| SorinELoo7 a întrebat:

Am un fisier infectat cu Win32:Malware-gen si anume C:\WINDOWS\system32\drivers\tcpip.sys
Ce este acest fisier si la ce ajuta? Daca il mut in caractina imi va mai functiona Windowsul? Astept raspusuri. Dau Funda!

PS: Folosesc antivirusul Avast!

12 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai este fisier de sistem pentru protocoalele tcp/ip. nu-l poti sterge/muta in carantina. trebuie sal dezinfectezi daca-l gaseste ca virus

| SorinELoo7 explică (pentru al3xander):

Avast-ul m-a atentionat ca este infectat. Si cu ce il pot dezinfecta? Am incercat sa-l repar cu Avast dar nu am reusit.

| SorinELoo7 explică (pentru al3xander):

Pai si cum imi va gasi fisierul infectat, daca nu pot sa-l scanez direct cu acest program?

| al3xander a răspuns (pentru SorinELoo7):

Combofix e o utilitara pentru cazurti extreme cand calculatorul ep lin de virusi. de obicei gaseste cei mai puternici virusi pe care antivirusii nu le fac fata. in primul rand trebuie sa dezactivezi antivirusul si sa rulezi combofix, dupa care isi face singur treaba (o sa dureze ceva timp depinde de cati virusi ai in sistem)

| SorinELoo7 explică (pentru al3xander):

Acest ComboFix imi sica sa dau "Yes" pentru a instala ceva in legatura cu SP2... dar ia-m dar "No"

| SorinELoo7 explică (pentru al3xander):

Nu inteleg de ce nu am reusit sa elimin virusul?!

| al3xander a răspuns (pentru SorinELoo7):

Trebuie sa instalezi Microsoft recovery console (pentru xp). daca vrei sa fol o alternativa foloseste kaspersky virus removal tool http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml pentru scanare completa

| SorinELoo7 explică (pentru al3xander):

L-as putea elimina cu Malwarebytes?
Dar daca l-as ignora nu se va imtampla nimic...

| al3xander a răspuns (pentru SorinELoo7):

Incearca si cu malwarebytes. eu intotdeauna am folosit combofix si kaspersky virus removal tool asa ca nu stiu cat de bun e dar am auziut ca il folosesc altii.

| klaudiuc a răspuns:

Nu il muta in carantina si nu il sterge. Este un fals positiv, fa update la definitii si se rezolva. In cazul in care totusi l-ai sters vei pierde conexiunea la internet. Fix-ul se gaseste pe pagina de mai jos: http://www.avastantivirus.ro/suport-tehnic - Fix avast! XP NETWORK

| SorinELoo7 explică (pentru klaudiuc):

Deja am reinstalat Windows-ul, pana sa-l reinstalez am restartat PC-ul iar apoi am pierdut conexiunea la internet deoarece antivirusul mi-a sters acel fisier.