| XSmokerxx a întrebat:

Antivirusul poate afecta viteza de download?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da.

| IonutGaby a răspuns:

Da! Daca este un antivirus care mananca resurse normal ca viteza de download este mai mica!

| DeyCj a răspuns:

Da.Daca ai un antivirus clasat la made on vapor cum îi esset, Avast Norton sau altele ge genul care încetiesc sistemul sub pretextul că „scanează" dde viruși, mai mult ca sigur asta e cauza și nu numai. Poate fi o defecțiune de la rețeaua de internet, cauzele îs multiple.Succes

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru CeraselaIoana):

Asta nu are legătură cu gâtuirea intărilor și ieșirilor din calculator, de astfel de programe ce au paranoia la securitate, real numai încetinesc sistemul ca portecție reala nimic, doar comercală. Testat și dovedit, nu pe un calculator ca pe multe.

| Ronaleo a răspuns:

Bineinteles, ti-o spun din propria experienta. Aveam instalat avg 2014 si totul mergea mai greu, chiar si durata de descarcare. Imediat ce l-am sters mergea mai repede.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru CeraselaIoana):

Se vede că mai ai multe de învațat în domeniu. Ceea ce afirm nu are legătură prostiile ce găsiți voi pe google și în special pe YouTube, unde numai idioțenii eronate sunt, când vine vorba de reparații de calculatoare și IT, ci din experiență.
Testele nu mint, dar așa cum mai scriam pe aici; Tehnologia a evoluat, dar românu(care se știe ca este un cioban cibernetic) nu este pregătit să o primească, deoarece datorită mentalității lui ce datează de acum 15 ani și o perpetuează eronat și la alții crede că prostiile expirat ca Windows Xp cu Sp 2este cel mai bun OS(real retras din uz de 10 luni) sau că sistemele de oprare Linux sunt proaste(real mult mai performante ca Windows-ul, și mult mai atrăgătoare ce aspect aplicații și real pretate pentru office și multe alte activități, vs windows-ul 8.1, dar nici 7-le nu e departe(teste făcute cu cronometrul în mediul real așa să știi) care mai ales în producție unde ai nevoie de viteză de lucru nu are ce căuta, ca este greu de lucrat cu el), iese ce iese.
Utorezul? Aia nu relevă realitatea.E p2P și dacă userii conectați au calculatoare cu OS de contrabandă normal că transferul de date este încetinit.
Testele de viteză de internet s-ar apropia de realitate.
Cum am testat.Am ulat una bucața Pc cu antivirus comercial(nu dau nume la așa numiții antiviruși testatți) și test upload/download plus conectare pe un server de românia privat unde am făcut host temporar special pentru acest test spre download la un fișier executabil infetat de mine.
Rezultatele au fost nu de bine.Din 20 antviruși din care și cei mai populari au „văzut" fișierul infectat doar 5.Frumos nu?
Viteza de download.Fiecare antivirus o tăia cu câțiva mb în minus ca să aiba timp să scanaeze fișierul suspect sau potenial suspect.
testele le-am efectual pe un sistem real ceu un Windows optimizat la sânge și original(trial).
Rezultatul final a fost așa. Fără antivirus timpul de download a fost cu 10 secunde mai scurt vs download-ul cu un program de „securitate".Da în ancelași interval orar și cu același număr de useri conectați pe server-ul respectiv, adică doar eu, că fișierul nu era shareuit pe rețea.Deci, degeba nu vrei să crezi că așa este că real, nu prea sete așa cum afirmi.
Pe linux am descărcat numt mai lejer vs Windows fără antivirus, așa rău îi un sistem bazat pe Linux. Dafapt Orice sistem de operare bazat pe Linux este sistem de operare nu platformă de rulaj aplicațiilor comerciale cum este Windows-ul, Oracle-ul, sau BSD(pentru servere)
Deci tocmai ți-am argumentat ceea ce am susținut anterior.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru CeraselaIoana):

Vezi ce înseamnă să nu citeșit. Daca așa faci și când semnezi un contract atunci e „minunat"

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru CeraselaIoana):

Bați câmpii complet.De ai știi cu ce ma ocup nu mai replicai de mult prostii aberante.

| DeyCj a răspuns (pentru CeraselaIoana):

Doi la mână.De eram așa copil cum crezi numai tu, nu aveam în spete o experiență suficientă în domeniu încât sa îmi permit sa fac afirmațiile, comparativ cu tine care dai search pe google și numa prostii citești.

Răspuns utilizator avertizat