| tonyc7 a întrebat:

Am un televizor de tip plasma, cu ecran urias (cat o jumatate de usa) si as vrea sa stiu daca il pot folosi pe post de monitor de PC? Adica sa il conectez la net si sa pot accesa site-uri pe el, sa vad clipuri pe Youtube pe el sau chiar si Facebook... E posibil sa fac asta? Si daca da, exista riscuri sa se strice din cauza asta?
Multumesc, dau funda pentru rasp cel mai bun.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Modelul TV ului este?

Are mufă HDMI?
Daca da, îl poți folosi ca monitor.

Pentru a avea acces la tot ce ai înșirat, NU îl conectezi (direct) la net, ci la un calculator, miniPC, laptop, jucării de-astea.

Direct la net il poți conecta DOAR DACA e un model "Smart". (adica dacă se poate conecta la internet prin Wi-Fi sau măcar prin cablu, și dacă are aplicații pentru Youtube, Facebook, pentru Browser și ce te mai interesează pe tine. Dacă nu are aplicație de FB preinstalata și nici nu o găsești în biblioteca de aplicații a TV ului, atunci singura șansă e sa îți cumperi un miniPC. AI nevoie de unul cu procesor potent, minim 4 nuclee, si video măcar UHD 630, preferabil mai bun).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Plasma este o tehnologie foarte veche de televizor; nu cred ca exista smart tv-uri cu plasma, mai degraba cele LCD/LED au aceste functii.
Daca televizorul este smart, atunci ai posibilitate de conectare a unui cablu de retea, sau conectare la wifi, pentru a accesa site-uri sau Youtube.
Dar daca televizorul nu este smart, atunci poti cel mult sa ii pui un USB cu videoclipuri/filme sau muzica, si sa le vizionezi offline.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iar ca sa il folosesti ca monitor la un PC, trebuie sa ai mufele/adaptoarele potrivite. In functie de PC, ai pe el mufa VGA si/sau HDMI (sau DVI), iar cu un cablu potrivit, conectezi televizorul.
In cel mai rau caz, pc-ul va fi vechi si va avea doar mufa VGA, iar televizorul de asemenea vechi, poate avea doar mufa SCART, si le vei putea conecta cu un cablu din asta https://megadinamic.ro/cablu-scart-tata-vga-tata-2-metri-md90062/8472.htm

Daca ambele sunt de actualitate, vei avea mufa HDMI pe ambele, si folosesti un cablu din asta: https://www.emag.ro/......DQSQRBBBM/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am omis celelalte tipuri de mufe posibile, atat la TV,
cat si la un eventual PC sau miniPC
(necesar ca sa vezi ce doresti cu un TV NON-smart.
DACA e smart, nu ai nevoie de PC, doar conectezi internetul la TV, prin cablu sau prin Wi-Fi, si aia e).

Dar ti-a dat NoTurbinaNoGood niste exemple foarte bune.
TV-urile mai vechi, au iesire SCART.
Cele noi, au de obicei HDMI.

PC-urile pot avea VGA, DVI, HDMI sau DP (DisplayPort).
Uneori si variante :mini: ale acestor mufe.

###
PS: Daca e smart, are automat aplicatiile necesare: Facebook, YouTube, si browser...

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai mufa VGA sau HDMI pe televizor, pentru a se putea coecta a monitor, la PC.