| noreligion a întrebat:

Se poate spune ca Iisus este Lucifer?
In credinta crestina, lucifer=satan=diavol.Cuvantul Lucifer vine din latina, si inseamna aducator de lumina, stea stralucitoare.In geneza, mai exact in Isaia 28, ne este prezentat un eveniment care a socat pana si martorii pamanteni.
Isaia 28
,, 2. "Fiul omului, spune celui ce domneşte în Tir: Aşa zice Domnul Dumnezeu: Inima ta s-a înălţat şi a zis: "Sunt un dumnezeu şi stau pe scaunul lui Dumnezeu în inima mărilor, dar tu, deşi nu eşti Dumnezeu, ci om, îţi închipui în inima ta că eşti la fel cu Dumnezeu;
3. Iată, tu îţi închipui că eşti mai înţelept decât Daniel şi nu sunt taine ascunse pentru tine;
4. Prin înţelepciunea ta şi cu mintea ta ţi-ai agonisit bogăţie şi ai adunat în vistieriile tale argint şi aur;
5. Prin înţelepciunea ta cea mare, prin ajutorul negoţului tău, ţi-ai sporit bogăţia şi mintea ta s-a îngâmfat cu bogăţia ta;
6. De aceea, aşa zice Domnul Dumnezeu: Pentru că tu te-ai asemănat cu Dumnezeu,
7. Iată, Eu voi aduce împotriva ta pe străinii cei mai răi din toate popoarele, şi aceia îşi vor scoate sabia împotriva frumoasei tale înţelepciuni şi vor întina strălucirea ta;
8. În mormânt te voi coborî şi vei muri în inima mărilor de moartea celor ucişi.
9. Spune-vei oare înaintea ucigaşului tău: "Eu sunt un dumnezeu", când tu eşti un om în mâna celui care te ucide, iar nu Dumnezeu?
10. Vei muri de mâna străinilor, de moartea celor netăiaţi împrejur, căci Eu am spus aceasta", zice Domnul Dumnezeu.
11. Şi a fost cuvântul Domnului către mine şi mi-a zis:
12. "Fiul omului, plânge pe regele Tirului şi-i spune: Aşa zice Domnul Dumnezeu: Tu erai pecetea desăvârşiri, deplinătatea înţelepciunii şi cununa frumuseţii.
13. Tu te aflai în Eden, în grădina lui Dumnezeu; hainele tale erau împodobite cu tot felul de pietre scumpe: cu rubine, topaze şi diamante, cu crisolit, onix şi iaspis, cu safir, smarald, carbuncul şi aur; toate erau pregătite şi aşezate cu iscusinţă în cuibuleţe şi puse pe tine în ziua în care ai fost făcut.
14. Tu erai heruvimul pus ca să ocroteşti; te aşezasem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, şi umblai prin mijlocul pietrelor celor de foc.
15. Fost-ai fără prihană în căile tale din ziua facerii tale şi până s-a încuibat în tine nelegiuirea.
16. Din pricina întinderii negoţului tău, lăuntrul tău s-a umplut de nedreptate şi ai păcătuit, şi Eu te-am izgonit pe tine, heruvim ocrotitor, din pietrele cele scânteietoare şi te-am aruncat din muntele lui Dumnezeu, ca pe un necurat.
17. Din pricina frumuseţii tale s-a îngâmfat inima ta, şi pentru trufia ta ţi-ai pierdut înţelepciunea. De aceea te-am aruncat la pământ şi te voi da înaintea regilor spre batjocură.
18. Prin mulţimea nelegiuirilor tale, săvârşite în negoţul tău nedrept, ţi-ai pângărit altarele tale; şi Eu voi scoate din mijlocul tău foc, care te va şi mistui; şi te voi preface în cenuşă pe pământ înaintea ochilor tuturor celor ce te văd.
19. Toţi cei ce te cunosc între popoare se vor mira de tine, vei ajunge o groază şi în veci nu vei mai fi"."
Dupa acest scandal ceresc, sa privim in continuare, si mai exact in Isaia 14:

