| danielahopes a întrebat:

Am si eu o problema cu cardul de memorie. Am avut un LG GT405 si un card de micro de 2GB, cardul imi merge perfectd e bine la Lg! Mi-am cumparat BlackBerry, si am pus cardul de la LG la BlackBerry si zice ca "A MEDIA CARD HAS BEEN INSERTED THAT CONTAINS ERRORS. tO CORRECT THE ERRORS PLEASE USE A DISK ERROR-CHECKING UTILITY ON A COMPUTER." Si nu inteleg ce trebuie sa fac?! Deci concluzie nu-mi merge cardul dar de ce?! sau ce trebuie sa fac sa mearga?sad Dau funda! va rog!puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Click dreapta pe card, 'Properties', 'Tools', si ar trebui sa ai acolo un buton cu scandisk.
Pentru checkdisk, deschizi un command prompt (butonul windows apasat - cel dintre alt si ctrl - si apesi r, scrii cmd si enter) si scrii chkdsk x:, unde x este litera volumului cardului.
Totusi cel mai sigur e format.

5 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Cel mai sigur formateaza cardul. Daca tot ai probleme, conecteaza-l la un calculator si ruleaza un scandisk sau checkdisk pe el.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Depinde de modelul cardului şi de modelul de BlackBerry - poate telefonul nu acceptă acel model de card...

Apoi, atenţionarea respectivă tocmai asta spune : "A fost introdus un card media care conţine erori. Pentru a le corecta folosiţi un utilitar de verificare a erorilor pe un computer."

Deci, să conectezi telefonul la Pc prin cablul de date şi verifici de erori discul/cardul.

Ori încerci o formatare a cardului ( ca al un hard/stick ) - aşa cum spunea şi Jmecher.

| danielahopes explică (pentru Kattan):

Si cum fac asta?:d stiu sa il bag la calculator dar nu stiu sa rulez un scandisk sau checkdisk pe el... daca ai putea sa imi dai indicatii:d. puppy dog eyes

| danielahopes explică (pentru Kattan):

Si cum fac asta?:d stiu sa il bag la calculator dar nu stiu sa rulez un scandisk sau checkdisk pe el... daca ai putea sa imi dai indicatii:d.

| danielahopes explică (pentru Kattan):

Butonuld e scandisk se mai numeste si alcumva? ca imi apar trei, dar nushc are dine le ca nu se numeste niciunul scandisk