| alina88 a întrebat:

Ajutor.am luat un virus cretin care imi trimite la toti din lista de yahoo fel si fel de tampenii ...va rog sa ma ajutati. cum scap de el?

Răspuns Câştigător
| Elliana534 a răspuns:

Simplu Malwarebytes' Anti-Malware te rezolva am avut acceasi problema. Da un scan da delete la alea restart si gata daca nu, anti keylogger ca antivirusurile nu depisteaza porcaria aia

14 răspunsuri:
| emma_8868 a răspuns:

Si eu l-am luat dar nu stiu cum sa scap de el. penultima oara cand l-am am fost nevoita sa reinstalez windowsul

| MrAngelus a răspuns:

Scanează cu acest antivirus [http://www.eset.com/us/online-scanner/] și apoi cu acest antimalware [http://www.malwarebytes.org/], așa am scăpat eu de mai multe ori de ei.

| grupaIT a răspuns:

Incearca si fa o scanare cu malwarebytes, http://www.malwarebytes.org/

| MMihai a răspuns:

Renunți la sistemul de operare Windows.
Linux-urile nu au treabă cu virușii, și intri pe net numai din linux.
Poți să mai păstrezi și un Windows pe hard, dar când îl folosești nu mai ești legată la internet

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| Supps a răspuns:

Http://goo.gl/eY3MO

Presupun ca e acelasi virus.

| MMihai a răspuns:

Linux-uri despre care știu sigur că pot să fie instalate în limba română că le-am folosit eu :
1) Kiwi - Ubuntu Linux-
2) Ubuntu Linux

| stragery a răspuns:

Inteligentilor eu is Programator it si acela nu este virus...Este un tulbar care a expirat certificatu. recomand dezinstalarea din pc a tulbarturilor de la yahoo

| adytzoi a răspuns:

@ ALINTARE
La cum scrii nici nu trebuie sa te ajut ca te-ai facut de rahat singur...programator cu stilul asta de scris...mai rar.
Sa nu mai zic de faptul ca tool-bar-ul de la yahoo n-are nici o legatura cu messenger-ul.
@alina88 Malwarebytes face minuni

| MMihai a răspuns:

Ce au scris pentru tine alții, sunt parțial corecte, dar sunt tot o „ ca frecție la picior de lemn."
Soluția scumpă este PC de la Apel Macintosh și sistemul lor de operare, dar calculatoarele lor sunt scumpe.
Soluția ieftină pentru Pc-uri obișnuite sunt sunt sistemele de operare din grupa Linux.
Nu știu dacă pe un calculator obișnuit merge să pui sistemul de operare de la calculatoarele Apple, și dacă se poate așa ceva și cât costă.
Cred că sistemul lor de operare este pe bani mulți.

| MMihai a răspuns:

După ce ți-am scris ultimul răspuns, m-am uitat repede și cam neatent după calculatoare Apple și după sistemele lor de operare.
Nu am văzut să existe și versiuni pentru sistemul lor de operare și în limba Română.
Am înțeles că sistemul lor de operare merge și pe calculatoare foarte noi și foarte puternice, dar nu știu cât de bine vor funcționa.

| MMihai a răspuns:

De când folosesc sisteme de operare Linux, nu mai am treabă cu mizeriile informatice, și nu am mai fost obligat să tot reinstalez sistemul de operare.

| stragery a răspuns (pentru adytzoi):

O sa te iau in vizor, deja tiam aflat ip si ram process password pana maine nu vei mai aveam sistem de operare Multumesc, in plus Nu comenta fara macar o facultate, mai puta

| Bezea a răspuns (pentru stragery):

Now this is what I'm talking about! Deștept rău băiatul asta... E atât de deștept încât poate să-și numere toți neuronii!