| Meme10Memu a întrebat:

Zero este ceva infinit de mic intrucat pana la zero sunt o infinitate de zecimale adica 0. 000000... infinit de zerouri... la capat un 1 dupa care abia apoi urmeaza zero?

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Am mai auzit expresia "infinit mic".
Nu poti avea o cantitate infinit mica deoarece infinitul nu este o cantitate anume, ci variatia unei cantitati. Cu alte cuvinte ceva infini mic nu reprezinta o anumita valoare, ci mai degraba variatia unei valoari ce poate sa scada in permanenta, mereu putand sa existe un termen mai mic decat termenul anterior, limita acestei variatii fiind egala cu zero.

"infinit de zerouri... la capat un 1"

Daca exista un numar infinit de zerouri atunci nu exista un capat. Asta e chiar definitia infinitului, ceva ce nu se termina niciodata. Mereu poti adauga alt termen.

Matematic vorbind 0. 000... (la infinit) este chiar 0.
Tot asa cum 0.999... (la infinti) este egal cu 1.
https://ro.wikipedia.org/wiki/0,(9)%3D1

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

Da, un 0, cu infinit de zerouri dupa virgula e zero.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e un zero?

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Dumnezeu nu e un zero.

| LPCTSTR a răspuns:

Pe axa numerelor reale exista 0.00...1 oricat vrei pana la 0, de asta multimea numerelor reale include toata multitudinea de numere: naturale, intregi si rationale.
Pe scurt, exista o infinitate de numere cu infinite zecimale... ramane la vointa ta sa ti le imaginezi.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Asta e eroarea in matematica. Toate numerele e doar un numar o cantitate un tot unitar. Nu degeaba spune ca e un singur numar, un singur Dumnezeu. Ca lumea vrea sa imparta acest numar sau cantitate in mai multe cantitati sau numere e strict problema lor. Asa face lumea cu divizarea teritoriala si iese un haos social. Dumnezeu nu scade nu numara nu imparte nu inmulteste. Tu crezi ca un virus imparte scade sau face operatii matematice cu numere? Fizica cuantica nu functioneaza cu numere pentru ca tot ce exista e un numar si nu mai multe.

| TristanTzara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu cred că există 0.00.1 căci 0.00.1+0.99.9=1 iar 10×0.99...9=9.99.9=9+0.99.9 deci 9×0.99.9=9 deci 0.99.9=1 altfel spus 0.00.1+1=1 și 0.00.1=0.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TristanTzara):

9*9,99...9 este 8, 999...91, nu inteleg ce logica urmezi dar te asigur ca este gresit.
Ia-o logic man, nu te incurca in calcule tâmpe, 1+0, 00...01 este fix si nici mai mult si nici mai putin decat 1, 00...01.

| TristanTzara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Depinde cate zerouri sunt in 0.00.1, daca spui ca sunt arbitrar de multi, dar totusi un numar finit, atunci, da. Daca e un numar infinit, atunci nu, un asemenea numar nu exista. Nu exista un cel mai mic numar mai mare ca 0.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Draga fanatic religios, matematica este una, religia alta.
Faci tu ce faci si scoti niste deduceri absolut absurde. Ce parte din "multimea numerelor reale include toata multitudinea de numere" nu este clara?
Vorbim de numere, EFECTIV numere, ce ma aburesti matale cu dumnezeu si operatii matematice? Lasa aberatiile cu divinitatile pentru slujba de duminica.
Vorbim sau nu de numere? Ca daca voiai sa vorbești de dumnezeul mult-prea-mult-slavit, te invit sa folosesti categoria "RELIGIE", si nu "stiinta si filosofie". Inteles?
Numerele reale includ ABSOLUT toate numerele pe care ti le poti imagina, scoate-ti evanghelia aia nenorocita macar cateva secunde din fata si cauta frumos pe Google "multimea numerelor reale", ca exista 0, 00...01 si exista 0, nu le incurca, sper ca esti om si intelegi, nu gibon, corect?
Doar de dragul simplitatii am zis sa nu includ numerele complexe pentru ca... s-ar putea sa nu mai ies viu de aici si nici chef n-am sa explic fanaticilor matematica elementara nu am.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TristanTzara):

Am zis eu ceva de un 0, 00...01 care miraculos sa fie mai mic decat 0?!
Apropo, daca este un numar infinit de mic, cu infinite zecimale, el tot exista, chiar daca este neglijat.

| TristanTzara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mai mare ca zero, asta voiam să spun--am modificat.

Da, acel număr există, cu condiția că poziția fiecărei zecimale să fie cunoscută sau să poată fi calculată. Spre exemplu 1 în numărul tău trebuie să fie zecimala x, unde x e număr natural, altfel nu există.

