| Parintele a întrebat:

Se zice ca d-zeu este atotputernic, atunci de ce i-au trebuit sase zile ca sa faca lumea si a trebuit sa se odihneasca in a saptea zi? De ce nu a facut totul intr-o clipa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@shin si secretel
ati incercat si altceva decat credinta? Cum? Cand? Unde? Credinta e cea mai buna forma de manipulare, primul act politic al omului. Cand va veti da seama ca puteti face orice cu mintea voastra, va veti lasa si de credinta desueta. Va doresc succes. Si la mine a fost greu, dar a mers.

38 răspunsuri:
| Moneyandfame a răspuns:

Pe tine chiar te framanta faptul ca nu stii raspunsul asta sau ai scris asta de plictiseala? Trebuie sa ma apuc si eu de religie, pare interesanta...

| machupicchu a răspuns:

De plictiseala... ii era necesara o activitate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decit;-Tine minte trei cuvinte...

| Parintele explică:

Cei harcioage, ti-ai muscat limba?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu domnule, dar daca stii ca asta declanseaza anumite dispute am inceput sa cred ca-ti plac.Chiar rid hohote.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este o mare pacaleala. popii din ce sa traiasca si ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai fratilor hai sa ne intalnim cu totii si care ramine in picioare la urma urmam cu totii doctrina lui ca am inceput sa cred ca alta cale NU MAI ESTE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa intrebi tuwinking

Shin
| Shin a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu este entitatea perfecta. Planul sau de creatie, este tot perfect. Chiar daca ai afla raspunsul la intrebarea ta, tu (ca fiinta imperfecta) nu ai putea sa-l intelegi.
Sa faca totul intr-o clipa... deci. mai repede, nu? In societatea noastra mai repede inseamna de multe ori mai bine, dar poate ca la un nivel superior de constiinta, repede nu mai inseamna neaparat si mai bine.
Dumnezeu a creat lumea in sase zile pentru ca atat timp ia. De ce? Nu suntem destul de avansati (intelectual si spiritual) incat sa intelegem.
Numai bine, Shin.

| Parintele explică:

Shin, deci noi santem imperfecti si de aceea nu putem intelege ceva care nu are logica, adica o ineptie din biblie. Te rog sa vb in numele tau, caci daca tu te consideri atat de inferior incat sa nu pricepi lucruri simple eu am impresia ca nu sunt ca tine.

Harcioage, tu ce ma vrei sa ne luam la bataie ca sa vezi care ramane in picioare? sau e o figura de stil caracteristica monologurilor tale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer imi e sila.scarbaaaaaaa
de intrebarile astea
nu inteleg ce te framanta pe tine chestiile astea
probabil nu ai alta ocupatie si iti face placere sa provoci anumite discuti

Shin
| Shin a răspuns:

@NoGod daca vrei sa continuam discutia asta, trebuie sa intelegi ca facem doar un schimb de opinii fara sa fie nevoie sa ne insultam sau ceva de genul. Evident ca toti vorbim in numele nostru si tot ce spunem este pur si simplu o opinie.

"Shin, deci noi santem imperfecti si de aceea nu putem intelege ceva care nu are logica"
Nu este ceva care nu are logica. Este ceva al carui logica, noi nu o putem intelege. Daca nu tu o intelegi nu inseamna ca ea nu exista, la un nivel superior noua.

De ex: Tu vezi in fata ta un animal(iepure) pe cale de disparitie. Nu il omori desi iti e foame pentru ca stii ca ar strica echilibrul naturii iar acea specie va disparea. Langa tine este un neardenthal. Si el vede iepurele si ii este foame. Nu va intelege ca mai bine il lasa in pace. Se va gandi doar. "daca mi-e foame, mananc... de ce sa las pe mai tarziu cand mie mi-e foame acum". Pur si simplu nu se afla la nivelul tau intelectual ca sa inteleaga acest simplu concept. Iar daca el nu intelege, asta nu inseamna ca nu exista logica in gandirea ta.

Acum gandeste-te ca daca Dumnezeu ar exista, ipotetic vorbind, ar trebui sa fie cel putin la fel de batran ca universul(adica intre 13.5 -14 miliarde de ani). Noi suntem constienti cu adevarat de cat timp? cateva mii de ani?

(Deci tot ipotetic vorbind)Daca Dumnezeu are 14 miliarde de ani. iar noi cateva mii... nu ti se pare cam "obraznic" din partea noastra sa vrem sa intelegem de ce a facut lucrurile pe care le-a facut? Sa intelegem logica in spatele fiecarei actiuni? Chiar crezi ca ai putea sa gandesti la acelasi nivel cu o fiinta care a trait 14 miliarde de ani?

