| CryChristiAN a întrebat:

Si totusi, de ce electronii nu cad, sau mai bine zis, nu ating nucleul atomului respectiv? Sunt curios. Aceasta consecinta sa fie datorata oare dispunerii numarului orbitalilor in fucntie de cresterea energetica?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Dupa primele teorii electronul ar fi trebuit sa piarda energie si sa se fie atras de nucleu.
Bohr nu a dat nici-o explicatie el doar a afirmat ca acest lucru NU se intampla, iar electronul isi modifica energia doar atunci cand absoarbe sau elmina un foton si sare pe un orbital energetic superior/inferior.
De Broglie afirma ca electronul ocupa oribtalurile electronice in functie de modul in care interactioneaza cu undele de materie corespunzatoare particulei. In viziunea lui, fiecare corp avea si o unda asociata lui, in acest mod se explica locul in care electronii se gasesc pe orbital, deoarece ei trebuie sa existe doar pe multiplii ai lungimii de unda corespunzatoare particulei, in rest aparand interferente si imposibilitatea electronului de a exista.

14 răspunsuri:
| teocica a răspuns:

Habar nu am big grin

| CryChristiAN explică (pentru teocica):

Habar nu ai ( ca existi) sau?

| VeroAndreea a răspuns:

Romana te rog! Doar un sfat laughing)

| Inferno a răspuns:

Pardon,am gresit prima fraza, nu atomul ci electronul ar fi trebuit sa...

| teocica a răspuns (pentru CryChristiAN):

Habar nu am respunsu la intreberea ta """"foarte interesanta"""" si nu mai stiam ca sunt oameni asa... ca tine

| CryChristiAN explică (pentru teocica):

Dar cum sunt dragule?hee hee. E categoria '' scientia et filosofia''.

| teocica a răspuns (pentru CryChristiAN):

1# sunt fata
2# eu ti-am zis ca nu stiu sa raspund la intrebarea ta de to be or not to be (a fi sau a nu fii (ca poate nu stiai))

| CryChristiAN explică (pentru teocica):

Scuze pentru nestiinta mea. Sanatate si o seara buna!happy

| teocica a răspuns (pentru CryChristiAN):

Ms la fel happy

| Inferno a răspuns (pentru teocica):

"1# sunt fata
2# eu ti-am zis ca nu stiu sa raspund la intrebarea ta..."
Nu trebuia sa ne mai spui ca nu stii sa raspunzi la intrebare, acest lucru reiese clar din 1. ) "sunt fata ". E clar.

| teocica a răspuns (pentru Inferno):

Nu is blonda
is bruneta :-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Intr-un raspuns, dat nu de mult, unei intrebari puse de mine, spuneai ca "femeia era considerata inferioara barbatului".Din raspunsul dat acum pentru "teocica", rezulta ca ai gresit.Pentru tine "femeia ESTE considerata inferioara barbatului.In acelasi sens, sunt consternat de ce-mi afirmai:"De unde au luat nastere aceste mentalitati nu stiu."

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Era doar o gulma.

| shadovv a răspuns:

Energia e cuantificata. De aceea electronii sunt situati pe orbite specifice.