| MDE94 a întrebat:

Am un amd II phenom x4 955 be, coolerul stock e cam galagios, am gasit un comentariu cum as putea rezolva si suna cam asa "i-a racitorul in mana, racitorul tau are atasat un cooler, cooler-ul e prins in 4 clame, 2 paralele de altele doua,, dupa ce reusesti sa il scoti de acolo, ramai doar cu cooler-ul in mana, si poti sa ii vezi spatele elicelor, elicele sunt atasate (turnate pe ) de cercul central, din fata daca apesi pe acel cerc ai observat ca se apasa putin si se ridica inapoi, ei bine, du-te in spatele lor, si impinge din marginea cerculetului usor cu o surubelnita pe dunga acestuia in patru puncte(odata apasat el sare foarte usor pe un alt canal, nu vei auzi nimic dar asta se intampla), ca si cum ti-ai face o cruce, asa apesi pe marginea din spate, si apoi il pui inapoi cooler-ul in supor pe racitor, si vezi daca ti-am fost de folos (ATENTIE, nu mai apasa pe cerculet din fata deloc,, (sper sa intelegi ce vreau sa spun ) BAFTA "

-deocamdata nu am bani sa-mi schimb coolerul asa ca poate e buna aceasta solutie, a mai incercat careva? imi puteti explica mai bine?

Răspuns Câştigător
| Softit a răspuns:

Uite ce mi-a spus cineva: "intrebarea este la modul general iar raspunsul il afli in particular in functie de placa de baza.
In mod normal citesti mai intai specificatiile (suporta/nu suporta) abia apoi diseci=daca suporta, de regula coboara frecventa cea mai mare la cea mica si mareste latenta cea mai mica la cea mare, de cele mai multe ori nu trebuie sa faci alte setari (mai ales ca vorbim de placi de baza cu DDR3).
Iar daca nu suporta atunci nu mai are sens!"

17 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Da si tu cu pensula prin el, administreaza-i niste pumni mai silentiosi sa nu lasi urme si iti garantez ca nu mai scoate nici un sunet!

| Softit a răspuns:

Luat de pe PCgarage, nu? Cineva spune ca a mers laughing

| MDE94 explică (pentru Softit):

Da, de acolo, doi baieti de acolo sustin ca merge, dar nu stiu ce sa zic straight face

| Urzi23 a răspuns:

Cum au spus si colegii nu ii dauneaza sa pui o pensula moale si sa cureti ventilatorul Eu cind il curat ii dezlipesc partial stickul de plastic si ii pun o picatura de ulei de motor (auto) si nu mai miriie.

| MDE94 explică (pentru Urzi23):

Nu e problema de praf, il curat peste tot de praf destul de des, este coolerul in sine zgomotos, cam asa e el fabricat si din cate am citit in comentariul pe care l-am scris se poate opri prin mutarea ventilatorului pe alt canal, dar nu stiu exact cum si vreau mai detaliat

| Urzi23 a răspuns (pentru MDE94):

Zgomotul facut de elice cind taie aerul si il impinge in radiator nu ai cum sa scapi de el deoarece nu poti modifica geometria elicei. Zgomotul mecanic ex lagare scapi de el prin ungere.Sa nu ai surpriza prin metoda respectiva sa scada turatia si implicit zgomotul dar scade si debitul de aer de racire

| MDE94 explică (pentru Urzi23):

Atunci stau cuminte si astept niste bani sa-mi cumpar unul nou

| Urzi23 a răspuns (pentru MDE94):

Vezi ca este o tarasenie o sa gasesti 2 soiuri de vent+radiatoare, unul mare cu turatie mica si unul mai mic dar cu turatie mare.amindoua dau ac debit de aer dar cel cu turatia mai mica are mai putini db spre acela trebuie sa te orientezi.Dar musai ventilat cu radiatorul lui din Al bine ar fi sa aiba si pastila de Cu sau sa fie din Cu dar este ff scump. Bine este sa cureti radiatorul de Al cu o pensula si picatura de ulei unde este lagarul apoi tragi incet de elice inainte si inapoi sa intre uleiul prin el.Eu asa fac si nu miriie ventilatorul mecanic si tine ungerea cam 9 luni.Nu umbla la turatia lor cu potentiometre si alte chestii ca dai de necaz

| Softit a răspuns (pentru Softit):

ORICUM, Acel cooler are o constructie foarte proastă. Ştiu că mulţi zic că: Pfuaaai. are 2 sau 4 heatpipe-uri din cupru, "fundul", ca să zic aşa, făcut din cupru, dar îi lipseşte ceva oameni buni: MĂRIMEA! Faptul că are un vent. de doar 5-6 cm. Asta îl trage în jos. Ştiu asta, deoarece am şi eu acel procesor happy

| MDE94 explică (pentru Softit):

Si in afara sa schimb cooler nu mai face nimic altceva?

| Softit a răspuns (pentru MDE94):

Pai, poti downloada SpeedFan si sa umbli pe la turatiile coolerului, dar sa ai grija si la temperaturi! (cel mai bun este HWMonitor!). Face zgomot tot timpul sau cand il mai stresezi?

| MDE94 explică (pentru Softit):

E cam degeaba speedfan, fiindca nu pot sa-l las la turatii mici atunci cand il solicit. Da, numai atunci cand il stresez, in rest il aud foarte putin

| Softit a răspuns:

A. pffff... ce ai mai putea tu sa faci... hm. ma gandesc.
Chiar nu ai banei de un cooler? macar un katana 3 care costa 100 de lei straight face

| MDE94 explică (pentru Softit):

Ba am, dar momentan vroiam sa-mi iau 4 gb ram ddr3 de 1600 de mhz, deocamdata am numai 2 si ma cam enerveaza, dar si pentru un cooler nu mai am. Poate se injumatatesc preturile de craciun laughing

| Softit a răspuns (pentru MDE94):

Între 1333 MHz şi 1600 MHz nu prea se simte diferenţă, dar faci cum vrei.

L.E. Ai un airflow bun în carcasă, sau nu?

| MDE94 explică (pentru Softit):

Daca tot am deschis subiectu, daca imi iau 4 gb de 1600 mhz merg pusi pe langa cei 2 gb de 1333mhz de la alta firma? in carcasa nu am nici un vent, deci nu e bun airflow-ul, practic carcasa mea nu mai are capacele, special sa intre aerul mai bine

| MDE94 explică (pentru Softit):

Placa mea de baza de suportat, suporta pana la 1600 de mhz 8 gb maximum, mai departe oi vedea cand o sa-mi cumpar