| maxdsl98 a întrebat:

am un laptop cu un procesor " Intel core 2 Duo T6500 2.1 GHz
ramul de 4 gb
placa video de 512 mb " Nvidia Geforce 105m"
parca caracteristice sunt normale insa de ce cind joc un joc mai puternic sau nu chiar mi se stinge mereu laptopul. I-am cumparat si un cooler extern si l-am dus la un atelier de calculatoare sa mi-l curete complet, dar acum si mai des se stinge!
puteti sa-mi spuneti de ce?
va trebuie sa- schimb placa video?" specialistul mi-a zis ca placa video nu o pot shimba la versiune mea de laptop "Acer aspire 5738" asta inseamna ca va trebui sa-mi schimb placa de baza ca sa-mi pot pune alta placa video?
va rog mult sa ma ajutati! ofer funda plus un maree multumesc!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Aia e temperatura procesorului? Daca da nu e mult pentru un laptop. Nu stiu ce sa zic. Asa fara sa vad...imi este greu sa dau un verdict. Nu facem decat sa ne dam cu presupusul, deci un fel de frectie. Mai du-te cu el pe la un service sa-si mai dea cu parerea. Da stai langa ei, nu-l lasa si pleca. Bafta.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nici macar aia nu poti sa faci, cum sa schimbi placa de baza, aia inseamna laptop nou. Acum depinde si de "specialistul" la care l-ai dus, depinde si de ghinionul de a avea un defect fizic, sunt multe chestii care trebuie luate in calcul.
Coolerul merge? Se intampla numai la jocuri? Dati fratilor amanunte ca nu suntem ghicitori in stele.

| maxdsl98 explică (pentru K0sti):

Coolerul merge, si se intimpla doar la jocuri si citeodata cind stau pe net!

| K0sti a răspuns (pentru maxdsl98):

Da ce face, se stinge de tot, sau se restarteaza? Teste ai facut? Temperatura la procesor cat este? Instaleaza asta, SpeedFan si vezi ce temperaturi ai. Vezi in bios sa nu ai protectie la temperatura si cand ajunge la temperatura respectiva sa se stinga. Deci... testeaza si mai vorbim.

| maxdsl98 explică (pentru K0sti):

Ok

| maxdsl98 explică (pentru K0sti):

Am facut ceia ce mi-ai zis
in bios nici nu am gasit nimi legat ceva de temperatura la GPU.
temperatura la alculator in timpul jocului este intre 70-80 grade
si asta nu depinde de cit timp ma joc
ci cum intru in jocuri peste 2 sau 3 minute apare aceasta temperatura!