| MirceaCalNebun a întrebat:

Sincer voi cum va puteti impaca cu absurditatea vietii? Eu simt ca sunt mereu la un pas de a claca pentru ca vad atata mizerie si stiri de rahat si ma deprima, ma intreb mereu ce rost are, ce conteaza, cui ii pasa?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Dorința de viață nu e rațională. Dorința de viață e o caracteristică a viețuitoarelor. Viețuitoarele care nu au dorință de viață, nu trăiesc, nu strâng resurse, nu se înmulțesc, deci codul genetic care conține lipsa dorinței de viață dispare sau se regăsește la un număr mai redus de viețuitoare. În felul ăsta selecția naturală determină viețuitoarele să aibă voința de a trăi.
Viața e o formă efemeră de existență a materiei, iar viețuitoarele sunt ca niște roboței care execută cu strictețe programul de viețuitoare ce constă în supraviețuire, strângere de resurse și înmulțire. Pentru o viețuitoare mai simplă care nu pate să gândească nu se pune problema rostului vieții și viețuitoarea trăiește inconștient cât are de trăit. Viețuitoarele dotate cu inteligență, memorie și rațiune își dau seama că viața e doar rezultatul proprietăților materiei și evoluției în timp prin selecție naturală și nu e o necesitate. Viața există acolo unde este posibil și doar cât timp este posibil să existe.

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ma centrez pe placeriile personale - bani - chestii scumpe - gagici - masina (modificari etc). Lumea e damblagita, multi prosti si panarame... invata sa reproduci bani in masa sa vezi ce viata buna duci dupa.

| RAY a răspuns:

Dacă îl citești pe Albert Camus, el spune ca viata a fost un dar și ca ar trebui sa apreciezi acel dar și ca poți da restart oricând vieți tale, eu nici nu vad rostul sa fii trist adică ce rost are, viata e scurta și suntem și triști e drama, ia viata ca pe o comedie neagra, o parodie

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Sub ce forma ar fi rațională? Uni savanți spun ca universul cerea niște ființe conștientă ca se autocunoasca, întrebarea mea e, e univers conștient?

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Dorința de viață e o caracteristică a viețuitoarelor, deci nu e determinată de rațiune. La fel și voința, sentimentele, simțurile, inteligența și tot ce are o viețuitoare e determinat de proprietățile materiei. Dacă unui om îi place să facă ceva: să citească, să învețe, să cânte, să danseze, să se plimbe, în realitate e tot un comportament determinat de selecția naturală. Tot ce face viețuitoarea e doar un răspuns la acțiunile mediului, deci viețuitoarea e un roboțel ce respectă programul de viețuitoare.
Cunoașterea e o caracteristică a viețuitoarelor mai evoluate și ajută viețuitoarea să își îndeplinească sarcinile de viețuitoare. Universul ca să poată crea ființe ar trebui să aibă cunoaștere. Dacă nu are cunoaștere, nu poate face nimic conștient și face totul doar din întâmplare. Dacă face conștient viețuitoare, atunci deja are cunoaștere și nu mai are de ce să să se autocunoască, pentru că deja cunoaște tot. Prin urmare Universul nu e conștient și nici nu are nevoie de cunoaștere, iar cunoașterea dată de viețuitoare ar fi una limitată și inutilă. Universul e mare, infinit și fără sfârșit și nu are nevoie de viețuitoare și de cunoștințele fără valoare pe care o viețuitoare le poate dobândi. Universul pare a fi ceva lipsit de viață și de cunoaștere. E doar un spațiu logic unde totul este doar așa cum poate să fie. Viețuitoarele nu fac nimic pentru Univers și nici Universul pentru ele.

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Deci viața există doar pentru că poate exista. Nu are nici un rost și nici un sens. Pentru viețuitoare viața are valoare, pentru că e o caracteristică a viețuitoarei. Rațional viața nu are nici un rost.

| Drimmero a răspuns:

Simplu, nu te mai uiti la stiri si iti vezi de propria viata, succesul e garantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am televizor
Nu ma uit la stiri
Nu respect nici un program in care sa fiu constrâns sa aflu dacă este luni sau sâmbătă.
Ci eu merg să rezolv problemele altora ziua noaptea atunci când sună telefonul
Așa că aș putea merge la moldovence ucraienience... oricând nu depin de absurditatea ta.
Fie la tine!
Dar daca vrei sa scapi arunca televizorul la gunoi
Angajeazate la 2 job-uri

