| WhatheWow a întrebat:

Singura certitudine pe care ne-o ofera Viata e Moartea; de ce inca nu ne-am obisnuit cu ideea?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Pentru ca e o certitudine funesta.

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru ca suntem prea prostuți...

| stpu a răspuns:

Si singura certitudine pe care ne-o ofera Moartea e Viata.
Daca viata implica moarte, moartea ce implica? Doar Univerul e infinit, nu? Sau el se termina la Doamne-Doamne? laughing

| Adrianetc a răspuns:

Poate pentru ca sunt oameni care le este frica de moarte, ei nu stiu ce este dupa moarte, insa totul sta scris in Biblie. oameni rataciti, traind dupa datini, dovezi rationale si logice.

| WhatheWow explică (pentru Adrianetc):

Daca aveam nevoie de un raspuns religios, postam intrebarea la alta categorie!

| Adrianetc a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta inseamna ca sti adevarul? ca nu mai este nevoie sa-ti reamintesc existenta lui Dumnezeu, mantuirea noastra prin botez si pacea si frumusetea primita de El?

| shadovv a răspuns:

Esti sigur ca moarte e o certitudine? Esti sigur ca exista "certitudine"?

| WhatheWow explică (pentru shadovv):

Moartea...e cu siguranta o certitudine; asta in cazul in care si Viata e tot o certitudine!?

| mihaelabr a răspuns:

Pentru ca nu stim ce ne asteapta dincolo de Moarte.Si chiar daca presupunem ca nu ar fi nimic dincolo - adica pur si simplu murim si atat - de ce am accepta moartea, de ce am renunta la viata -buna sau rea - pentru nimic.
Si inca un lucru ar fi durerea. Posibilitatea unei morti in chinuri e inspaimantatoare pentru majoritatea oamenilor, zic eu.

| Luiza45 a răspuns:

Singura certitudine pe care ne-o ofera e oare chiar moartea? Atunci de ce mai traim atat timp visam luptam ca lumea sa isi aminteasca numele nostru. Moartea nu implica oare viata pentru ca daca ne luam dupa legile Universului pentru ca cineva sa vina cineva trebuie sa plece... E paradoxal. de ce nu ne-am obisnuit cu ideea...fiindca fiecare om e centrul propriului sau Univers si el decide cine implica ce

| NoShit a răspuns:

Pentru că nu ne mulţumim cu o viaţă simplă şi ne plângem mereu că şi asta pe care o avem e a naibii de scurtă. Deşi nu încercăm să realizăm o stabilitate, dar cu toate astea ne mulţumim cu gândul de a găsi acel special care să ne facă fericiţi, continuăm să dormim în papuci, înfricoşaţi de moarte.