Ca incheiere, vreau sa-ti spun ca eu nu sunt o persoana religioasa. Nu cred in Dumnezeu (dar nici nu spun ca nu exista). Tot ce am scris mai sus este doar parerea mea, si ar trebui luata ca atare. Nu am nimic cu cei care cred in Dumnezeu si nici cu cei care spun ca acesta nu exista. Deci te rog, nu arunca cu pietre in mine daca ceva ce am scris mai sus nu ti-a convenit. Da-mi argumente si putem sa continuam pe un ton civilizat. Spun asta pentru ca am vazut foarte multe topice in care s-a vorbit despre religie si toate s-au sfarsit cu certuri, injuraturi etc, iar eu nu vreau asta... Mai ales cand eu sunt... neutru cand e vorba de religie.
Numai bine, Shin.

| powergirl a răspuns:

Daca nu intelegi citeste biblia si ai sa intelegi dc a facut in 6 zile si nu in una cum ai vrea tu iar da si asta e greu pentru tine lasa-o balta si gandeste-te la altceva la ce intelegi. D-zeu ce a facut a facut ca sa ne fie noua exemplu. asa ca citeste biblia pentru a afla rasp la intrebari. si nu a facut D-zeu lumea ca nu a avut ce face. se vede ca nu calcati in biserica cu totul ca se afla la tot pasul nu siut ce sa zic mai mult
treab voastra credeti ce vreti si in ce vreti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tie oricum ce-ti pasa? Ca oricum esti ateu si ar trebui sa-ti vezi de treaba ta, sau vrei cu adevarat sa crezi in D-zeu?

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pentru ca totul se face cu masura.
Pentru ca tu nu bei 7 bidoane de bere odata.
Pentru ca tu nu te duci o luna in loc de 8-9 luni la scoala (in timpul unui an).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No god, bataie e putin spus.Asta e razboi in toata regula.

| powergirl a răspuns:

Ce razboi frate?
eu rad bine acilea
laughing

Janina
| Janina a răspuns:

Dumnezeu le-a facut treptat pentru ca mereu si-a dat seama ca mai lipseste ceva....pana si-a dus creatia la un final perfect.
Oricare ar fi raspunsul, No God, eu sunt convinsa ca pe tine nimeni si nimnic nu o sa te faca sa crezi in puterile Celui de Sus. Insa Dumnezeu are grija de fiecare, pentru ca toti suntem fii lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv, bv secretelwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. se zice, ca.

| cristi a răspuns:

Eu zic k asa au vrut muschii lui, tu ce crezi,.laughing
Daca citesti Geneza, o sa vezi ca Dumnezeu a creat lumea numai prin puterea cuvantului decat omul a fost facut din pamant de catre Dumnezeu si i s-a suflat viata, mai atotputernic de atat tu cat vrei, nu puterea lui de creatie l0-au facut sa faca lumea in 7 zile, ci pentru ca asa a vrut El, a creeat lumea treptat pentru a incununa intreaga creatie in a 6 a zi prin creearea omului, iar a 7 a zi sa fie dedicata odihnei omului pentru totdeauna.

| dudu_4306 a răspuns:

NOGod esti un cretin. Tu ca si ateu nu crezi in Dumnezeu, in viata vesnica. Deci tu consideri ca daca mori chiar mori... Pai atunci traiesteti viata in *** si nu o irosi pe net incercand sa ne convingi ca Dumnezeu nu exista. Numai binebig grin

Shin
| Shin a răspuns:

@supersx daca ai fi citit pana la capat e am scris ai fi vazut ca am subliniat de cateva ori ca nu sunt o persoana credincioasa. Nu sunt nici ateu... sunt neutru happy
Shin.

| ellene a răspuns:

Ca sa ne dea noua exemplu..sa muncim de luni pana sambata si duminica sa ne odihnim tongue

HepHap
| HepHap a răspuns:

Cosmogonia in 7 etape iţi comunică ordinea lumească şi importanţa graduală a acţiunii: toate sunt orânduite pentru ca în mijlocul lor să poată fi însufleţit omul.
Apoi, simbolismul genezei fixează şi justifică ciclul săptămânal

Geneza aparent prelungită nu este o dovadă a incapacităţii de a face totul dintr-odată, ci a alegerii divinităţii de a construi, calculat, fiecare lucru în parte.

| eu_4161 a răspuns:

Pentru ca si D-zeueste ca un om...Cum tu alergi non-stop, esti obosit...asa si El...

| floricel_5586 a răspuns:

Nogod, de ce ti-ai scris nickname-ul cu,, n''si,, g'' cu majuscule?

in subconstientul tau exista ideea de divin dar nu poti sa il accepti pentru ca esti mort in toate cele spirituale! traiesti doar pentru trup si uiti ca esti o fiinta duala creata! esti trup si suflet

