| OfXs a întrebat:

Am niste casti genius cu microfon.Cine imi spune exact pas cu pas unde trebuie sa merg si cum sa setez sa imi mearga castile si microfonul adica sa aud in casti si sa pot vorbi prin microfon.Dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

In YAHOO MESSENGER -> Intra pe mes la Help ->Set up video and voice -> in fereastra care se deschide la primul pas trebuie sa vorbesti tu, pana iti apare o bifa verde jos, click pe Next - aici se aude o melodie in casti, daca se aude si ti-a aparut bifa verde, click pe Next, la ultimul pas setezi webcam-ul -> Finish.

Bafta!

16 răspunsuri:
| OfXs explică (pentru neluL):

Spune ca nu imi detecteaza microfonul.Eu vreau sa-l setez in calculator ca sa pot vorbii cand fac gameplayuri.

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

Am inteles din prima dar vreau sa vad in primul rand daca sunt functionale acele casti!
In Device Manager ai vreun semnul intrebarii sau exclamarii?
DEVICE MANAGER -> Start -> in Run scrie -> devmgmt.msc -> OK. Posteaza un print de acolo.

| OfXs explică (pentru neluL):

Pai sunt functionale ca daca nu ar fi cand le-as conecta la telefon nu ar merge.dar la telefon merg.

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

Eu de ce ti-am cerut print din Device Manager?!

| OfXs explică (pentru neluL):

Nu am program ca sa-ti pot arata pozele aici.

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

CUM FACI UN PRINT SCREEN? Te duci la pagina respectiva si apesi tasta PrtScr sau Print sau End (dreapta sus)apoi deschizi Paint si dai ''Lipire''(sau Ctrl + V ) ->o sa-ti apara pagina acolo->dupa care o salvezi in format jpg sau png. Daca ai windows 7 mai ai si varianta unui mic program care il ai deja preinstalat ->SNIPPINGTOOL (il cauti in START). Acum pentru a obtine si un link pentru pagina respectiva incarci acea poza aici http://imgur.com/ si dupa incarcare iti va rezulta cateva linkuri (tu il copiezi pe al doilea din stanga sus -> Direct Link (email & IM)) si il postezi unde vrei tu (daca vrei sa arati poza cuiva ii trimiti acel link)

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

Castile erau conectate cand ai facut printul asta?
Probeaza microfonul online aici http://www.kongregate.com/games/joojoo/microphone-test da click pe ->Allow in fereastra aceea mica si vorbeste sau bate din palme.

| OfXs explică (pentru neluL):

Am gresit nu erau castile cand am facut printul. Uite acum sunt.
http://imgur.com/RIfCW2x

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

In Device Manager e ok. Ai probat microfonul pe site?

| OfXs explică (pentru neluL):

Nu fiindca nu-mi apare allow.Si undeva acolo la instructiuni zice : YOU NEED TO ALLOW MICROPHONE/WEBCAM!

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

Trebuie sa-ti apara asta http://i.imgur.com/fu2aQAt.jpg si tu sa dai click pe Allow. Daca nu iti apare instaleaza Adobe Flash Player de aici http://get.adobe.com/flashplayer/ Debifeaza Optional Offer, inchide browserul si toate programele deschise la instalare. Dupa instalare intra din nou pe site.

| OfXs explică (pentru neluL):

L-am instalat dar tot nu imi arata.

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

Cand ai deschis browserul ti-a aparut ca s-a instalat Flash Player cu succes?
Intra aici la Global Privacy Settings panel
http://www.macromedia.com/......ger02.html
Ia taburile acelea la rand si da click pe Always Ask sau Always Allow unde iti permite.
Da un restart la browser si intra pe site.

| OfXs explică (pentru neluL):

Iti dau funda pentru ca te-ai chinuit sa imi explici dar nu le dau de capat...

neluL
| neluL a răspuns (pentru OfXs):

Incearca castile pe alt computer sa vezi mai intai daca nu cumva e firul de la microfon intrerupt si apoi chinui windows-ul tau daca ele merg pe celalalt computer.