| Bog15 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent!

Se mai poate baga cuiul inapoi la grenada si cum?
Daca puteti raspunde cat mai repede, mersi mult!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Indrepti cele doua parti ale cuiului(splinturi), strangi manerul pe langa ea si bagi cuiul in gaura. Apoi le indoi ca sa nu mai iasa.Dar daca a explodat grenada operatiunea asta o faci numai in ceruri. Odihna vesnica.

9 răspunsuri:
| angely4u a răspuns:

Nu mai poti baga cuiul in grenada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa-l bagi la loc? nu ai oricand ocazia sa detii un bilet numai dus.calatoriile lungi se fac cu mijloace rapide.

| Bog15 explică:

Most original answer gets the prize. pacat ca e mult dupa ce am murit laughing)

| darrio2007 a răspuns (pentru Bog15):

Deci acum ne scrii de acolo? De sus?

| Zenithf a răspuns (pentru darrio2007):

Se vede ca tu ai facut instructie militara, ceilalti care au raspuns sunt pe langa subiect.
Asa este, manerul tine un arc tensionat, cat timp il tine cuiul sau mana in loc nu se intampla nimic, dar odata eliberat, arcul impinge percutorul pe capsula care aprinde fitilul si apoi face BOOM. big grin
Cam asta este principiul de functionare, am facut armata acum 10 ani, asa ca poate nu este 100% corect ce am scris.

| dani0078 a răspuns:

Poti baga cuiul la loc daca nu ai slabit parghia(daca nu ai lasat parghia sa se destinda),altfel degeaba te mai deranjezi. Daca ai tinut grenada strans in mana fara sa eliberezi parghia, poti sa scoti si sa bagi la loc cuiul de cate ori vrei(acesta e de fapt siguranta grenadei, nu declanseaza explozia).

| sunsetter187 a răspuns:

Mai bine ii dai drumul la maner sa explodezi. poate asa nu mai copiezi poante de pe 9gag

| BilaDorel a răspuns:

Oh, 9gag.

| darrio2007 a răspuns (pentru Zenithf):

Ba da.Este corect ce ai scris.Eu am facut armata acum 22 de ani. Oricum principiul de constructie al grenadei este acelasi si in ziua de azi.Chiar daca au mai aparut si alte tipuri.