| HelpingHands a întrebat:

Am o întrebare: mi se pare mie sau, in ciuda faptului ca avem oportunitatea sa interacționăm pe aci la vedere, in realitate asta nu duce la conexiuni in viața reala. Puteți spune voi ca ați creat vreo relație cu cei de aici sau de pe grupurile de discuții de pe Facebook? Realitatea e ca ne place sa vorbim iar Internetul asta e un fel de portavoce pe care o primim in dar care ne permite sa strigam in gura mare unii spre altii dar nu ne face sa ne apropiem nicicând. Am dat și eu mesaje altor useri și nu am primit nici un răspuns, cu o singura excepție, Mossotti. Deci la ce ne folosește Internetul dacă nu ne apropie și suntem reci și cu gura mare? De ce nu ne facem prieteni pe platformele astea? Fără jigniri, haterii sa spargă semințe in alta parte.

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Eu am ajuns cu lume de aici în privat, și in viața reala cu o persoana. Din ce văd pe site-ul ăsta au rămas numai sexistii, misoginii și religiosii îndoctrinați, toate categoriile dând cu hate. In afara de site-ul asta, cu multe persoane m-am apropiat, in online și am ajuns așa și in viața reala. Internetul apropie lumea. Normal, asta dacă se dorește. Unii oameni pur și simplu nu-și doresc mai mult decât o socializare pe internet. Sunt mulțumiți să aibă cu cine vorbi, însă, au o limita. La unii este problema de distanța, unii pur și simplu se pierd pe drum, se pierde conexiunea si tot așa. Sunt cazuri și cazuri. Personal, îmi place socializarea în online. Dacă nu era asta, nu aveam ocazia să interacționez cu atât de multe persoane diferite, din alte tari, etc.

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai e foarte simplu de ce e asa HelpingHands, pentru ca multi de aici au deja destui prieteni si nu mai au nevoie si de altii, asa ca nu-s interesati sa raspunda si sa se apropie cand nu au nevoie de asta.

Ei vin aici mai mult nu sa se apropie, ci sa-si spuna problemele pe care culmea, nici prietenilor lor nu le zic de rusine probabil, asa ca le zic si intreaba anonim. Ce prieteni sunt aia carora nu le zici problemele tale, nu stiu, dar asta e.
Deci vin aici sa-si rezolve anumite probleme pe care nu le-au rezolvat in real.

Unii nici nu pot sa se apropie nici in real nici aici, au frica de oameni, au impresia ca toti vor sa le faca rau, asa ca nu e bine sa zica prea multe mai ales despre el, si asa mai departe.

Eu am trei prieteni f buni in real si avem contact des, insa asta nu inseamna sa nu discut personal si cu alti oameni, fie de aici fie din real, ca si aici tot oamenii aia din real sunt, multi considera poate ca aici sunt roboti, nu oameni, sunt tot oameni din real de care nu afli in real pentru ca nu ai cum, dar i-ai putea intalni si in real la o adica fara sa vrei, si atunci ai discuta, n-ai mai zice ca-s dusi, ca n-au viata si altele, chiar daca e acelasi care e si aici.

| Celcestietot a răspuns:

TPU este TPU, asta-l defineste.

| Frank51 a răspuns:

Nu ăsta e scopul principal pentru care există platforma asta, pentru relaționare există platforme de dating, sau de chat. TPU este platformă de social, de problem solving, precum Softpedia, sau brainly, și nu are ca scop formarea de relații.

La fel și cu internetul în general, este conceput în principal pentru baza de date informațională, care la momentul ăsta este la un apogeu.

| Saiko93 a răspuns (pentru Frank51):

Inainte mergea si dating laughing

| HelpingHands explică (pentru Frank51):

Oriunde se strâng oameni ar trebui sa poată sa se apropie. Chiar și dacă e mos crăciun cu copiii, tot se formează o relație Căci copiii știu sa fie prietenosi și iubitori. Și pana la urma moșul nu ii întâlnește niciodată, doar le lasă cadouri. S-a ajuns la moși actori, la scrisori pentru moșu, la poezii pentru moșu. Deci se formează o relatie: copiii vor sa îl cunoască pe mosu: ce face, cum e la polul Nord, care ren are nasul rosu. Numai pe internet adulții sunt plini de încredere și nu doresc decât sa fie ascultați și rămân la scris. Când a fost ultima oara când ne-am interesat de cineva în mod autentic, și dacă ne-am interesat, am creat o conexiune cu el? Pe aici răspunde lumea ca și când ar fi momentul sa arate cât de afurisiti sunt. Sincer as vrea sa stau de vorba fata în fata cu acele persoane care au dreptatea cea mai mare, sa le multumesc! Acelea sunt persoane de treabă și nu sunt psihopați, cum zicea cineva.