Si oferștr voluntar la Crucea Roșie...
Vei avea multi colegi si mult de munca
Asa ca viata ta va deveni din ce mai interrsantă

| halogen001 a răspuns:

Extraterestrul nu trăiește degeaba happy Muncește pe unde apucă și ce câștigă dă la moldovence și ucrainence e tot timpul satisfăcut și nici nu are nevoie de televizor happy

| Violleta2022 a răspuns:

De ce te uiti la stiri?
Ocupa-ti mintea si mainile cu munca, invatatul, orice treburi prin casa si curte, evitand sa te uiti la stiri, ca sa nu te mai afecteze.
Nu te mai raporta la ce fac altii, d e ce fac si nu te mai uita la mizerii, si categoric vei vedea ca viata este frumoasa si merita traita din plin, cand te preocupi doar de propria-ti persoana si nu te bagi in viata altora, ori citind vestile proaste, ori cele de scandal.

| Cybele a răspuns:

De fapt nu are niciun rost, nu contează și nu prea îi pasă nimanui. Ăsta este adevărul, dar încearcă să nu te mai uiți la știri pentru că dau numai știri de șoc și groază ca să le crească audiența. Asta nu înseamnă că în lume se întâmplă numai lucruri rele. Se întâmplă și lucruri bune, dar nu le dau la TV. De exemplu e mult mai interesant războiul din Ucraina decât faptul că s-a născut primul zimbru în libertate după sute de ani.
Noi singuri trebuie să ne dăm un scop în viață, un destin și să încercăm să ne axăm pe lucrurile pozitive, să ne creăm singuri bucurii. Că dacă stăm să ne gândim la cât de absurdă și fără sens e viața, ajungem să trăim triști și practit atunci chiar am trăit degeaba. Eu zic că dacă tot ne-am născut, să profităm de asta pentru că nenăscându-ne cu un scop anume, putem să dăm vieții orice scop vrem. Suntem liberi să fim triști sau fericiți. Fericirea este o alegere. Alege să te axezi pe lucruri pozitive si să nu te mai uiti la stirile de rahat.

| Brizbriz a răspuns:

A fost intr-un film: you can't get to the dying, get to the living
nu poti sa reusesti sa mori, incearca sa reusesti sa traiesti

da, stiu ca e greu

| Frank51 a răspuns:

Deja te-ai plictisit de viață? Cum adică ce rost are, nu ai un timp nelimitat. Adică tu în maxim 70 de ani ești mort, de ce să nu profiți de viață, de plăcerile vieții, de prezent? Și faptul că stau acum pe TPU și îți scriu îmi place plăcere, chiar dacă am febră din cauza la vaccin(mi-am făcut doza a3a firar mama ei), tot pot să apreciez orice chestie măruntă happy

Apreciază tot ce îți oferă viața, și nu te mai gândii la ceva ce nu are răspuns.

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Cum ar putea sa fie rațional? Dacă e creat de un creator? O simulare holografica, reincarnare?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care viață? Care absurditate?
Cum te simți la un pas de?
Ce mizerie vezi?
De ce asculți știri de rahat?
Ce rost are, ce?
Cum îți vin întrebările? Vin ele așa? De unde vin?

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Universul nu pare a fi rațional și conștient. Viețuitoarele sunt supuse evoluției în timp, nu sunt făcute simultan, deci nu sunt proiectate și apoi făcute. E doar efectul trecerii timpului combinat cu proprietățile materiei. Dacă Universul ar fi făcut în mod conștient viețuitoarele atunci ar fi avut un nivel al cunoștințelor cu mult peste cel al viețuitoarelor, deci nu ar avea ce învăța de la viețuitoare, nu ar avea ce să vadă la ele și nici nu ar avea nevoie de ele. În plus ar fi făcut viețuitoarele direct avansate, nu le-ar fi supus evoluției în milioane de ani și ar fi avut și un mod de comunicare cu viețuitoarele. Lipsa comunicării și evoluția în milioane de ani a viețuitoarelor arata că Universul nu e conștient. E doar un spațiu cu proprietăți. Cine l-a făcut, dacă l-a făcut, de ce la făcut, cat de mare e și ce se mai găsește în el nu se știe. Dacă e creat de un creator, acel creator la rândul lui ar trebui să fie creat de cineva, să se afle într-un spațiu și să aibă un motiv.

