| Meme10Memu a întrebat:

Zero este ceva infinit de mic intrucat pana la zero sunt o infinitate de zecimale adica 0. 000000... infinit de zerouri... la capat un 1 dupa care abia apoi urmeaza zero?

38 răspunsuri:
| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok, deci 2/3 nu e 0.(6) e o aproximare laughing

| TristanTzara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok, dacă luăm 0.999, 1 din 8.991 e pe a treia decimală, dacă luăm 0. 9999 e pe a 4-a. Dar dacă luăm 0.(9) pe a câtă e, istețule?

| LPCTSTR a răspuns:

Lasa-l in pace si lasa ziua asa sobră cum e ea.
Am conversat cu aberanti mai mari decat subsemnatul si am reusit sa scot ceva mult mai mare decat ce gasesti in "adancurile iadului"... astia numai credinciosi nu sunt.
Dar hei, natura umana conduce la irationalitate supremna, atat timp cat nu esti capabil sa realizezi asta, care este diferenta intre tine si alti "credinciosi" ai altor religii false din punctul tau de vedere? Dac-ar vedea subsemnatul ca instinctul ii guverneaza gandirea mai rau decat biblia viata, poate am avea de a face cu o minte apta, universala, relativ obiectivă.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

N-ai cum *

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Macar scrie corect notatiile in matematica. Ce e 0.999, 1?

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

2/3 nu e numar zecimal periodic pentru ca e 0. 6666666666666667‬. 1/9, 1/3 da sunt numere zecimale periodice. Sau macar asa rezulta cu calculatorul de buzunar.

| Anuket a răspuns (pentru Meme10Memu):

laughing))))))) Ești pe TPU. Cui îi pasă ce pretinzi că ești? laughing))))))

| Meme10Memu explică (pentru Anuket):

Lui Dumnezeu Tatal.