| Titi123688 a întrebat:

Acel oxid verde de cupru de pe pinii bateriei afectează cu ceva telefonul? Țin să menționez că sunt și pe pinii telefonului este normal? Telefonul este unul destul de vechi (de colecție) de prin anii 90' va rog sa îmi răspundeți cât mai repede dau funda

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Încearcă să-i cureți cu o periuță.

| relian a răspuns:

Afecteaza ca oxideaza.Trebuie curatat si dat cu ceva ulei acolo.
Daca este vechi sau telefon de ala f ieftin, are conectiile doar din cupru, nu-s suflate cu aur, asa cum se fac astea mai noi sau scumpe.

Calculataoarekle, telefoanele, acolo unde is conectii, metalul folosit este cuprul care se sufla cu aur, in felul asta se evita oxidarea, aurul nu oxideaza.

Asa, ia o lupa curata bine pinii aia, atit la telefon cit si la baterie, cu ceva smilgher fin, pana dispare toata verdeata aia, dupa unngi acolo cu ulei, ar fi bun ulei industrial nu alimentar daca ai.

Daca nu cureti acei oxizi vor minca tot cupru ala, il vor macina, o sa ramai fara pini acolo.
Cred ca ai vazut, procesul apare pe la unele baterii vechi lasate in telecomenda la tv sau genul asta, se face acolo oxid la greu, uneori pinii respectivi is macinati de tot.

Ce mai poti face, sa videzi telefonul intr-o punga, asa il poti pastra fara sa mai oxideze ceva.

Tiam mai dat inca o idee, daca poti stringe componente electronice, de calculator, telefon, stringi acei pini, stiu si eu cateva kg si cand ai asa cam juma de galeata, separi aurulk de cupru si faci aur pur 24 k laughing

| Titi123688 explică (pentru relian):

A ok mulțumesc și oxidarea aia se poate "înmulți " pe toată placa de baza? Gen ca la mucegai?