,, 12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului! "
De ce Iisus este Lucifer? Insusi el ne spune in Apocalipsa 22:16
,, 16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa. "
Ce ne mai spune el in Luca 12:49?
,, 49. Foc am venit să arunc pe pământ şi cât aş vrea să fie acum aprins!"
Vi se pare cumva ca o persoana iubitoare, asa cum ne este prezentat Isus, poate sa vina sa arunce foc pe pamant? Cine oare poate face acest lucru?
Si sa continuam.In Matei vedem o alta fata a lui Iisus:
,, 34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine."
Si tot in Apocalipsa 1:18, vedem cine este:
,, 18. Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului "
Cine are cheile Iadului? Nu oare...Satan? Iar daca aruncam o privire in urma, in vechiul testament, in deuteronom 5:6-7, vedem ca Dumnezeu este un tip foarte gelos si nu doreste sa te mai inchini altuia:
,, 6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.
7. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine."
Atunci, cum se face ca Dumnezeul evreilor nu are copii, iar dumnezeul crestinilor a coborat cu madularul sfant printre fiicele oamenilor lasandu-le gravide?
Intrebarea finala, este sau nu Iisus diavolul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce.ai gasit tu lucifer se refera la luceafar-stea sralucitoate Ș)))))
sh„ nu este adevarat ca ISUS este acelasi cu lucifer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cititi biblia jigodiilor, si ve-ti afla si nu Iisus este diavolul ci tata celui care a adresat aceasta intrebare sau chiar el jigodie imputita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte posibil sa fie adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place cum gandesti, si ca ai avut si parte de materiale...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da prost mai esti satanist ce esti la fel si tampitul de ghimpeledincoasta. Bai prostilor lucifer e cel rau iar Isus e cel bun daca nu era el eram terminati baa tampiti fara vitor ce sunteti

| Ancamitumihaela a răspuns:

Dumnezeu la inceput a creat cerul si pamantul si animalele si copacii. Dumnezeu a creat si lumea ingerilor care se afla in Rai. El este Atotpurtenicul si pretutindeni, pe acest inger i-a numit Lucifer pentru ca i-a dat in grija gradina Raiului Lui si Lucifer nu ascultat de Dumnezeu si a fost si este impotriva Lui, Vroia sa fie in locul LUI si sa fie mai sus decat stelele lui Dumnezeu. Biblia spune,, Motivul acestei căderi se găsește în versetele 13 și 14: „Tu ziceai în inima ta: «Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănopții; mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt.»" Aceasta a fost întotdeauna dorința lui Satan – să fie Dumnezeu – și este chiar ispita pe care a folosit-o în Grădina Eden să o facă pe Eva să nu asculte de Dumnezeu: „Veți fi ca Dumnezeu." (Genesa 3.5). Dumnezeu atat de mult a iubit lumea ca trimis pe cel mai de pret pe Fiul Sau isus ca sa moara pe cruce pentru pacatele intregii lumii si inclusiv si pentru tine la Golgota a varsat atat de scump sangele ca tu sa ai viata vesnica. Isus are un suflet ata de mare, s-a sacrificat pe cruce si asta inseamna te iubeste si nu este rau. Lucifer este SATANA care este dusmanul omanenilor si a lui Dumnezeu care ne vrea in Iad pentru itotdeauna si este loc de tortura si chin vesnic. Isus te vrea in Rai pentru ca te iubeste cu o iubire fara de sfarsit. Isus este calea care duce spre viata vesina, adevarul si viata. vino la isus pana cand nu este prea tarziu!

| Phhh a răspuns:

Eu sunt de aceeasi parere cu @ghimpeledincoasta, dar pana la urma, fiecare crede in ce vrea. Eu am un fel de "motto" laughing : somepeople believe in God, I believe in Music! big grin

| MaryahMaraia a răspuns:

Ghimpeledincoasta, in biblie zice " ferice de cei care nu au vazut si au crezut". app. ai impresia ca tot ce faci e pe meritul tau? numai Dumnezeu a facut tot ce e bine pentru tine. nu ai nici un merit,. nici tu nici altcineva...si noreligion, isus nu e diavolul, raspunsul o sa il gasesti chiar tu in biblie, tu doar cauta

| cookie_8788 a răspuns:

Lucifer se numea pe cand era un inger de asta in latina inseamna stea. el a pacatuit si a fost pedepsit si atunci a fost numit satan. nu e iisus!

| adyna100 a răspuns:

Nu Isus nu poate fi Lucifer, doar in Biblie spune ca Isus este fiul Lui Dumnezeu