| Frank51 a răspuns (pentru HelpingHands):

Nu-ți înțeleg problema, este normal ca fiecare să facă ce vrea, unii sunt mai timizi și nu vor să creeze conexiuni, unii nu au timp, unii sunt într-o perioada proastă, după cum am spus internetul este pentru informații și relaxare, nu pentru crearea de relații, relațiile se creează în timp, în viața reală, aici nu avem nevoie, ne descurcăm și fără, și suntem fericiți și empatici.

| HelpingHands explică (pentru Frank51):

Atunci spune-mi cât crezi ca sta un om pe internet într - o zi și eu o să-ți spun ca viata omului s-a mutat online. Ieși cu prietenii la o bere și spune-mi dacă nu stau chiar și atunci cu ochii în telefon. Astfel e natural sa te intrebi: de ce nu formam prietenii?

| Pnin a răspuns (pentru HelpingHands):

'Atunci spune-mi cât crezi ca sta un om pe internet într - o zi și eu o să-ți spun ca viata omului s-a mutat online.'

Nu e adevarat. Prietenii mei nu sunt online. Au whatsapp si cel mult Instagram. Habar nu au de altele. Daca le zic ca intru pe TPU se uita la mine ca la un extraterestru. Nu toata lumea s-a mutat online. Mai mult cei introvertiti si ei nu sunt majoritatea populatiei

| Frank51 a răspuns (pentru HelpingHands):

Tocmai ți-am zis, internetul este folosit pentru informații și relaxare, informațiile sunt de mai multe categorii, medicale, financiare, sociale, istorice, culturale, gastronomice, etc, iar pentru relaxare jocurile, media streaming, filme. Doar cui ii lipsește interacțiunea umană cauta asta pe internet, sau în orice alt mod posibil.

| VoidEternal a răspuns:

"mi se pare mie sau, in ciuda faptului ca avem oportunitatea sa interacționăm pe aci la vedere, in realitate asta nu duce la conexiuni in viața reala."

Total de acord deși mai există excepții care întăresc regula.

Și tocmai pentru ca (,) convorbirile online nu pot satisface in totalitate nevoia de contact social, nivelul de singurătate în "era comunicării digitale" a CRESCUT. Ne amăgim că nu e așa, dar realitatea asta este.

| Lukasssz a răspuns:

TPU e un site pentru comunicare...dar nu poti crea o relatie cu cei de aici in viata reala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai cu Mosotti tastam și eu zilele trecute despre asta.
După părerea mea, unii pun prea mult patos în viața virtuală.
Probabil că aceste persoane au carențe în viața reală și încearcă într-un fel anume să-și umple golul de socializare, intracțiune umană prin intermediul rețelelor de socializare.

Eu personal nu sunt genul care să-și facă amiciții în viața virtuală.
Consider că viața reală e baza, acolo se crează interacțiuni sănătoase și de lungă durată.
Nu am nimic cu cei cărora le place să socializeze mult pe internet și fac din asta un stil de viață, eu vorbesc din punctul meu de vedere.

Eu folosesc internetul mai mult pentru a afla informații, de pe diverse site-uri, clipuri pe YouTube, podcasturi.
Consider că adevărata socializare, cea autentică se face în real, face to face, nu în spatele unui monitor sau ecran de telefon.

| 4ndr33y a răspuns:

Cam greu cu socializarea fizica pornind de la internet. Fizic, adica fata in fata, evaluezi persoana dupa cum vorbeste si se comporta, cum arata si iti formezi o parere, aici e imposibil si risti sa te intalnesti cu un instabil psihic.

| existential a răspuns:

Fiecare foloseste TPU pentru ce are nevoie. Unii de plictiseala pur si simplu, altii pentru ca au nevoie de sfaturi, altii pentru socializare virtuala.
Virtualizarea vietii e un fenomen vechi, care se pare ca se potriveste de minune omului zilelor noastre. Suntem dependenti de simturi si ceea ce primim prin ecran seamana cu ceea ce primim in real. Asa ca nu prea mai conteaza ca e virtual.
Eu am vorbit cu persoane de aici, pe Facebook, dar nu si in viata reala. Nu s-au transformat in prietenii. In cazul meu, probabil pentru ca nu am avut cu adevarat nevoie de prieteni.

| Pnin a răspuns:

Nu as raspunde nici eu in privat pe TPU. Pe retele sociale unde pot verifica un nume, o poza, este altceva. Aici e prea anonim totul. Nu are sens. Eu nu cred ca scopul TPU e prietenia. Intru aici sa aflu lucruri sau sa dau mai departe altele. Atat