| sabin89 a întrebat:

Teoria evoluției ne spune că cei mai bine adaptați supraviețuiesc – selecția naturală. Aproape toate popoarele și culturile descrise în Vechiul Testament – și nu sunt puține - au dispărut (moabiți, edomiți, amaleciți, fenicieni etc.). Sunt toate moarte și dispărute. Cu excepția evreilor. Evreii au supraviețuit. S-ar putea deduce de aici că evreii sunt cel mai bine adaptați?

38 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Pe de o parte da, si e destul de evident si de ce. Evreii aveau cea mai puternica cultura dintre popoarele din zona. Totodata, termenul de "popor disparut" e putin aiurea. Cum anume dispare un popor? Nu-i o intrebare atat de usoara pe cat pare.

"Poporul" Iugoslaviei a disparut acum 30 de ani? "Poporul" Persan a disparut acum 100? "Poporul" Otoman a disparut si el pe atunci?

Si in ce masura putem sa-i consideram pe evreii de acum ca fiind aceiasi ca cei de atunci? Israel ca stat nu are un veac de existenta, iar acesta nu mai este un regat, ci o republic. Limba ebraica a fost moarta (in afara de contextul liturgic) timp de doua mii de ani, iar limbile pe care acestia chiar le vorbeau (precum aramaica) sunt moarte complet. Dpdv genetic sa nu mai vorbim. Te uiti la israelianul de rand si iti dai seama clar ca e mai mult european decat levantin.

| gabicoo a răspuns:

Evreii au supraviețuit datorită religiei și a credinței că sunt poporul ales.
Totuși:
1 - despre soarta celor 10 triburi deportate de asirieni nu există informații clare.
2 - doar cele două triburi rămase în Iudeea și Ierusalim au supraviețuit deportării în Babilon, s-au întors, au refăcut templul și statul care a atins punctul culminant in vremea lui Irod cel mare. Povestea o cunoști. 3 - după răscoala lui Simon bar Kohba evreii (nu toți - de samariteni romanii nu s-au atins) au fost împrăștiați în tot Imperiul Roman. Aici și-au dovedit capacitatea de a se adapta și a rezista aproape 2000 de ani.
4 - actualul stat Israel este o creație artificială a puterilor învingătoare în Al doilea Război mondial drept reparație pentru Holocaust și pentru controlul populației arabe din Orientul mijlociu.
5 - Khazarii - care se pretind a fi urmașii celor 10 triburi, nu au nici o legătură cu evreii. Ei sunt un popor de origine turcică - convertit la mozaism. Iar "evreii" Ashkenazi - urmașii Khazarilor - nu au nici o picătură de sânge evreiesc.

| Koba12345 a răspuns:

Evereii nu-s un popor ci o religie, iar in perioade istorice au fost un mix intre religie si ocupatie - comercianti.
Cat despre teoria evolutiei, selectia naturala spune ca supravietuiesc cei mai puternici si cei mai oportunisti

| relian a răspuns:

Oamenii nu se supun selectiei naturale, simplu. Deci evreii nu is mai bine adaptati, au fost mai hoti, poate mai destepti, poate au avut bani mai multi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu dar eu abia supravietuiesc chiar si in lumea moderna. Adica pe bune, e cineva care se bucura de viata?

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Lăsând la o parte pe kazari și pe cele zece triburi, istoria a consemnat în toate veacurile trecute existența evreilor pur-sânge. Naziștii, de exemplu, n-au avut nicio dificultate în a-i identifica.

| sabin89 explică (pentru mODIN):

Eu zic că sunt popoare dispărute. Nu am văzut în nicio biografie a vreunei persoane publice mențiunea că ar fi moabit sau amalecit ca origine. În schimb nu avem nicio îndoială că Spinoza sau Kissinger au fost evrei.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Tocmai la Khazari și la "evreii" Ashkenazi este cheia discuției noastre.
Evreii pursânge, cum le zici tu sunt cei sefarzi din Spania, sudul Franței, Italia, nordul Africii și peninsula Balcanică. Cei din Spania nu au avut de suferit, Mussolini in Italia nu s-a legat de ei până în 1943 (doar cei din nord au fost afectați in perioada Republicii de la Salo), în Franța sub regimul de la Vichy au fost persecutați și doar parte fiind trimisă în lagăre, iar în peninsula Balcanică erau puțin numeroși. Naziștii i-au vânat și exterminat in lagăre pe urmașii Khazarilor deveniți "evrei Ashkenazi".
Statul Israel este înființat tocmai de acești Ashkenazi refugiați în Palestina in timpul războiului și mai ales după, iar o bună parte din populația Israelului este alcătuită din acei evrei "ruși" Ashkenazi veniți în Israel din fostele republici componente ale URSS.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

