| ExXify50 a întrebat:

Se spune ca iubirea e cel mai complicat sentiment, de ce?

39 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Depinde de persoana, eu am redus sentimentul de iubire la "marcheaza si fugii"

| Zeflemitoarea a răspuns:

Ura e mai complexă.

| ExXify50 explică (pentru Zeflemitoarea):

Nu stiu daca e asa.Cand urasti pe cineva o faci pentru un motiv, il urasti fiindca vorbeste prea mult, face niste glume proaste, e un egoist si lista poate sa continue.Cand iubesti cu adevarat nu stii de ce iubesti, pe cine iubesti sau na ca si aici lista poate sa continue.Pentru mine e simplu ceea ce priveste ura dar iubirea e mult mai complcata.happy

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru ExXify50):

Alea sunt motive simple pentru a urî pe cineva. Mă refer la ura aia sinceră, când urăşti simpla existenţă a persoanei respective, când te gândeşti la infinitele modalităţi de a o ucide.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca in momentul in care te loveste nea' Cupi, cica o anumita parte a creierului (cea care are treaba cu logica) inceteaza sa functioneze, nu pentru totdeauna, din fericire, de aici incep complicatiile, mai ales cand acea parte "se trezeste" :))), fight https://www.facebook.com/....../photo.php

| Woodenpints91 a răspuns:

Cine a zis asta? "Se spune" de către cine?

| blueheart a răspuns:

Iubirea e simpla si frumoasa, doar noi complicam lucrurile. happy

| ExXify50 explică (pentru Woodenpints91):

Sunt sigur ca si tu ai auzit vorba asta macar o singura data, nu stii ca e complicata? pai poate nu ai iubit pana acum cu adevarat.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru ExXify50):

Ce înseamnă "iubit adevărat"? Nu de alta, dar sunt unii termeni pe care habar nu am cum să-i comentez, sau mai bine zis, după ce aspecte şi criterii să le comentez.
De iubit, am făcut şi asta, habar nu am dacă adevărat sau nu, dar mie nu mi s-a părut deloc că ăsta ar fi un sentiment complicat.
Am urât chestii mai profund decât am iubit alte chestii. Părerea mea este că până şi nepăsarea este mai complicată decât iubirea.

| ExXify50 explică (pentru Woodenpints91):

Sunt multe lucruri complexe,dupa parerea mea si sentimentul in sine e complicat,chiar daca e ura,iubire, prietenie, invidie, egoism, tristete si multe altele.Omul are unul dinte cele mai complicate lucruri din univers adica creierul si de acolo pleaca toate.happy

| Flav a răspuns:

La fel se spune si despre cei ce n-au iubit niciodata ca n-ai cum sa le demontrezi asta. Daca nu simti, cuvintele sunt baloane de sapun.

| 220V a răspuns:

Eu nu cred ca exista o chestie numita iubire, doar o senzatie puternica de atasare

| Woodenpints91 a răspuns (pentru ExXify50):

De fapt, la o analiză mai amănunţită, îţi dai seama că 90% dintre oameni au o politică de viaţă şi o existenţă extrem de uşor de înţeles. Doar că sunt mulţi care le fac complicate.
După care vin şi spun că aşa ceva nu se poate exprima prin cuvinte. Ba da, se poate, doar că nu ştie el s-o facă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sentimentul in sine nu este, ci unii oamenii sunt complicati si fac dragostea sa para complicata.

| Delicacy a răspuns:

Iubirea nu e complicată, e chiar foarte simplă.....depinde însă dacă persoana pe care o iubeşti simte acelasă lucru pentru tine...

| Ratonhnhakéton a răspuns:

Pentru ca asa zic niste prosti.

| Narcis2007 a răspuns:

Oamenii vor tot timpul sa complice lucrurile..."iubirea" e doar instinctul de reproducere imbracat intr-o haina mai frumoasa

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu e complicat fiindca trebuie sa ajungi la un anumit obiectiv pentru a obtine iubirea,ci pentru ca, pe parcursul acestei "iubiri" trebuie implicat devotamentul, pasiunea, si alti factori pe care nu ii poti tine in frau pentru o vesnicie, decat daca asa zisa iubire este "perfecta"...