Uite pentru orice j>0, j>j/2>0 deci nu există un cel mai mic număr al intervalului (0, inf) la fel cum nu există un cel mai mare, căci ne putem gândi la unul mai mic, respectiv mai mare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci virus = Dumnezeu? Stiam eu ca batranelul ala de pe norisor este nociv.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

0.1(1) este un numar zecimal cu un infinit de 1 dupa virgula. La fel si 0.9(9) este un numar periodic zecimal cu infinit de 9 dupa virgula fara sa devina 1. Si numarul PI este un numar neperiodic zecimal dar cu infinit zecimale dupa virgula.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Un numar complex este un punct din spatiu. Cantitativ este o singura cantitate si aceea este infinit care cuprinde toate numerele reale si imaginare. Dumnezeu e infinitul care este unul singur. Ai auzit de entanglement, superpozitie?

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

0.9(9) in perioada cu infinit de 9 dupa virgula nu e niciodata 1.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Demonstrează happy

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

E prin definitie. Un numar zecimal periodic la modul riguros nu se rotunjeste, nu se aproximeaza. 0, 9(9) nu e 1. 1 e o aproximare.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

9x0.999 = ‭8.991‬. Cu calculatorul de buzunar.

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok, deci 2/3 nu e 0.(6) e o aproximare laughing

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok, dacă luăm 0.999, 1 din 8.991 e pe a treia decimală, dacă luăm 0. 9999 e pe a 4-a. Dar dacă luăm 0.(9) pe a câtă e, istețule?

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Macar scrie corect notatiile in matematica. Ce e 0.999, 1?

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

2/3 nu e numar zecimal periodic pentru ca e 0. 6666666666666667‬. 1/9, 1/3 da sunt numere zecimale periodice. Sau macar asa rezulta cu calculatorul de buzunar.

| LPCTSTR a răspuns:

Lasa-l in pace si lasa ziua asa sobră cum e ea.
Am conversat cu aberanti mai mari decat subsemnatul si am reusit sa scot ceva mult mai mare decat ce gasesti in "adancurile iadului"... astia numai credinciosi nu sunt.
Dar hei, natura umana conduce la irationalitate supremna, atat timp cat nu esti capabil sa realizezi asta, care este diferenta intre tine si alti "credinciosi" ai altor religii false din punctul tau de vedere? Dac-ar vedea subsemnatul ca instinctul ii guverneaza gandirea mai rau decat biblia viata, poate am avea de a face cu o minte apta, universala, relativ obiectivă.

| JicaContra a răspuns:

1. 0 NU e infinit de mica, este ABSOLUT NIMIC
2. GRESIT!
0, 0100000000000 = 0, 01
dupa virgula nu conteaza deloc orice 0 pus dupa ultima cifra care nu e 0
iar daca nu ma crezi, ia un calculator oarecare (de buzunar, din windows, smartphone, etc.) si baga
+1
rezultatul va fi 1, 01

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Intrebarea e pentru a va testa si a vedea explicatiile voastre. Nu am vrut sa spun niciodata de fapt ca zero e infinit insa sunt cantitati infinite fara sa fie infinit precum numerele zecimale periodice sau numarul PI care este un numar zecimal cu un infinit zecimale. Prin asta va ajut sa patrundeti mai adanc in domeniul matematicii. Am o facultate politehnica terminata, am trei admiteri la facultate promovate din matematica si fizica. Asa ca te rog, nu ma lua cu din astea. Lucrez in domeniu ca inginer. Lucrez in IT.

| Anuket a răspuns (pentru Meme10Memu):

laughing))))))) Ești pe TPU. Cui îi pasă ce pretinzi că ești? laughing))))))

| Meme10Memu explică (pentru Anuket):

Lui Dumnezeu Tatal.

| Meme10Memu explică:

E un singur infinit. Ce te revolti asa? Smerenia e calea cunoasterii.

| Meme10Memu explică:

Nu eu am zis asta ca matematica e valabila doar pana la bing bang. Imagineaza-ti singurul infinit ca o minge fara margini care cuprinde toate infiniturile din matematica amintita de tine.

| Meme10Memu explică:

0.1(1) este un numar real cu un infinit de 1 dupa virgula. La fel 0.9(9). Insa infinitul despre care vorbesc include toate aceste numere mentionate si spatial si temporal.

| Meme10Memu explică:

Am inteles ce ai vrut sa spui cu 0.01 de prima data. Insa 0, 1(1) nu are niciun 0 dupa 1 dupa punctul zecimal.

| danutzu96 a răspuns:

In intervalul [0, 1] exista o infinitate de numere.Da, poti avea oricate zero-uri dupa virgula inaintea unei cifre de 1. Si cand spun cate vrei = o infinitate.

| Anuket a răspuns:

Zero nu e o cantitate mică, înseamnă nimic, nul, vid. Te poți gândi că 1 pe ceva e 0, ... (de exemplu 1/25=0,4)
și că 1 pe infinit e extrem de aproape de 0, deci tinde la 0.

| Meme10Memu explică (pentru Anuket):

Nu ai inteles. N-am vrut sa spun ca zero e vreo cantitate sau ca e infinit.

| Anuket a răspuns (pentru Meme10Memu):

Așa te-ai exprimat: "Zero este ceva infinit de mic". Iar asta este incorect.

| Meme10Memu explică (pentru Anuket):

Este corect pentru ca 0 e un zero cu infinit de zerouri dupa virgula.