"Statul Israel este înființat tocmai de acești Ashkenazi"
Și sefarzii unde sunt? Nu s-au dus și ei în Israel?

| sabin89 explică (pentru Furnicuta000):

"eu abia supravietuiesc chiar si in lumea moderna"
Poate nu ești bine adaptată happy Uite la ei că supraviețuiesc și acum, când inamicii îi împresoară din toate părțile, hotărâți să-i șteargă de pe fața pământului.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Doar o parte din ei. Doar cei care au fost afectați de persecuții.
Majoritatea celor care au contribuit la fondarea statului Israel și cei care dețin puterea sunt de rit Ashkenad.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Culmea ironiei e că statul Israel este dominat de urmașii Khazarilor.

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Sunt speculații. Nu sunt dovezi certe. Istoria kazarilor e destul de nebuloasă.

| GirthD a răspuns:

Gandacii de bucatarie intotdeauna supravietuiesc

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Nu sunt speculații. În momentul înființării statului Israel majoritatea cetățenilor erau vorbitori de idiș și de rit Ashkenad. Impunerea limbii ebraice tuturor cetățenilor noului stat s-a făcut tocmai pentru a unifica națiunea și a da satisfacție sefarzilor.

| Seba016 a răspuns:

Evreii fiind credinciosi au avut parte de mult ajutor

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Asta deoarece popoarele respective au fost asimilate de populațiile vecine.
Evreii, considerându-se poporul ales și pe Dumnezeul lor unic, au fost mai rezistenți la asimilare.

| sabin89 explică (pentru Seba016):

Te referi la faptul că îi ajută americanii?

| LisaJulie a răspuns:

Se spune ca poporul evreu a fost cel ales! De asta a supraviețuit

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Nu pun la îndoială faptul că erau de rit Ashkenad cei de la vremea înființării statului. Prin speculații m-am referit la faptul dacă acești evrei Ashkenazi ar fi urmași ai khazarilor. Am citit și eu cartea lui Arthur Koestler. Este o ipoteză interesantă pe care o emite el, dar care, se pare, nu este susținută de studii genetice.

| sabin89 explică (pentru LisaJulie):

Se spune. Dar ceva ce se spune trebuie să mai fie și adevărat.

| sabin89 explică (pentru relian):

Să fi fost mai hoți este exclus, că ei au scris în lege "Să nu furi!" happy

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru mODIN):

"Evreii aveau cea mai puternica cultura dintre popoarele din zona. "
Definește "puternic" în acest context.
"Cum anume dispare un popor?"
E asimilat. Datorită inferiorității numerice într-o anumită regiune, își pierde limba, obiceiurile, chiar religia și le adoptă pe ale majorității.
""Poporul" Iugoslaviei a disparut acum 30 de ani?"
N-a existat niciodată vreun "popor" iugoslav - au existat sârbi, croați, sloveni, macedonieni și alte popoare forțate să conviețuiască într-un stat creat artificial. Eticheta de "iugoslav" era una artificială; nimeni nu se simțea "iugoslav", iar croații și sârbii nu aveau să-și uite neînțelegerile de dragul originii lor comune din Evul Mediu.
""Poporul" Persan a disparut acum 100?"
Popor persan încă trăiește bine-mersi, doar că țara și-a schimbat numele oficial din Persia în Iran în 1935. Poporul n-a plecat nicăieri.
""Poporul" Otoman a disparut si el pe atunci?"
Aceiași poveste. Doar fiindcă folosim alt nume pentru a ne referi la turci nu înseamnă că acum sunt un popor diferit de cel al stră-străbunicilor lor.
"Israel ca stat nu are un veac de existenta, iar acesta nu mai este un regat, ci o republic."
Să înțeleg că și poporul francez s-a schimbat, de fiecare dată când au trecut de la monarhie la republică și viceversa?

| sabin89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Să zicem că acelea, fiind popoare mici, au fost asimilate. Dar au fost și popoare mari și puternice - hitiții, de exemplu - care au pierit fără urmă.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sabin89):

