| User252426 a întrebat:

Am căutat pe net. Nu am găsit informațiile. Câtă memorie ram trebuie pentru macos ventura?
Dar macos monterey?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru Monterey - minim 4 GB - preferabil 8 GB

pentru Ventura - minim 8 - preferabil 16GB

5 răspunsuri:
| Andrei0410 a răspuns:

Tinand cont de faptul ca astea doua sunt niște servicii doar pentru macOS, bănuiesc ca nu trebuie sa îți îmbunătățești niciun ram. Ar trebui sa fie de ajuns ce are deja laptop-ul. Nu prea ma pricep eu la produsele Apple, dar din cate știu nici nu poți sa le imbunatatesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul link cand dai search pe google

https://www.kingston.com/en/blog/pc-performance/memory-assessor

| User252426 explică (pentru Andrei0410):

Pot face upgrade la 8 GB Ram sau maxim 16GB Ram. Dar costă 500 lei(100 euro). Sunt în Italia. Este mai scump aici.

| User252426 explică (pentru NLS):

Vad ca merge si cu 4GB ventura. destul de bine. Dar cred ca jocurile nu ar merge bine deloc. eu nu ma joc pe laptop macbook.

| User252426 explică (pentru Andrei0410):

Ventura am inteles ca merge bine pe 8GB Ram. minim 8gb ram. am 4 si merge bine pe browser si altele. pentru ce fac eu