| Parintele a întrebat:

Se zice ca d-zeu este atotputernic, atunci de ce i-au trebuit sase zile ca sa faca lumea si a trebuit sa se odihneasca in a saptea zi? De ce nu a facut totul intr-o clipa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@shin si secretel
ati incercat si altceva decat credinta? Cum? Cand? Unde? Credinta e cea mai buna forma de manipulare, primul act politic al omului. Cand va veti da seama ca puteti face orice cu mintea voastra, va veti lasa si de credinta desueta. Va doresc succes. Si la mine a fost greu, dar a mers.

38 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer imi e sila.scarbaaaaaaa
de intrebarile astea
nu inteleg ce te framanta pe tine chestiile astea
probabil nu ai alta ocupatie si iti face placere sa provoci anumite discuti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tie oricum ce-ti pasa? Ca oricum esti ateu si ar trebui sa-ti vezi de treaba ta, sau vrei cu adevarat sa crezi in D-zeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No god, bataie e putin spus.Asta e razboi in toata regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv, bv secretelwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. se zice, ca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu deja ma plictiseti oh go on

| Timishan a răspuns:

Mi-a placut macelul de pe aici. rolling on the floor tongue big grin laughing Pana sa-mi spun parerea ca raspuns direct al intrebarii, doua chestiuni demne de subliniat:
1."shin"!?, dupa cum arati in poza (daca esti tu acela), in mod sigur stii ce-i acela un schimbator de viteza. Bun! Intre marsarier si viteza inai, exista un punct mort (numit si neutru). Deci, nici inainte, nici inapoi. Dupa cum ai raspuns intrebarii lui "NoGod" (una legitima dealtfel), tu ai sarit cel putin in viteza a 3-a, in tabara pro Biblie.Nu-ti pun la indoiala neutralitatea ce-o tot vanturi pueril, dar nici pe departe nu ai dat dovada de asa ceva.Ai incasat-o pe merit. tongue Sa explici de ce si cum a facut Dumnezeu lumea in 6 zile si-n a 7-a s-a odihnit, este ca si cand ai valida Biblia tata. Fara suparare. Daca esti neutru, nu spui nimic.
2."HepHap", desi lasa o puternica impresie de neutralitate, aduce in discutie un lucru foarte des intalnit in Biblie, anume ca, aceasta are constante momente in care-si trage presul de sub picioare. Daca se considera ca Dumnezeu si-a "ales" sa faca lumea in 6 zile, sa fie totul calculat, luand fiecare lucru in parte, denota ca, el nu este perfect, ci perfectibil, si nu A ales, ci N-A avut de ales.Pe de alta parte, strans legat de creatie, cine poate dovedi ca Dumnezeu este singur?batting eyelashes
"Dumnezeu a creat lumea in 6 zile, si in a 7-a s-a odihnit,... iar de acolo a preluat Chick Norris". rolling on the floor tongue laughing
Cat se poate de serios acumhee hee care este neamul cel mai vorbit in Biblie?, ...Este facuta sa-i avantajeze, sa aiba macar un capatai obiectiv, daca o tara a lor nu aveau.Biblia este o epopee. Ea este un instrument de manipulare, bazandu-se pe teama omului de necunoscut, de inexplicabil.Si eu am intrebat pe la vreo 12 ani un "martor a lui Iehova", de unde atata apa pentru Potop, si mi s-a raspuns rece si sec: "- Pui la indoiala puterea Domnului?", ...Eu invatasem circuitul apei in natura la scoala, iar dupa aceasta experienta cu un trimis al Domnului, am invatat sa nu fiu un inghesuit la minte.Concluzia la care am ajuns eu in Mai `99, este ca, Dumnezeu se dezvolta odata cu noi, noi la un loc fiind in mintea sa.Eu il "vad" ca pe un copil care-si cauta sensul, si de asta ne-a facut pe noi oamenii.De fapt, nici nu cred ca exista doar un Dumnezeu.Sunt foarte multe de discutat pe marginea Bibliei de unde se poate vedea cu ochiul liber ca Dumnezeul din ea este unul uman.Ameninta, se razgandeste, lasa loc la dubii. Unde am ajuns noi ca civilizatie, ca si inteligenta, Biblia nu mai este credibila. Vreau sa vad si eu un act notarial intre Dumnezeu si poporul ales.De ce trebuie sa cred orbeste ca evrei sunt "calea cea dreapta"? Cred in cineva care a facut lumea, pentru ca este frumoasa (fac referire strict la flora si fauna), este un echilibru in ea (ma rog!, pana sa-l fi facut pe om cu al sau liber arbitru, dar se rezolva treaba), dar nu vad de ce ar trebui sa fiu atat de fragil si sa ma las amenintat ca daca nu cred in Dumnezeu, ...Sa-mi dea el un telefon, sa-mi spuna ca nu fac bine cum gandesc, nu sa-mi spuna niste ciorapi cu minte-n dunga sa iau de buna Biblia, sau alta religie. Poate ca nu-s curios de nici una, tinand cont cate razboaie s-au purtat in virtutea lor (mai ales cea Crestina). Nu vand droguri, nici arme, nu fac trafit de oameni, si nici de animale, imi vad de ale mele, asa ca, ...Salutare la toti! big grin wave

| LiceeancaBella a răspuns:

Da,chiar este Atotputernic! Nu va indoiti de astawinking! Numai Domnul stie raspunsul la intrebarea asta! Curiosii mor repede

| Chocolatewithvanilla a răspuns:

Buna.Deoarece a dorit ca pe tine sa te preocupe lucrul acesta si sa nu poti dormi noapte.''Parintele'' slujeste totusi la o biserica? Daca da atunci vai de credinciosi. Daca esti ateu treaba ta! Citeste si tu o carte in loc sa-ti pierzi vremea, recomandarea mea ar fi'' JURNALUL FERICIRII-Nicolae Steinhardt'' in aceasta carte se gaseste motivatia pentru care Ortodoxia este singura religie adevarata. Si inca ceva D-zeu se scrie nu: d-zeu.
Stima @Shin. Doamne ajuta!