Pentru a studia fizica mai bine e nevoie de o modelare matematica avansata și de rezultatele unor experimente, deci nu e ușor de cunoscut Universul.
https://www.youtube.com/watch?v=0gHuCABONyg
https://www.youtube.com/watch?v=fDkby1WUro8
https://www.youtube.com/watch?v=iNZKwZsF53I
https://www.youtube.com/watch?v=TTM0zmj4bgc
https://www.youtube.com/watch?v=W-ihMbzHzvs

| mi25 a răspuns:

Cunosti versurile?
O luptă-i viaţa; deci te luptă
Cu dragoste de ea, cu dor.
Pe seama cui? Eşti un nemernic
Când n-ai un ţel hotărâtor.

Eu, desi am televizor in camera-birou a mea, acesta functioneaza rar. Mai selectionez si citesc unele stiri de pe net.

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Citisem despre optimismul Nilhist, care ne da un scop cunoașterea universului, deși ca e inutil, cel care a pus întrebarea trebuie sa afle și valoarea vieți chiar e inutila ar trebui sa ii spunem sa o valorifice prin experiente, cunoaștere, se iubească, sa Sima plăcere

| halogen001 a răspuns (pentru RAY):

Așa e. Cine are o viață bună și îi merge totul bine și ușor, trăiește cu plăcere, dar cine are o viață mai grea nu e așa de mulțumit de ea.

| sabin89 a răspuns:

Cum, când existenţa a atins forma ei cea mai înaltă - viaţa, noi în loc să o admirăm o declarăm absurdă?

| T0T a răspuns:

Nu e nimic absurd. Este legea junglei, dusă la un nivel extrem de avansat în ceea ce privește umanitatea, pentru că suntem ființe inteligente. Inteligența noastră ne face și creativi: în cruzime și în tehnici de a manipula, domina, tortura psihologic sau fizic. Asta e natura. Problema ta e că nu înțelegi lumea, nu înțelegi natura vieții. Fiecare se luptă pentru propria bunăstare, ca să îi fie bine. Fiecare e mânat de frică și de alte instincte. Fiecare se luptă cu egoism pentru teritoriu. Un teritoriu cu o structură definită mult mai complex decât și-o definesc celelalte animale (spațiul de teren dintre punctele A, B, C, D etc. marcat cu excremente). Spațiul dominației atinge multe alte dimensiuni și acesta e marcat prin chestiuni subtile, dar definitorii, decisive. Luptele pentru acestea nu sunt doar fizice, ci și psihologice. Noi ne-am construit în jurul nostru o realitate socială, artificială - complexă, dar ușor de manipulat și dpdv artificial. Războiul care în lumea animalelor se reduce la a sări unul la gâtul altuia, în lumea oamenilor e chiar și peste puterea de înțelegere a multora dintre noi - oameni obișnuiți.

În legătură cu ce a zis cineva „Când existenţa a atins forma ei cea mai înaltă - viaţa, noi în loc să o admirăm o declarăm absurdă" mi-am amintit că am văzut azi un videoclip interesant despre asta. Singura șansă de a încheia această „absurditate" (care nu e absurdă - e doar neînțeleasă sau neacceptată) e de a anihila orice formă de viață. Deși se reduce la ceea ce se întâmplă într-un joc și la o idee din „Frații Karamazov", implică filosofic și ceea ce vrei tu să atingi. Deși lucrurile pot fi și mai simple... E frumos să le vedem și din punct de vedere religios și cum religia nu pare a avea posibilitatea să ajusteze această absurditate. Dacă ai răbdare să îl urmărești, cred că e interesant.

https://www.youtube.com/watch?v=pblth0JJz-c

| J0B0MAT a răspuns:

Ție trebuie să îți pese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se duca... cei care creeaza situatii aiurea.
Si daca nu are niciun rost, ce? Mie-mi place oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absurditatea vietii cui? Viata mea nu e absurda, este plina de meaning. Viata altora ma lasa rece, in sensul ca nu ma preocupa deloc.

| GeamantanParăsit a răspuns:

Baietii nu-ți răspund corect la întrebare. Vorbesc despre univers. ce-a mai spus Albert Camus, Tutankamon și alții. Mizeria și știrile de rahat nu te pot face sa clachezi, e o imposibilitate. Realitatea pentru care vezi mizerie și știri de rahat e o boala. Practic o boala îți Creează o realitate. Tu nu te omori din cauza mizeriei și a știrilor de rahat ci din cauza bolii.