion explică:

@Nightnday -Nu te inteleg! Este interzis sa discutam despre religie pe acest forum? Unde scrie asta in constitutie? Eu consider ca atata timp cat nu jignesc pe ceilalti(iar vorbind despre religie nu trebuie sa se simta nimeni jignit, pentru ca astfel ajungem la teoria hegeliana), am dreptul sa pun ce intrebari doresc eu, referitor la religie.Sau vrei sa ma arzi pe rug? Tin sa te anunt ca suntem in secolul 21, iar inchizitia a fost abolita cu mult timp inainte sa ne nastem noi. Iar daca tot vorbim despre insulte, te rog sa arunci o privire pe raspunsurile celor care se cred crestini.Vei ramane uimita de ceea ce pot sa scoata pe gura.In rest...iti multumesc, sper insa, sa nu mai vii cu astfel de amenitari.

| cascadorys a răspuns:

Aberezi, draga!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus/Jeshua a fost un nationalist evreu, devotat Patriei sale, care si-a imaginat ca el ar fi Mashiah/Mesia, Unsul si Mantuitorul. Dar nu s-a nascut atunci cand trebuia. S-a nascut in ziua de 26 martie, iar Mashiah trebuie sa se nasca de Tisha beAv, adica in plina vara (iulie-august, functie de pozitia lunii). Jeshua a fost un patriot judeu si nimic altceva. Un patriot judeu care s-a sacrificat pentru Patria sa. Tot respectul pentru memoria si sacrificiul lui! Zichrono levraha!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus a fost un evreu tipic pentru epoca in care a trait. El s-a considerat Mesia si a fost propriul sau Mesia. Evreii liberali nu mai cred intr-un Mesia individual si nici in invierea mortilor. Astea erau credinte potrivite in epoca in care au fost create de imaginatia evreilor antici. Biblia trebuie abordata cu ochiul critic al istoricului si corectata acolo unde este necesar. Numai poruncile etice sunt de certa inspiratie divina.

| soricica a răspuns:

Nuuuuuuuu. Doamne fereste

| cioca99 a răspuns:

Citeste din biblie fa bine nu din amintiri din copilarie si vezi de ce i se spune lucifer la satan(nu pot sa cred ca exista pe pamant oameni asa de redusi mintali cred ca tu esti mai prost/a ca MOS CRACIUN avand in vedere ca el nu exista)

Răspuns utilizator avertizat
| DodoKan a răspuns:

Biblia este atat de confuza incat daca sucesti bine unele pasaje pot insemna orice. Doar nu trebuie tratata biblia cu atata seriozitate si totul e ok.

| FredFlintstone a răspuns:

Ghimpeledincoasta&noreligion voi doi sunteti prea toma necredinciosulwinking daca tot aveti intrebari si raspunsuri inteligente adresatimile miewinking nu stiu de unde ai u biblia noreligion da te asigur ca in biblia mea nici un seamana cu ce ai scris u acolohappy de exemplu : Isaia 28
2: iata ca vine de la Domnul, un om tare si puternic, ca o furtunade piatra, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de noricu mari sivoaiede ape, care o doboaracu putere la pamant.winking cumparati o biblie calumea nu una modificata de toti necredinciosiiwinking

| bogdan1004 a răspuns:

Auzi noreligion in Isaia 28 la 2. Iată că vine de la Domnul un om tare şi puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de nori cu mari şuvoaie de ape, care o doboară cu putere la pământ. la 3.
Va fi călcată în picioare cununa îngâmfată a beţivilor lui Efraim.
4. şi floarea veştejită, care este strălucirea podoabei ei pe culmea văii mănoase, va fi ca o smochină timpurie care se vede înainte de culesul roadelor şi pe care, abia o iei în mână, şi îndată o şi înghiţi.
5. În ziua aceea, Domnul oştirilor va fi o cunună strălucitoare şi o podoabă măreaţă pentru rămăşiţa poporului.
6. sau un duh de dreptate pentru cel ce şade pe scaunul de judecată şi o putere pentru cei ce dau pe vrăjmaş înapoi până la porţile lui.

7. Dar şi ei se clatină de vin, şi băuturile tari îi ameţesc; preoţi şi proroci sunt îmbătaţi de băuturi tari, sunt stăpâniţi de vin, au ameţeli din pricina băuturilor tari; se clatină când prorocesc, se poticnesc când judecă.

8. Toate mesele sunt pline de vărsături murdare şi nu mai este niciun loc curat. –

9. Ei zic: "Pe cine vrea el să înveţe înţelepciunea? Cui vrea să dea învăţături? Unor copii înţărcaţi de curând, luaţi de la ţâţă?