Dumnezeu a creat lumea in 6 zile nu pentru ca nu era capabil sa o creeze intr-o clipa, asa cum tu te exprimi intr-o fraza ca sa te faci intzeles si sa nu dai senzatia ca esti balbait, asa si Dumnezeu a pus o ordine in lume!

aceasta ordine guverneaza lumea!

| Timishan a răspuns:

Mi-a placut macelul de pe aici. rolling on the floor tongue big grin laughing Pana sa-mi spun parerea ca raspuns direct al intrebarii, doua chestiuni demne de subliniat:
1."shin"!?, dupa cum arati in poza (daca esti tu acela), in mod sigur stii ce-i acela un schimbator de viteza. Bun! Intre marsarier si viteza inai, exista un punct mort (numit si neutru). Deci, nici inainte, nici inapoi. Dupa cum ai raspuns intrebarii lui "NoGod" (una legitima dealtfel), tu ai sarit cel putin in viteza a 3-a, in tabara pro Biblie.Nu-ti pun la indoiala neutralitatea ce-o tot vanturi pueril, dar nici pe departe nu ai dat dovada de asa ceva.Ai incasat-o pe merit. tongue Sa explici de ce si cum a facut Dumnezeu lumea in 6 zile si-n a 7-a s-a odihnit, este ca si cand ai valida Biblia tata. Fara suparare. Daca esti neutru, nu spui nimic.
2."HepHap", desi lasa o puternica impresie de neutralitate, aduce in discutie un lucru foarte des intalnit in Biblie, anume ca, aceasta are constante momente in care-si trage presul de sub picioare. Daca se considera ca Dumnezeu si-a "ales" sa faca lumea in 6 zile, sa fie totul calculat, luand fiecare lucru in parte, denota ca, el nu este perfect, ci perfectibil, si nu A ales, ci N-A avut de ales.Pe de alta parte, strans legat de creatie, cine poate dovedi ca Dumnezeu este singur?batting eyelashes
"Dumnezeu a creat lumea in 6 zile, si in a 7-a s-a odihnit,... iar de acolo a preluat Chick Norris". rolling on the floor tongue laughing
Cat se poate de serios acumhee hee care este neamul cel mai vorbit in Biblie?, ...Este facuta sa-i avantajeze, sa aiba macar un capatai obiectiv, daca o tara a lor nu aveau.Biblia este o epopee. Ea este un instrument de manipulare, bazandu-se pe teama omului de necunoscut, de inexplicabil.Si eu am intrebat pe la vreo 12 ani un "martor a lui Iehova", de unde atata apa pentru Potop, si mi s-a raspuns rece si sec: "- Pui la indoiala puterea Domnului?", ...Eu invatasem circuitul apei in natura la scoala, iar dupa aceasta experienta cu un trimis al Domnului, am invatat sa nu fiu un inghesuit la minte.Concluzia la care am ajuns eu in Mai `99, este ca, Dumnezeu se dezvolta odata cu noi, noi la un loc fiind in mintea sa.Eu il "vad" ca pe un copil care-si cauta sensul, si de asta ne-a facut pe noi oamenii.De fapt, nici nu cred ca exista doar un Dumnezeu.Sunt foarte multe de discutat pe marginea Bibliei de unde se poate vedea cu ochiul liber ca Dumnezeul din ea este unul uman.Ameninta, se razgandeste, lasa loc la dubii. Unde am ajuns noi ca civilizatie, ca si inteligenta, Biblia nu mai este credibila. Vreau sa vad si eu un act notarial intre Dumnezeu si poporul ales.De ce trebuie sa cred orbeste ca evrei sunt "calea cea dreapta"? Cred in cineva care a facut lumea, pentru ca este frumoasa (fac referire strict la flora si fauna), este un echilibru in ea (ma rog!, pana sa-l fi facut pe om cu al sau liber arbitru, dar se rezolva treaba), dar nu vad de ce ar trebui sa fiu atat de fragil si sa ma las amenintat ca daca nu cred in Dumnezeu, ...Sa-mi dea el un telefon, sa-mi spuna ca nu fac bine cum gandesc, nu sa-mi spuna niste ciorapi cu minte-n dunga sa iau de buna Biblia, sau alta religie. Poate ca nu-s curios de nici una, tinand cont cate razboaie s-au purtat in virtutea lor (mai ales cea Crestina). Nu vand droguri, nici arme, nu fac trafit de oameni, si nici de animale, imi vad de ale mele, asa ca, ...Salutare la toti! big grin wave

| moodyblues a răspuns:

Desi necredincioasa fiind iti pot raspunde din prima
nu crezi ca a avut nevoie si d-zeu asta(care nu exista)de o zi frumoasa in care sa isi poata admira splendoarea creatiei?

| ~kostynela~ a răspuns:

Sa te miri tu acuhappy
bai ce intrebari tampite