Au fost ei puternici, dar toate imperiile au un sfârșit.
Statul hittit (sau cea mai rămas din el) s-a destrămat în Epoca Bronzului, iar micuțele state succesoare au sucombat ulterior puterii asiriene, prin secolul VIII î.Hr.
În plus, anticii nu aveau conceptele noastre naționaliste din secolul XIX, așa că hitiții n-au simțit nevoia să-și păstreze limba (care nu juca un rol atât de important în identitatea individului pe cât ne-ar face acel faimos citat de Mistral să credem), religia (zeitățile diferitelor era oricum văzute ca fiind aceleași entități cu nume diferite) ș.a.m.d.

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Sunt 100% de acord cu ce ai zis despre evrei. Clar nu au nicio legatura cu evreii de acu 2000 de ani și de asta cred că n-au niciun drept la Palestina, dar nu prea sunt de acord cu exemplele tale. "Poporul" iugoslav n-a existat niciodata. Iugoslavia a fost un concept, o idee care din păcate n-a prins. Poporul persan încă există ca sinonim la poporul iranian. Poporul otoman nu a existat decat daca te referi la turci care încă exista și azi. În schimb amalecitii, edomitii si restul nu mai exista in niciun sens al cuvantului.

| EestiSodalane a răspuns (pentru sabin89):

Ei au scris de asemenea sa nu te închini la alti dumnezei, dar daca citesti Vechiul Testament o să îți dai seama că nu le-a pasat nici cat negru sub unghie sa nu se închine la idoli.

| sabin89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Apropo, ce crezi, hitiții din istorie sunt unii și aceiași cu "fiii lui Het" din Geneza? Avraam când s-a dus prima dată în Canaan i-a găsit acolo pe fiii lui Het.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Sa nu furi este lege universala, nu stiu daca este tara care sa nu aibe legea asta laughing dar sunt oamenii care fura oricum. Oameni de toate categoriile, de la guvernanti la ultimu din coltu strazi laughing

Apoi legea sa nu furi, era valabila in triburile lor, nu se aplica la alte natii, la alte triburi.
Acolo se aplica legea, omoara barbatii, iale avutul, omoara copii si iai nevasta laughing
Daca astea erau facute altor natii, era cit se poate de firesc, normal, nu era impotriva legii sa nu furi, adica sa nu furi de la cel din natia ta, de la altii cit cuprinde laughing

| Seba2013 a răspuns:

Produci desfaze. Te rezumi la vechiul si uiti noul. In nouel Evreii se aflau sub dominiatia Romanilor.

Dupa Romani au aparut Germanicii. Armin a atras imperiul roman in padure si dupa aceea l-a invins (vezi batalia din Teutoburg)

Dupa germánici au aparut englezo-americani-rusi cu regimele lor.

Cei mai bine adaptati sunt clasele de sus care se cred semizei. Cand apare uni ca mine cauta sa il disuaseze si sa faca parte din ei.

Cand Sócrate vorbea despre sine acestia l-au bagat la puscarie pentru ca nu vorbe la común. Astia din patura comunitara stiu tot ce facem pe TPU. Profesoarele au venit sa imi spuna ca mesajele melé ii deranjeaza pe ai batrani. Ai batrani ne cred curtea din spate iar ei un fel de semizei care stau sus la ferestre facute din fier si controleaza lucrurile de acolo.

Detin toate casele (isi pun acolo doar pe cei care le fac treaba. Toate magazinele, guvernul, etc. In spatele a tot ce vezi se afla niste batranei. Putini controleaza pe multi pentru ca la astia putini le plac scoliile secrete si filmele cu soldati.

Iti fac scene, iti stiu deciziile dinainte si tu cand mergi pe drum iti apar ca ei au solutia insa sunt plini de viciuri. Si tot felul de discipoli de astia care le plac organizatiile.

Batranii isi trimit discipolii antrenati in roluri sociale ca sa ne controleze naratiunea. Vor sa rescrie vietiile oamenilor. La femei le da tot felul bogatasi (bogatasul fiind finantat de batranei) ca sa creada ca exista oameni prosti care trimit bani la femei. Le cimenteaza congingerea asta. Iar la altii acesti batranei tot felul de lucruri ca sa ii voteze ca sefi de politie si tot felul de institutie de astia.