| DANNY1004 a întrebat:

Teoretic pot sa existe fiinte extraterestre inteligente la fel de mari cat planeta noastra sau chiar mai mari? Daca nu, din ce motive nu este posibil?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca erau prin apropiere asa de mari eram mancati de mult... Sau posibil planeta noastra sa fie o celula de-a unui organism foarte mare si noi paraziti in acea celula :?; si poate ce vedem noi stele etc. pe langa planeta sa fie alte microorganisme? Si spatiul asta asa de negru sa fie spatiul dintre celule!? Am ramas uimit...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Totul este posibil.

| muntelezion a răspuns:

Probabil

| jonelx6 a răspuns:

Eu cred ca exista. Seara ne cauta cu lanterna, de aia vedem noi asa zisele stele pe cer

| GlowingShadow a răspuns:

Eu cred totusi ca ceea ce noi numim viata, are o limita cand vine vorba de dimensiuni. Problema e gravitatia. Cand un obiect (ceresc) ajunge sa aiba o anumita masa, nu are ale cale decat sa devina globulara. De asta sunt planetele, satelitii mai mari ale planetelor toate au forma unui glob. La dimensiuni atat de mari deja vorbim de niste forte destul de mari, presiune interioara etc., ceea ce ma duce la gandul ca dimensiunea unei vietati are o limita impusa de legile fizicii.
Cu toate astea, masa unui obiect nu depinde de dimensiunea acestuia, asa ca, la extrem cine stie? Poate ne pandeste un Death Star viu pe undeva. tongue

| drutzix a răspuns:

Improbabil dar universul este destul de mare.

As putea sa ma gandesc la doua chestii care pot fi atat de mari.
1. Un organism biologic format dintr-o colonie de indivizi, un fel de hive-mind, ar putea sa fie mare, poate chiar sa acopere o planeta dar nu mai mult.
2. Un computer cu design gen 'matrioska brain' care ar fi construit in jurul unui soare si care ar avea inteligenta artificiala.

Daca te referi la indivizi, nu cred ca este posibil pentru ca viata trebuie sa apara pe o planeta iar un organism bilogic nu are motiv sa creasca atat de mare plus faptul ca produce caldura. Deci ca raspuns final, Nu cred ca o sa vezi indivizi cat planetele.
Iar daca ar exista o civilizatie avansata atunci acestia nu ar dori sa devina cat mai mari ci exact opusul.
Miniaturizarea e tendinta unei civilizatii avansate. De unde stiu asta? Pai matematica este singurul limbaj care are sens in Univers. Iar conservarea resurselor e ceva dorit de orice entitate.

| Seven07 a răspuns (pentru drutzix):

Raspunsul tau este bun, bine formulat si expus perfect. La naiba cu el. O sa explic de ce. Esti limitat. Te voi cita: Deci ca raspuns final, Nu cred ca o sa vezi indivizi cat planetele.
Iar daca ar exista o civilizatie avansata atunci acestia nu ar dori sa devina cat mai mari ci exact opusul.
Miniaturizarea e tendinta unei civilizatii avansate. De unde stiu asta? Pai matematica este singurul limbaj care are sens in Univers. Iar conservarea resurselor e ceva dorit de orice entitate." Omul este o entitate minora, care are impresia ca le stie pe toate si care tinde sa duca rasa umana la extinctie. Ce te face sa crezi ca o alta civilizatie ar gandi dupa genotipul uman? Stii doar ce au aflat oamenii sau ce cred ei ca au aflat. Daca sunt urme de pasi pe luna, sau chiar si daca sistemul solar este creeat din elemente cosmice asemanatoare terrei, micro-organisme similare, nu face greseala sa crezi ca universul este la fel. Cineva spunea ca terra este "o gaura in cer". Oamenii, pot fi doar cobaii unor civilizatii mult superioare si exista semne masive care demonstreaza asta. Apoi " Matematica e singurul limbaj care are sens in Univers", asta e o stupizenie, si un nonsens, nimic nu are sens in univers, nu exista un limbaj cunoscut, inainte sa afirmi asta, gandeste-te ca prima piramida a fost construita cu mult inainte de matematicieni in simetrie perfecta. Oamenii se limiteaza, gandirea ta ma face sa cred ca tu in sinea ta crezi ca suntem singura fiinta "inteligenta" din univers.Pentru dorinta aia de minimizare, omul a distrus resursele naturale ale planetei, au poluat-o si intr-un viitor foarte posibil va deveni de nelocuit, acum nu ai tendinta sa crezi ca poate alte finite nu si-au distrus planetele pentru tendinta de miniaturizare?

| Seven07 a răspuns:

Raspunsul tau il gasesti in domeniul opus stiintei, arta. Pentru scriitori, totul este posibil, absolut orice.Deci ce crezi, e vreo posibilitate sau nu?

| suntsuper a răspuns:

Http://www.bilgiustam.com/resimler/2013/09/4472_1.jpg
din moment ce exista planete si stele atat de mari, da, teoretic ar putea exista forme de viata pe masura

| DANNY1004 explică (pentru suntsuper):

De la Wolf 359 si pana la sfarsit, toate din imaginea aceea sunt stele.