| anonim_4396 a întrebat:

Va iubiti patria? ce a-ti fi in stare sa faceti pentru ea? sincer.

Răspuns Câştigător
| guralivul a răspuns:

Trebuie sa inteleg exact ce inseamna patria.imi iubesc istoria si inaintasii. iubesc pamantul asta romanesc.am fost de vreo cateva ori plecat in afara dar mai mult de un an nu am putut sta de dor de "acasa", indiferent unde am fost, germania, olanda, italia, franta si cat de bine era. ce asi face pentru. ea? pai o fac zilnic.stau alaturi de romanii mei si sufar alaturi de ei.

39 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

La fel de mult cum iubesc si alte patrii mai apropiate sau ceva mai indepartate. Pentru mine pamantul este patria. E destul de dificil sau ineficient de facut pentru toti ceva, dar pentru cei mai apropiati se pot face destule.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu asi face multe dar ea nu face nimic pentru mine.

Janina
| Janina a răspuns:

probabil tin mai mult la orasul meu decat la patrie...as ce imi sta in putere sa o fac sa prospere, sa o curat de lichele...deocamdata sunt ziarista si am de-a face zilnic cu tot felul de ciudati

| Cryss a răspuns:

Sincer nu stiu ce as putea face pentru ea. Poate daca fac ceva, nici macar nu o sa imi fie apreciat efortul, ca mai mult isi bat joc de viata noastra cei care o conduc straight face.
Si nu stiu daca Romania o sa aiba un viitor stralucit.
Eu sper din toata inima sa ma insel si sa se dezvolte mai mult atat economic, social cat si politic happy.

| kh1ss a răspuns:

Nimic

| Annitu a răspuns:

Nu.nu as face nimic pentru ea...straight face

| tukhey23 a răspuns:

Poi nu face nimeni nimic, draga alin, pentru. ca sunt puturosi.Alti fac pentru ''tara'' lor mai multe, pentru. sunt stimulati cu bani si prosti.Noi nu suntem stimulati cu nimic, si cheful de a face ceva... nu exista.
In general in Romania, daca nu esti bogat nu poti face multe chesti.Cred ca domni, doamnele, domnisoarele si copii de toate varstele care merg ''saptamanal'' la gratar nu se simt pratrioti. sa fim seriosihee hee

| alexxx_3182 a răspuns:

Ce am face pentru ea?laughing)majoritatea ar emigra...

| Mo a răspuns:

Eu mas arunca dupa un bloc de desen pentru patria care nu face nimic pentru noi toti...pa-pa!

| Nastia a răspuns:

Sa plec definitiv in rusia! si vb si serios,.winking

| dulshe a răspuns:

Fffff mult, daca miar zice ca maine va fi sfarsitul lumii(Dar cu adevarat) daca miar mai da un an de viata, as muri pentru ea

| guralivul a răspuns:

Imi pare rau dar unii confunda patria cu conducatorii nostri iubiti.si intai dai si dupa aia astepti sa primesti.

| Luiza_4305 a răspuns:

Trecutul in contradictoriu cu prezentul ma determina sa actionez ptr.viitor...

| vio a răspuns:

Nik............nici ea nu ma ajuta pe minehee hee

| dyanna a răspuns:

Sincer, pentru aceasta tara de tot rahatul nu as face nimic, nu as renunta la nimic in favoarea ei, nu as face niciun sacrificiu. cand aceasta tara mi-ar putea oferi placerea si sinceritatea de a spune: "ma duc ACASA" atunci cand ma-s afla in alta parte si ar trebui sa ma intorc in romania, atunci, da, mi-as putea iubi patria. mi-as fi putut iubi patria si daca as fi trait pe vremea marilor conducatori ai romaniei, atunci cand cuvantul "patrie" chiar ar avea o semnificatie, nu acum, cand suntem condusi doar de politicieni parveniti si de oameni corupti.

| AllenTJ a răspuns:

Pai normal ca o iubesc doar aici m-am nascut, daca nu as iubio as fi un ipocrit, deci o iubesc chiar daca ma deranjeaza si ma supara 90% din lucrurile care se intampla eu tot o iubesc!

| AllenTJ a răspuns:

Tukhey nu cred ca e asa, da e o tara de **** dar plina de traditi si locuri superbe, in primul rand ma suparati fiindca ati fost nascuti in tara asta, chiar daca este de **** macar aveti ce manca si niste conditi decente. Iar tara asta a decazut din cauza conducatorilor de ****. Imi cer scuze de limbajul pe care l-am folosit

| AllenTJ a răspuns:

Si mai e ceva, vad aici "nu am plecat inca din tara", in primul rand 90% din romanii care se duc afara ajung sa mature strazile sau alte servici care eu le consider josnice. Iar cei 10% au ajuns prin munca si studiu, dar daca tu crezi ca afara o sa fi ceva mai bun decat aici te inseli, aici iti poti face o firma si poti scoate mult mai multi bani decat afara, da poti face asta, dar trebuie sa te duca putin capul.

| lavinia_9815 a răspuns:

Ias trage in teapa pe toti hoti care fura tara asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea, as fi-n stare s-o las sa prospere fara mine dar nu-mi pot convinge familia iar fara ei e nasol departe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU.pentru ca nici ea nu face nimic pentru mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, nimic.Nu-mi pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja fac destule prin fapul ca nu am plecat(inca) de aicilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-as arunca in urma trenului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Patria pentru mine este tot!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi iubesc patria, doar aici m-am nascut, aici am invatat ce inseamna "patrie", aici iubesc si sunt iubita, aici visez...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa mor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nustiu cred ca totul pentru ca patria sunt insashi eu, patria e cuvintul dulce al mamei iar asta e totul pentru mine si pentru asta merita sa ma sacrifik

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da imi iiubesq foarte mult patria mea si sunt in stare de tot pe-u eA