| UnderPressure a întrebat:

Voi care credeți că este cel mai complex lucru?
Am văzut această întrebare pe internet și aproape toate răspunsurile erau creierul uman.
Așa să fie?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Esti sigur ca cei care au raspuns intrebarii de pe net stiau diferenta dintre complicat si complex?
Prima definitie a complexitatii cred ca a dat-o Aristotel, nu mai retin exact daca e a lui, si suna ceva de genul:
Intregul este altceva decat suma componentelor.

Plecand de la asta, complexitatea este guvernata de legi din domeniul haosului: propagare, emergenta, impredictibilitate, nu poti vedea in complexitate relatiile intre cauze si efecte, nici dupa producerea unui eveniment, etc.

Fara sa intru mai mult in teoriile complexitatii, in domeniile ei, poti sa spui acolo unde ai vazut intrebarea ca NYSE, banala bursa este un sistem super complex, imposibil de modelat matematic. Creierul uman, dar si un sistem meteo, sunt identic complexe, ireductibile computational. Fractalii, sunt informal, de o complexitate infinita.
Unora dintre useri (poate si tie) le poate parea imposibila identitatea de complexitate dintre un creier si un sistem meteo, dar te asigur ca este cum spun eu, nu cum cred ei.
Daca vrei sa te duci putin mai departe in domeniile complexitatii, vezi daca netul iti da ceva despre Cynefin framework a lui Snowden.
La buna vedere.

Later edit:
Ti-am facut o poza pana la urma, ceva asemanator dar mai complicat big grin decat gasesti pe internet la Cynefin framework.
https://imgur.com/vgXa3Ix

22 răspunsuri:
| mrArtE a răspuns:

Avand in vedere ca 95% din creier noi nu il folosim, cred ca putem aproba aceasta informatie.Creierul este foarte complex, avand ramificatii in toate zonele importante ale corpului dar, pe cat este de complex, pe atat este de nedescoperit.

| sabin89 a răspuns:

Și eu cred că este cel mai complex. Mă miră însă cum, cu toată complexitatea lui, nu a reușit să găsească soluții cum să trăiască oamenii în pace, fără războaie.

| halogen001 a răspuns:

Cel mai complex lucru este Dumnezeu. Dumnezeu a făcut tot ce există (inclusiv purici și păduchi) și nimic nu există fără Dumnezeu. Dumnezeu e numai iubire și putere, e puterea iubirii și iubirea puterii. Dumnezeu face numai bine și cum tot ce a existat, există și va exista de acum înainte e doar lucrarea lui Dumnezeu, rezultă că răul nu a existat, nu există și nu va exista niciodată. Totul e bine și frumos pentru că e de la Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, creierul uman.
Uite aceasta intrebare veche de acum 11 ani e amuzanta.
https://www.tpu.ro/timp-liber/cati-gb-credeti-ca-are-creierul-uman/

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Creierul uman a conceput absolut tot ce exista pe Terra.
Aici ma refer la constructii si inventi apoi internet, filme, seriale, jocuri, informati etc.
Natura sufera din cauza cresteri populatiei globului.

| halogen001 a răspuns:

La o școală a venit o inspecție școlară. Pe perete era o poza cu Gheorghe Gheorghiu-Dej. Când inspectorul a întrebat un elev cine e în poza de pe perete, după câteva secunde gândire, elevul a răspuns: Dumnezeu și toată clasa a râs laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Universul.

| Frank51 a răspuns:

Femeia.

Răspuns utilizator avertizat
| ReddY25 a răspuns:

Frumos pe aici laughing

| EliLeli a răspuns:

Diviziunea celulara.

| mrArtE a răspuns (pentru DracuIa):

Cine a zis ca tai 95%?
Am zis ca noi oamenii folosim creierul la capacitate de 5% din valoarea lui naturala, cauta pe net, iar mai sus decat noi sunt delfinii! Era si un film cu Morgan Freman unde este abordat fix subiectul asta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

De când creierul a devenit un lucru? Scoate- l din cap și vezi daca mai e complex. Creierul aparține de mașinăria care se cheamă Omul, iar acesta adică Omul este o ființă și nu un lucru chiar daca a fost creat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru halogen001):

Dumnezeu nu este un lucru. Iar din ceea ce afirmi d-ta nu rezultă complexitatea ci limitarea viziunii d-tale.

| halogen001 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu am mers pe definiția clasică happy și nici n-am spus că aș fi infinit, deci aveți dreptate.
Dumnezeu nu e un lucru, e o minciună primitivă, puerilă și absurdă. Dumnezeu e răspunsul neștiutorului la tot ce nu știe și e justificarea acțiunilor și dorințelor omului mincinos, neserios, neștiutor, nerușinat și nesimțit, dar nu e ceva rău, pentru că e normal ca omul viclean să profite și să înșele omul naiv. Așa e comportamentul tuturor viețuitoarelor, inclusiv cel al omului. Dacă ar fi fost toți oamenii cinstiți, nu mai exista minciună și hoție, nu mai exista Dumnezeu, nu mai existau încuietori, nu mai era nevoie de poliție, armată, servicii secrete și așa mai departe. Omul e o viețuitoare și acest lucru nu se va schimba niciodată. Dreptate va avea întotdeauna cel mai puternic.

| UnderPressure explică (pentru halogen001):

Întrebarea asta este la religie?
Te rog să răspunzi acolo. Aici dacă nu ai ce spune, nu spune. E mai înțelept.

| halogen001 a răspuns (pentru UnderPressure):

Lucrurile nu sunt așa de separate cum pare. Întotdeauna e loc pentru o îmbinare fericită happy

| halogen001 a răspuns (pentru UnderPressure):

Fiecare își face o imagine despre ceea ce este Dumnezeu. Când nu vor să accepte realitatea că Dumnezeu e doar o minciună primitivă și absurdă sau când vor să găsească o portiță de ieșire din primitivismul absurd ajung să spună că Dumnezeu e Universul și alte lucruri de același gen. Într-un asemenea context a spune că Dumnezeu e cel mai complex lucru e mai mult o invitație la rațiune și la abandonarea minciunii care ne ține pe loc deși e utilă și nu ne putem lipsi de ea chiar dacă am dori, cel puțin pentru unii dintre noi.

| cristi202 a răspuns:

Universul, in toata splendoarea Sa.

| cristi202 a răspuns (pentru halogen001):

Te-ai dat pe credinta? laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru halogen001):

Dacă ar fi fost toți oamenii cinstiți. Așa este. Dar cum definești cinstea? Și cum apare și cum se justifică necinstea? De ce e normală, după tine? E ușor să pui un cuvânt după altul și să ți se pară ca ai spus ceva valoros, că nu ai vorbit ( sau scris) degeaba. De la beat cârciumă vin, merg pe gard, de drum mă țin. Deci, cum este cu Dumnezeu?