| IoanaMad02 a întrebat:

Voi ce credeti despre visul lucide sau paralizia somnului? e facatura sau realitate? a experimentat cineva asa ceva? vreau sa incerc in excursie sa intru cu sufletul in corpul colegei mele...rolling on the floor (OBE) multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

9gag, huh?
Vise lucide am aproape săptămânal. E doar un simplu vis, în care realizezi că visezi şi poţi controla orice.
Cât despre paralizie în somn, e vorba să-ţi păcăleşti corpu' că dormi când de fapt nu dormi. E destul de scris, documentează-te de la nişte surse de încredere(9gag nu e o sursă de încredere).
Sufletu' nu există şi 'să intrii' în corpul altcuiva cu ceva ce nu ai e imposibil(intenţia mea n-a fost să sune aşa).

| lavinia1994 a răspuns:

Ai maaa.te-ai uitat si tu pe 9 gag?laughing

| IoanaMad02 explică (pentru lavinia1994):

Dap...=) dar m-am documentat dupa...rolling on the floor

| seagate a răspuns:

Este usor de verificat.Cand iti dai seama ca esti in vis incearca sa ajungi in camera ta te duci la biblioteca deschizi o carte la o pagina anume si citesti primele randuri.
Dimineata verifici daca este asa. Daca nu gasesti textul identic doar ai visat. Daca textul este identic ai facut primul pas intr-o calatorie interesanta.
Cat despre sceptici si increduli este bine sa nu-i bagi in seama.
S-au scris mii de carti dar ca in toate domeniile si sarlatanii trebuie sa traiasca.Trebuie sa poti sa le deosebesti singur.

| IMC90 a răspuns:

Ce sa faci? :O rolling on the floor)))

Da, exista vise lucide si da, in timp ce visam suntem paralizati.
Noi visam de regula in faza REM atunci, productia anumitor neurotransmitatori (mai exact adrenalina, histamina si serotonina) inceteaza total. Normal ca neuronii responsabili cu miscarea (neuronii motorii) nu sunt stimulati deloc, (practic nu mai comunica intre ei) si deci muschii responsabili cu miscarea sunt paralizati.

Visul lucid apare atunci cand faza REM se interpatrunde cu starea de veghe (de regula pe fondul unui sistem nervos hiperexictat ce poate avea drept cauza o personalitate amplificata, anxioasa.)

Ai sa observi ca, atunci cand ai un cosmar (de exemplu) si te trezesti brusc din somn, tonusul muscular este foarte scazut, pentru ca sistemul nervos nu a avut inca timp sa regleze productia de neurotransmitatori la un nivel optim ''functionarii''

Nu exista suflet. In schimb, exista ale metode de a intra in corpul colegei tale (dar o sa te invat dupa ce faci 18 ani)

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaMad02 explică (pentru IMC90):

Thanks

Răspuns utilizator avertizat
| seagate a răspuns (pentru IMC90):

Psihologie de clasa a 2-a, dar macar est hotarat.

| IMC90 a răspuns (pentru seagate):

E psihiatrie, nu e psiholoie

si da, e psihiatrie pentru ''incepatori'' doar n-o sa intru in detaliu.

| seagate a răspuns (pentru lolosaurus):

Dovezi pentru cine si mai ales cu ce scop?
Oricum dovezile nu va vor folosi la nimic si nici nu va pot ajuta in vreun fel.Nu este nevoie de adepti.
Este ca si sexul.Pana nu participi in prima persoana nu stii nimic de fapt, chiar daca ai citit tot ce s-a scris despre el.

| Narcis2007 a răspuns:

Daca crezi ca e ceva paranormal in asta mai bine te lasi...eu am experimentat asa ceva nu e rau deloc

Răspuns utilizator avertizat
| seagate a răspuns (pentru lolosaurus):

Indiferent despre ce subiect discutam(vise lucide, OBE) este imposibil sa nu aduci preotii si crestinii in discutie.

Răspuns utilizator avertizat
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Toate sunt adevărate. Dar ce ai încurcat tu e faptul că OBE se întâmplă tot în mintea ta, nu ai cum să interacționezi cu lumea reală prin intermediul procedeului. E de fapt un vis controlat de tine în care visezi că te desparți de corp (deci nu poți deloc să intri în corpul cuiva sau măcar să ai contact cu oricine altcineva în afara ta). Doar despre OBE am auzit recent, de visuri lucide și paralizia în somn am auzit mai demult. Cea de-a doua e relativ normală, statisticile spun că aproximativ 40% din populația lumii au pățit așa ceva. În mare parte e cauzat de stres sau de somn haotic. Cât despre visuri lucide, și asta există, doar că foarte rar se poate ajunge la așa ceva „din greșeală", fără să aplici un anumit procedeu. Se spune că atunci când reușești asta fără să vrei, cea mai mare problemă e că devii prea emoționat și fericit și te trezești.