| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare legată de un card de memorie.
Am pus cardul intr-o camera cu senzor și filmează câte un minut, când iau cardul și îl pun in laptop, telefon, tableta nu se deschide filmarea, ce pot face? Scrie ca formatul nu este ok. As vrea sa intru in posesia filmării deoarece este vorba de un furt.
Mulțumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| FantasyBoy a răspuns:

Ori nu posezi pe acel laptop codec-ul necesar pentru respectivul tip de fisier video, ori capabilitatile hardware ale acelui laptop, telefon/tableta nu sunt suficiente pentru decodarea informatiei video. Ce extensie are acel fisier video? 3GP, MP4, FLV?

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru FantasyBoy):

AVI, am încercat și sa schimb extensia și sa o deschid in diferite aplicații dar îmi spune ca nu suporta tipul filei sau codecul ei.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Nu conteaza extensia, ci codecul, incearca cu:
vlc - www.videolan.org
smplayer - https://www.smplayer.info/
bsplayer (are si versiune free) - http://bsplayer.com/
k-lite codec pack, care contine ENORM de multe codec-uri si un player numit media player classic, insa, in general nu il folosesc pentru ca, codecurile se incarca in windows, pe tot windows-ul nu separat cum sunt celelalte de mai sus
https://codecguide.com/download_kl.htm

| NunuNini a răspuns:

Daca este filmare in format AVI, ar trebui sa mearga pe laptop. Eu aveam un aparat foto ce filma in AVI si redarea era perfecta. E drept, atunci aveam Windows 7. Nu stiu ce se intampla in W 10.

| NunuNini a răspuns (pentru NunuNini):

Eventual mergi in oras la un copy center. Acolo ti-l pot copya sau reconverti. Dar daca e vorba de furt, sa pastrezi originalul pentru analiza politiei.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru NunuNini):

Am un laptop și cu Windows 7 și tot așa

| halogen001 a răspuns:

Eu program lossless-cut http://github.com/mifi/lossless-cut/releases care are o functie "Convert to supported format" care poate converti un fisiere video in fisiere mai accesibile.
Sau MKVToolNix http://www.fosshub.com/MKVToolNix.html

Intrebarea e daca e din cauza camerei (format neobisnuit) sau din cauza cardului (cardul se uzeaza la scrieri repetate si se blocheaza).

Toate filmarile sunt asa? Cu orice card?

| NunuNini a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Atunci incearca o salvare si convertire la un centru specializat. Ei au mai multe programe si stiu ce fac.

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru halogen001):

Nu, pe alt card merg. chiar și pe acesta, dar când ajung la 80 sau de multe ori 150 numai merg

| halogen001 a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Daca pe toate cardurile merge la fel inseamna ca formatul in care se inregistreaza e bun, la fel si cardul e bun, dar camera nu inregistreaza bine si corupe fisierele. Trebuie vazute setarile camerei, dar cel mai probabil trebuie schimbata camera cu al model care merge mai bine. Poate are o setare de suprascriere care permite stergerea inregistrarilor vechi pentru a face noi inregistrari si at trebui incercata varianta fara suprascriere si schimbat sau sters cardul manual la o anumita perioada de timp. Pentru inregistrarea care nu merge s-ar putea incerca softuri de recuperare fisiere sterse si poate se recupereaza ceva.