| alexutza222 a întrebat:

Ajutor! Urgent! Dupa o pana de curent calculatorul meu nu se mai deschide. In tot acel timp calculatorul era inchis. In camera mirosea a ars, asa ca am verificat prizele si prelungitoarele, nimic nu pare in neregul.
Ma tem sa nu se fi ars ceva in interiorul calculatorului.
Oare ce are calculatorul? Ce ar trebui sa fac?

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Sa-l duci la un service! big grin

| DanyYoko a răspuns:

Salut! Din cauza penei de curent poate Pc-ului tau ii s-a ars sursa de alimentare (in spatele unitati acolo unde conectezi priza ) funda! happy

| alexutza222 explică (pentru DanyYoko):

Nu e nimic de la vedere ars. Sigur e ceva din interior.

| alexutza222 explică (pentru lpavel):

Oare cat ar putea sa coste reparatiile? Cam ce ''diagnostic'' am putea pune.

| lpavel a răspuns (pentru alexutza222):

NU se poate pune un diagnostic pana nu-l vezi, asta iti va spune si la service... poate s-a ars placuta ram, sursa, placa video, placa de baza care e cea mai scumpa, oricum trebuie sa te astepti la minim 400 ron!

| alexutza222 explică (pentru lpavel):

L-am desfacut si miroase a ars la ventilator. Restul pare in regula. Un ventilator nou cam cat costa?

| lpavel a răspuns (pentru alexutza222):

Daca numai ventilatorul ar fi ars atunci ar porni apoi dupa un scurt timp s-ar opri dar la tine nu porneste deloc cum ai zis deci NU e problema ventilatorului!

| alexutza222 explică (pentru lpavel):

S-a ars si placa si ventilatorul. (L-am dus la cineva sa-l repare.)

| lpavel a răspuns (pentru alexutza222):

Dupa cum spuneam... daca s-a ars placa de baza va costa cam mult!