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Anumiţi obiectivi, factori...raised eyebrows Vorbeşti despre iubire de parcă ar fi ceva ştiinţific.Mă mir cum de n-ai specificat de teoria matematică a iubirii oh go on

| EmaS a răspuns:

Pentru ca este cel mai minunat.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Nici nu exista si nu va exista o "teorie matematica" a iubirii fiindca iubirea,dupa cum sti,nu este exacta,dar totul tine in final de mentalitate si compatibilitate,dar si de mediul social din care faci parte. Iubirea este un sentiment slab pentru mine,reprezinta o slabiciune, poate fi ceva spontan, poate fi ceva ce apreciez, dar niciodata nu voi fi orbit de un asemenea sentiment inferior, adica de iubirea "adevarata".

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

De ce crezi că iubirea te orbeşte? Doar ochii tăi au aceeaşi capacitate vizuală...

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Se pare ca iei totul literalmente, in ciuda faptului ca tu esti cea care m-a criticat spunandu-mi ca iubirea o concep ca fiind o teorie stiintifica, matematica.Cand spun "iubire oarba" o fac datorita exemplelor de zi cu zi ce ne invaluie societatea cu incompetente mentale, iubirea falsa.Nici nu sti ce sa mai crezi in ziua de azi, nu mai poti defini cu adevarat termenul de "iubire".

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

In plus, capacitatea mea vizuala nu se adapteaza in functie de fiziognomie, ci consider ca ar trebui sa cauti in fundament. Daca acel ceva nu este sondabil, atunci nu mai am de ce sa il caut, sa-l inteleg.

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Eram ironică acolo...
Eu consider exact contratriul în ceea ce priveşte părerea ta despre iubire.Pentru mine, persoanele care se feresc de iubire sunt slabi, plini de sine, egoişti. Spun asta pentru că iubirea înseamnă în primul rând sacrificiu....de la cel minor, până la sacrificiul suprem.Ca să-ţi pui în joc viaţa pentru cineva pe care iubeşti, îţi trebuie mult curaj şi o detaşare de propriul eu permanentă. Iubirea nu se rezumă numai la plimbări zilnice, sex şi comunicare. Iubirea este un sentiment matur care implică mult curaj şi altruism.De aceea sunt puţini cei care pot să iubească în adevăratul sens al cuvântului, iar ceilalţi se ascund ca nişte laşi.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Cum am spus, nu ma raportez la fiziognomie, este ceva primitiv.
"De aceea sunt puţini cei care pot să iubească în adevăratul sens al cuvântului"-Nu exista.Asta se numeste iubire perfecta.Iar perfectiunea nu o vei gasi decat la nivel spiritual,mistic,dincolo de transcendent,ceea ce este imposibil. Mintea umana nu este facuta pentru perfectiune, caci nu exista, iar, instinctiv, creierul uman deviaza.

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Există mai multe feluri de iubire? Iubire perfectă,imperfectă? Îţi spun eu, NU. Iubirea este iubire şi nimic mai mult, nu are nici o legătură cu perfecţiunea.Ţi-am spus, ea implică mult sacrificiu şi detaşare permanentă de propriul eu, ceea ce este posibil pentru mintea umană.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Da,dar daca iti sacrifici propriul eu in nestiinta? Te poti dezlipi de conceptiile tale pentru conceptiile persoanei iubite? Cata profunzime exista in iubire?
Stiu care sunt viziunile "iubitorilor simpli" fata de cei care "studiaza" iubirea, cum ca acesti "cercetatori" incearca sa-i descopere tainele fara sa se implice in realitate, in ea, si nu ii marginalizez, ba chiar dimpotriva, sunt gelos.

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Sacrificiul îl vei face întotdeauna cu bună ştiinţă,pentru că eşti conştient de nevoile celuilalt, şi faci aceasta, în primul rând, pentru el.(iar aici mă refer mai mult la sacrificiul suprem)
Concepţiile sunt personale, unice...nu deranjează în nici un fel iubirea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

In sfarsit, conversatia poate continua fara rost.Probabil voi accepta ce ai spus, si asta numai pentru ca nu stiu ce inseamna iubirea, fiindca sunt doar un "cercetator" ce o studiaza de la distanta, in obscuritate...