| adriancl a întrebat:

Apelez la voi ca nu mai stiu ce sa fac sunt disperat mai am putin si raman surd...am si eu un laptop de un an de zile...la inceput a mers ok silentios totul bine.de ceva timp ventilatorul imi face un zgomot infernal zici ca e pc normal.am curatat ventiatorul si orificiile de la cooler sa nu fie infundate.treaba este ca am instalat de curand acelasi windows care il folosesc de obicei adica vista si nu mai mi-a facut acel zgomot si chiar am ramas uimit. e in schimb la urmatoarea instalare cu acelasi windows iar a inceput sa faca asa. aveti vreo idee ce poate fi.sa fie windowsul de vina?

Răspuns Câştigător
| Lucifer a răspuns:

Nu are treaba windows`ul tongue Treaba`i simpla: praful a intrat la rotor si oricat ai curata cooler`ul, nu-l poti desface sa cureti rotorultongue Inlocuirea lor este simpla si ieftina. Nu te impacienta ca nu esti singurul, toti au aceeasi problemawinking Cand aprinzi prima oara laptop`ul, iti face galagie mare, iar dupa un timp, se aude tot mai incet, nu`i asa?

9 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

După ce îi cureţi rotorul şi paletele cooler-ului de praf poţi instala şi un mic progrămel, se cheamă Speed Fan, şi cu el vei putea modifica turaţiile cooler-elor. Ele funcţionează în mod implicit la 100%, dar poţi seta orice turaţie vrei tu, de preferabil undeva între 50-70%. Acel program îţi va monitoriza de asemenea şi temperaturile tuturor componentelor din PC, iar dacă se va întâmpla cumva să se supraîncălzească ceva la el, te va avrtiza, dar n-o să fie cazul.
Baftă!

| Altu a răspuns:

Trebuie desfacut si curatat, cel mai probabil e de la praf. Daca nu te pricepi roga un prieten sau du'te la o firma, trebuie scoase componentele si puse la loc fara sa ramana piesetongue.

| Lucifer a răspuns:

Ups. Era de doua ori acelasi raspunstongue

| adriancl explică:

Chiar am facut asta altblogro.am desfacut totul de la cooler pana la ventilator si tot asa se aude sad

| adriancl explică:

Cum schimb turatia mai mica? asta chiar nu stiu?sad

| adriancl explică:

Da leinad asa este...ms mult

| adriancl explică:

Dap ai dreptate

| adriancl explică:

Vlad_bv am incercat si asta...cu speed fan nu imi arata nimic la fans ca sa il configurez... din ce cauza nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi poate sa fie turatia cumva schimbata, sa fie mai mare