| Lia340 a întrebat:

Se spune ca fiecare este unic in felul sau. Dar in acelasi timp si ca gandim si simtim sentimentele aproximativ la fel, marea majoritate a populatie,. in ciuda profesiei diferite, a intereselor, a organizarii vietii( nu pun accentul pe aceste diferente).
Revenind, credeti ca sunt oameni mai diferiti decat altii, cu total alte capacitati desi fara sa le constientizeze? Am pus intrebarea in detrimentul faptului ca in ultimul timp se discuta din ce in ce mai des despre copii indigo, oameni curcubeu, si alte chestiuni de acest gen. Care e parerea voastra sunt unii mai,, unici,, decat altii?
P.S Ati avut vreodata in decursul vietii impresia ca sunteti unici?

Răspuns Câştigător
| Tyberiu2000 a răspuns:

Da.Fiecare om e unic, prin mici diferențe și nu numai.Fiecare om are o conștiință, fiecare om are o mentalitate diferită, fiecare om visează, dar nimeni nu visează același lucru.Ști cum se spune, micile detalii fac diferența.La fer și la oameni.Nu suntem diferiți numai fizic, dar și mental.Unor oameni le place rock-ul, altora rap-ul, la alți toate genurile. Oamenilor care le place rock-ul:unora le place o trupă, la alți o altă trup. Oameni la care le place aceeași trupă:unora le place un cântăreț altora altu. Oamenilor la care le place același cântăreț:unora le place cum cântă, altora ce cântă. Vezi când de diferiți pot fi oameni nu mai la prima vedere.Dar ei sunt și mai diferiți decât am spus eu.Și la ultima întrebare"DA".Tot timpul simt că-s unic pentru că eu chiar sunt unic!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai omul are 2 nevoi mari
1 una fizica, avem nevoie de hrana care se converteste in energie fara ea nu putem trai asta e valabil la toti
cu toti avem nevoie fizice, majoritatea avem 2 maini, 2 picioare, 2 ochii, par etc la fizic suntem la fel bine exista diferenta intre barbat si femeie la organele sexuale
2 nevoi pshiologice
aici incepe diferente mari, avem interse diferite dar multe din ele comune, atractia sexuala e valabila la toti dar ce o porneste poate fi diferit, dorinte, emoti, sentimente, suntem complexi asa ca da fiecare e unicat pshiologic si fizic, imitam pe multi ceea ce face ca sa ne placa multe lucruri in comun
daca 5 stau la o coada si tu vrei pentru ca asa am evoluat sa stam la coada sa asteptam, sa fim curiosi, sa vrem cunoastere

| RAY a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Placerea pentru un gen de muzica tine de minte nu de fizic,orice actiune este determinata de creier nu de corp,corpul este o marioneta cu care creierul se joaca, corpul fara creier e un nimic, de aia se pune intrebarea daca creierul supravetuieste dupa moarte pentru ca in mare pare creierul poate exista fara corp daca i se asigura de ceea ce are nevoie oxigen, clucoza, apa

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru RAY):

Care este faza.Eu n-am spus că ține de fizic plăcerea unui gen de muzică, chiar din contră am spus că ține de mentalitate.Nu înțeleg cum ai crezut tu că eu am spus că ține de fizic.Ce ține de fizic e aspectul exterior.Eu voiam doar să subliniez că nu suntem diferiți numai fizic dar și mental.De asta am dat acest exemplu.Deci, îmi pare rău să ți-o spun, vorbești fără rost.