10. Căci dă învăţătură peste învăţătură, învăţătură peste învăţătură, poruncă peste poruncă, poruncă peste poruncă, puţin aici, puţin acolo." –

11. Ei bine! Prin nişte oameni cu buze bâlbâitoare şi cu vorbirea străină va vorbi poporului acestuia, Domnul.

12. El îi zicea: "Iată odihna; lăsaţi pe cel ostenit să se odihnească; iată locul de odihnă!" Dar ei n-au vrut să asculte,

13. şi pentru ei cuvântul Domnului va fi: "Învăţătură peste învăţătură, învăţătură peste învăţătură, poruncă peste poruncă, poruncă peste poruncă, puţin aici, puţin acolo", ca, mergând, să cadă pe spate şi să se zdrobească, să dea în laţ, şi să fie prinşi.

14. De aceea, ascultaţi cuvântul Domnului, batjocoritorilor care stăpâniţi peste poporul acesta din Ierusalim!

15. Pentru că ziceţi: "Noi am făcut un legământ cu moartea, am făcut o învoială cu Locuinţa morţilor: când va trece urgia apelor năvălitoare, nu ne va atinge, căci avem ca loc de scăpare neadevărul, şi ca adăpost minciuna!",

16. de aceea, aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: "Iată, pun ca temelie în Sion o piatră, o piatră încercată, o piatră de preţ, piatră din capul unghiului clădirii, temelie puternică; cel ce o va lua ca sprijin nu se va grăbi să fugă.

17. Voi face din neprihănire o lege, şi din dreptate, o cumpănă; şi grindina va surpa locul de scăpare al neadevărului, şi apele vor îneca adăpostul minciunii.

18. Aşa că legământul vostru cu moartea va fi nimicit, şi învoiala voastră cu Locuinţa morţilor nu va dăinui. Când va trece urgia apelor năvălitoare, veţi fi striviţi de ea.

19. Ori de câte ori va trece, vă va apuca; căci va trece în toate dimineţile, zi şi noapte, şi numai vuietul ei vă va îngrozi.
Hai in Isaia 14- ai nimerit ceva Auzi la LUCA 12 te-am prins nu scrie ca Vine cu sabie ci " Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum"
NU pot la Matei ca nai pus capitolul dar o sa gasesc
LA apocalipsa la 1:18 AI NIMERIT
si nu este Iisus Diavol!
si iti zic ceva tu esti satanist? ca numa ei spun din astea

| Neah a răspuns:

Nu cred in aer fraiere! go to the hell with your minde

| MiReLa_3183 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!

| LifeIsNotPerfect a răspuns:

De ce ar fi iisus diavolul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că esti un mare bou, ţi-a spus-o cineva vreodată? Vii tu desteptul pământului si dai cu voturi stupid unor oameni care şi-au dovedit inteligenţa, experienţa, bunul simţ, şi au fost apreciaţi de comunitatea TPU.
Sper ca se vor sesiza adminii pentru aţi suspenda contul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@noreligion Administratorul site-ului este mult prea tolerant cu tine. Demult trebuia să te scoată din schemă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând nu te-am ameninţat aşa că nu mai face pe victima. Nu judec şi, prin asta, se înţelege că nu raportez întrebări. Nu te-am acuzat pentru ideile tale, dar aş fi preferat să le păstrezi pentru tine sau pentru un grup de persoane care să le aprecieze. Ceea ce spui este o jignire pentru mine şi pentru alţi utilizatori, până şi avatarul tău porno, totul instigă la ură. Îmi pare rău, nu aş fi intervenit, dar mă deranjează lipsa de decenţă şi decenţa nu este ceva ce ţine neapărat de o anumită orientare religioasă. Este ceva ce ţine de educaţie şi bun simţ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nightnday a răspuns:
În primul rând nu te-am ameninţat aşa că nu mai face pe victima. Nu judec şi, prin asta, se înţelege că nu raportez întrebări.
laughingasta so crezi tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer este acel inger al luminii, in care s-a gasit mandrie si nu s-a mai gasit loc pentru el in ceruri. Iisus hristos, este fiul lui Dumnezeu, unul nascut, care s-a nascut mai inainte de toti vecii, si prin care toate s-au facut. el este cuvantul, creator, este cuvantul Domnului, sabia cu doua taisuri, este adevarul calea si viata.afirmatia ta nu are temei fiindca ai o proasta indrumare in a intelege biblia.nici nu ma mira intrebarile tale.sant infantile, fara de judecata, luate la intamplare din biblie, si dat un inteles dorit de tine.sant bune pentru teribilisti sau necunoscatori. dar nu sunt ziditoare.sant doar omenesti, si se vor pierde ca orice desertaciune omeneasca.