| anonim_4396 a întrebat:

Stau si ma gandesc cata bataie de joc este in tara asta..cata mancatorie, cum politicienii isi bat joc de tot si fura, coruptia este in floare, este o harababura.Mie imi pare rau pentru Romania, pacat de tara asta frumoasa, pacat de tot. Intrebarea mea este: ce putem face noi ca oameni sa o schimbam? Ce ar putea schimba tot? Ma rog pentru poporul roman si pentru tara noastra.

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

E vina mea. E vina ta. E vina noastra. Tara, ca teritoriu geografic nu are nimic rau. Deci raul de unde sa vina? Din noi. Hai sa fim noi mai buni si o sa vedeti, cat de buna va fi si tara atunci.

14 răspunsuri:
| Tyrr a răspuns:

Romanica e impartita : cei care fura fara masura.cei care fura dar mai putin si restul(foarte rari) care sunt niste oamenii simpli muncitori cu un bun simt al respectului! Raspunsul la intrebarea ta...pleaca din tara pentru ca banuesc ca sti proverbul : primavara nu se face cu o floare...

| Nostradamuss a răspuns:

Sa ne bucuram ca nu suntem in China, la ei e muuuult mai rau decat la noi.

| adrew a răspuns:

Offf chiar nu stiu sad, citeodata am asa impresie ca numai eu de o sa vin la conducere o sa rezolv totul spre bine

| thefighter1 a răspuns (pentru adrew):

La fel si eu

| RAY a răspuns:

Adevarul e singura solutie e sa pleci de aici, aici nu ai nici un viitor degeaba incerci sa aduni ceva totul e mega scump si salari mici traiesti de peo zi pe alta, sa stii ca si eu ma gandesc mereu cum isi distrug tineretea in Romania oare se merita? nu cred

| Purec a răspuns:

Ce ma enerveaza pe mine oamenii astia care dau vina pe tara, pe politicieni sau pe Dumnezeu, pe seceta sau pe orice altceva, numai pe ei nu. Ca sa se schimbe ceva, este nevoie sa se schimbe mentalitatea oamenilor. Nu merge tara pentru ca 99, 99% dintre romani sunt niste cretini socialisti. Romania este un stat socialist prin excelenta. Avem cei mai multi asistati social din toata Europa. Fiecare vrea sa i se dea cate ceva, nu face nimeni nimic, fiecare rvea sa primeasca ceva. Pentru 99, 99% din populatia Romaniei, un politician bun e ala care da ceva de pomana, care face case la niste cretini prea prosti pentru a muncii sa obtina una, care mareste ajutaorele sociale sau pensile pentru handicapati. Ai idee cati handicapati avem in Romania? Suntem o tara de lenesi care asteptam sa ne pice mancarea in gura. Un popor fricos si fara initiativa, tiganie, manele, prostie, nesimtire si indiferenta. Chiar nu vezi ca suntem asa de prosti ioncat in tara asta conduc clanurile de rromi? Ciar nu vezi ca atunci cand erau mitingurile alea in piata Universitatii, asa zisii protestatari erau platiti cu 20 de lei fiecare? Romanul se multumeste cu putin, e lenes si idiot si dupa parerea mea isi merita soarta.

| Dumnezău a răspuns:

Da,hai sa dam vina pe politicieni ca sunt corupti in una din cele mai corupte tari din Romania! Da! Hai sa dam vina pe politicieni pentru harababura nationala, cand le e in sange romanilor sa fie dezordonati, hectici, imprastiati si mereu ca o turma de animale speriate in a lor goana spre nimic! Da! Hai sa spunem ca politicienii isi bat joc de toate, cand vreo 85% din populatia tarii e alcatuita eminamente din smecherasi de carton,meltenasi cu arfe,care nu prea au nicio moralitate! Da!

Cat timp mentalitatile oamenilor nu se vor schimba din temelii,niciodata nu trebuie sa va asteptati la o inversare de poli in clasa politica romaneasca! Si nu,tara nu este frumoasa, terminati cu propaganda patriotarda. Tara asta, cu oamenii care o alcatuiesc in majoritate, trebuie ori concesionata unei alte tari, ori executati toti cei ce fac rabat de la o reala moralitate si de la un real bun-simt.Problema ar fi ca,daca s-ar folosi a doua varianta, n-ar ramane cred, nici un milion de locuitori in tara.

Pentru a se schimba tot, ti-am zis, ar trebui incepute asasinate asupra cardurilor de idioti cu mentalitatile majoritare ce trag tara in jos.Nu asupra politicienilor neaparat.De exemplu, intr-un club.80 de victime, dintr-un foc, as putea aproxima.Intr-o sectie de politie, cateva victime, sa speram, toti politisti.La o baie de multime, un porc in costum si cateva zeci din simpatizantii sai idioti, spalati pe creiere.Ori cu bombe, ori cu pistoale sau alte metode.Pentru ca nimic nu poate purifica un loc mai bine decat finala disparitie a celor ce l-au murdarit.Inca odata, nu mai bociti ca niste mimoze, mare parte din vina pentru starea in care se afla tara o au oamenii, prin mentalitatile lor.Ati stat capra,de-a lungul istoriei,pe rand,la romani,barbari,pagani,turci,unguri,nitel la polonezi,iar la turci,la francezi, la nemti, la rusi, iar mai nou, la americani.Nu va plangeti, ca v-a placut mereu si dupa v-ati ofuscat aiurea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te uiti la desene animate cu tom & jerry

| thefighter1 a răspuns (pentru Dumnezău):

Normal ca nu e doar vina politicienilor. Cea mai mare vina o are poporul cu principiile lui de doi bani care se multumeste cu putin. Executia ar fi poate cea mai buna cale, dar nimeni nu poate face asta din pacate.
PS: de ce vorbesti la persoana a 2-a plural? nu esti de origine roman?

| maiAm8conturi a răspuns:

Mda... ar trebui bombe, asasinate, dar te pisi pe tine cand te vede garda ca infigi cutitul in bucata de paine....ar trebui! dar tot la sacrificiu ajungem, noi nu ne-am sacrificat pentru nimeni, chiar si Isus a ales sa moara dar cu conditia sa revina pe pamant, pentru pupaturile in fund de rigoare.In concluzie: avand o atitudine crestineasca, esti gata sa te arunci in aer? da? incepe cu bisericile.

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Trebuiesc schimbate bateriile la politici.

| SaveTheNature a răspuns:

Sincer mie imi pare rau numai pentru oamenii care ies in strada, sa lupet impotriva hotiei.Restul,isi merita soarta pe deplin!

| SaveTheNature a răspuns (pentru Purec):

Pentru absolut ORICE (educatie-pentru ca asta te framanta mai mult pe tine de ex, pentrtu sanatate, drumuri, anti-furt, anticoruptie) pentru absolut toate astea exista solutie iesind in strada. Altfel nu se va schimba nimic.
Repet, vina apartine celor care nu ies in strada. Pentru cei care ies am toata admiratia.

| BigBadSheep a răspuns:

...Adrianaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa - Vezi Rocky!