| sabin89 a întrebat:

Teoria evoluției ne spune că cei mai bine adaptați supraviețuiesc – selecția naturală. Aproape toate popoarele și culturile descrise în Vechiul Testament – și nu sunt puține - au dispărut (moabiți, edomiți, amaleciți, fenicieni etc.). Sunt toate moarte și dispărute. Cu excepția evreilor. Evreii au supraviețuit. S-ar putea deduce de aici că evreii sunt cel mai bine adaptați?

38 răspunsuri:
| sabin89 explică (pentru mODIN):

Ultima mea întrebare pe acest topic, referitor la hitiți vs fiii lui Het, a rămas fără răspuns. Aș aprecia dacă ți-ai da cu părerea.

| mODIN a răspuns (pentru sabin89):

Din pacate nu am citit vreodata nimic legat de subiectul acesta.

| RAY a răspuns:

Si dupa Hitler Sabin, putem spune ca sunt un popor inteligent care se adapteaza oriunde ar fi pe planeta poate si pe marte, cei drept evrei au dat multe genii si e invidiat de majoritatea

| shyde a răspuns:

Tu nu pari sa tii cont de faptul ca popoarele alea nu au disparut neaparat cu totul prin exterminare sau distrugere. Pur si simplu, cei ce au supravietuit razboaielor sunt stramosii altor popoare de acum. Singurul lucru ce ii diferentiaza pe evrei in clasamentul tau e ca si-au pastrat numele.

De exemplu, moabitii care au supravietuit razboaielor sunt acum Iordanieni.

In istorie au disparut o gramada de civilizatii, oamenii s-au ucis intre ei ca chiorii in nestire, din fel si fel de motive. Dar o gramada din ei au ramas. Nu omorai un popor intreg, in proportie de 100%. Omorai suficienti cat sa nu mai opuna rezistenta, si apoi redenumeai regiunea respectiva drept o noua civilizatie, doar in denumire. Oamenii ramasi se mixau cu cei nou-veniti, si iata asa continua in acele vremuri ciclul evolutiei.

Si inca se mai intampla chestia asta, la scara mai mica. Nu au murit prin exterminare totala, de exemplu, vlahii. Adica istroromâni, aromâni, mengleoromâni, dacoromâni, istroromâni si altii. Ei sunt acum fie români, fie macedoni, fie bulgari, greci, albanezi, moldoveni si asa mai departe. Li s-au schimbat numele, nu au "cazut" doar pentru ca s-au mai mixat cand cu hunii, cand cu turcii, gotii, slavii, maghiarii si inca multi altii prin tot velu de invazii si influente.

Daca iti faci un test genetic, acesta iti va da o oarecare imagine despre stramosii tai, si vei vedea acolo ca ai o lista de procente, cu care te identifici, fiecare dintr-o un anume neam/rasa/grup etnic mai specific, pe care au putut oamenii sa il clasifice cumva dupa dovezi istorice.

Nu, evreii nu sunt "cel mai bine adaptati". Razboaiele si invaziile nu se intamplau pe baza evolutiei, ci pe baza dorintei conducatorilor. Daca unii invadau si tu te trezeai cu tara casapita de un popor ca hunii de exemplu, peste noapte, nu erai mai putin adaptat ca ei, pur si simplu ei s-au grupat sa distruga, si au facut-o. Altii au avut strategii mai slabe si au cedat. Toate astea tin de cat de mult s-au axat pe militarie, pe distrugere, si pur si simplu, pe noroc.

Unele popoare de pe insule ca de exemplu North Sentinel, n-au fost distruse de cotropitori Europeni sau Americani, pentru simplul fapt ca erau destul de izolati, si nu se stia de insula asta. Acum ei au ramas un popor separat de noi, foarte prost adaptat, cu sulite si sageti, probabil neavand habar de foc si agricultura, dar legea i-a pus sub protectie si iata ca au ramas in viata, pe cand toate celelalte triburi au fost ucise cand noi, lumea civilizata, inca permiteam astfel de cotropiri.

| shyde a răspuns (pentru sabin89):

Si in legea romana e scris sa nu furi. Ce deduci tu prin asta despre poporul nostru si practicile lor de furt?

| shyde a răspuns (pentru sabin89):

Tocmai ca au folosit bazaconia asta de scuza, inventata tot de ei, ca sa prospere prin manipulare. Toata religia a fost folosita asa, dar cea crestina si cea musulmana au mers cel mai bine.

| shyde a răspuns (pentru Koba12345):

Bine punctat. Se tot vehiculeaza aceasta identitate de popor. Oricine e evreu atata timp cat adera la Iudaism. Culmea, denumirea religiei lor este chiar simbolul tradarii in Crestinism.

O bazaconie de istorie tampita de oameni tembeli care ne-au distrus planeta si o fac in continuare.

| shyde a răspuns (pentru sabin89):

O bazaconie de teorie dintr-o carte plina de erori si minciuni, folosita ca instrument de manipulare in masa.

Ce credinta, ce minuni? Multe popoare au murit, multe au supravietuit. Lumea s-a mixat, si cine suntem noi este rezultatul istoriei noastre.

Da, nu vei auzi ca noi suntem de exemplu daci sau traci, dar suntem. Vei auzi ca suntem olteni sau moldoveni. Unii termeni au ramas, altii s-au schimbat. Daca a vrut sula lu Traian sa nu mai fim Dacia prin nicio hartie, gata, s-a schimbat documentatia istorica si nu ne-am mai numit daci de atunci incolo.

Si ce-i cu asta? Linia genetica e la fel. N-are treaba cu denumirile istorice. La fel cu toate popoarele, doar ca la ei s-a pastrat denumirea de evreu pentru ca a mers foarte bine cu religia si cu prosperitatea. Daca au reusit sa seduca o intreaga lume cu religia, convingandu-i ca ei sunt poporul ales, tu crezi ca erau prosti sa renunte la avantajul asta? Ei au o gramada de imunitate acum. Oricati arabi ar ucide prin crime odioase si razboaie nenincetate, tot poporul ales se numesc de catre o lume intreaga, si asta e un avantaj enorm de imagine pentru ei.