| anonim_4396 a întrebat:

Cine are Samsung Galaxy Ace? Imi ziceti va rog si mie avantaje si dezavantaje? As vrea sa vad parerile posesorilorhappy

Răspuns Câştigător
| RazzyFUnik a răspuns:

Am recomandat acest telefon unui prieten care detine un Nokia x6 si pot spune ca i-a placut in mare parte si l-a pus in lista de asteptare pentru urmatorul telefon.
Ce imi place mult e ca pretul scade de la o luna la alta (spre exemplu cand a aparut era 14 mil.)
Daca camera ar fi putin mai buna si procesorul la fel (cu toate ca o sa se poata face overclock) ar fi un telefon ideal.
Ce m-a prins definitiv in 'fluxul' acestuia este aspectul foarte placut, o combinatie intre iphone 4 si iphone 3G/s.
Pro: - Platforma Android 2.2
- Designul foarte atractiv
- Camera de 5 MP
- Pretul cu un raport calitate /pret destul de bun
Contra: - Inregistrare video foarte slaba

In gama de pret in care se afla S5830 NU sexista un telefon superior acestuia. La momentul actual oricat ai cauta nu gasesti un telefon cu un aspect mai frumos, cu functii mai multe, camera mai buna sau care sa se miste mai repede.
Contra: Singurul lucru care este de comentat este sistemul de operare android care este mult prea laudat si umflat artificial!

pachetul vine fara casti pentru telefon, si bateria pe mine ma tine 2 zile cu jucat si internet pe el. touchu se comporta foarte bine si seamana foarte mult cu Iphone, un telefon bun.
Contra: memoria interna prea mica

Am telefonul de cateva zile si pot sa spun cateva pareri...

Bateria tine putin, foarte putin, comparand cu HTC Magiccare chiar si dupa aproape 2 ani ma tine 2-3 zile cu wifi in permanenta. Daca il folosesti mai intens abia te tine o zi (de dimineata pana seara iar noaptea la incarcat). Daca il folosesti putin si ii pui un manager de baterie care sa inchida toate procesele nefolosite poate ca reusesti sa il folosesti si o parte din a doua zi. Din pacate e frustrant sa depinzi de incarcator atat de mult. Povestea asta e cam la toate smartphoananele actuale (inclusiv cele de la mar).

Al meu a venit cu Android 2.3.3 care cred ca are o buba nasoala. Telefonul se inchide singur sad indiferent de stadiul bateriei. Am patit lucrul asta de mai multe ori si doar afara din casa. Tind sa cred ca este ceva care tine de wifi. Suspectez ca se inchide singur daca nu mai are conexiune wifi, poate e o setare si nu am dat eu de ea. Cand am tinut wifi-ul oprit nu s-a mai inchis. Uneori cand se inchide nu il mai poti porni decat daca scoti bateria, alte ori merge daca ti apasat mai mult pe power.

Constructia e ok cu o singura exceptie, rama metalica este putin mai in relief fata de ecran si cand vorbesti la telefon te jeneaza putin la ureche. Nu e foarte grav, dar daca vorbesti mult la telefon ar putea sa te deranjeze. Capacul negru de pe spate chiar daca e din plastic are o textura care il face sa fie placut. Capacul alb mie nu imi place deloc, sper sa nu ajung sa il folosesc.

Nu imi place ca nu are mufa usb standad ci usb micro, cred ca ar fi avut loc de mufa normala. Am si alte device-uri care se incarca pe usb si ar fi fost placut sa nu mai trebuiasca sa car un incarcator. Se poate rezolva cu un adaptor. Tot relativ la mufa usb, o chestie subiectiva, ma deranjeaza ca este in partea de sus. O sa va deranjeze si pe voi atunci cand vorbiti in timp ce se incarca sau daca il incarcati in timp ce este pus in suportul de telefon din masina iar firul iese in sus. Nici o sansa sa il pui intr-un dock.

Ecranul e ok chiar daca nu are o super rezolutie. Nu am sesizat probleme pana acum, se vede rezonabil si afara cu lumina la 50% dar nu in soare direct.

Daca bateria e descarcata sub un anumit nivel (cred ca pe la 15-20%) nu te mai lasa sa faci poze. Poate e o setare dar nu am dat de ea. Pozele sunt chiar decente, calitatea imaginii se apropie de ce a unui compact din gama de jos. Nu vreau sa isc polemici dar imaginea e cam la fel de buna/proasta ca la marul 4. Cine vrea poze sa foloseasca un aparat foto dar ca uneori o fotografie chiar si mai slaba tehnic e de preferat fata de nimic. Trebuie sa mai treaca ceva timp si sa se mai inventeze ceva ca sa poata un telefon cu un senzor atat de mic sa faca imagini comparabile macar cu un compact decent.

Cand il legi de calculator telefonul nu mai are acces la cardul de memorie. E neplacut daca ai aplicatii care ruleaza de pe card si vrei sa le rulezi cand este conectat la PC.

Per total mie imi place, sper sa se rezolve problema cu inchisul sau sa gasesc o solutie. Nu prea merita sa dai foarte multi bani pe telefoane pentru ca peste 1-2 ani o sa vrei sigur sa il schimbi. Tehnologia evolueaza si o sa vrei cu siguranta noile facilitati. Am avut mai multe smartphoane pana acum si mereu asa s-a intamplat. Din pacate n-am depasit cu nici unul perioada de 2 ani happy

carcase(alba+neagra), micro sd de 2 gb+adaptor marca Samsung, incarcator+baterie
Pro: Design-ul
raport pret/calitate destul de bun
Contra: -faptul ca nu poti face poze daca bateria este incarcata maxim 15%
-lipsa handsfree

5 răspunsuri:
| HolyPotato a răspuns (pentru RazzyFUnik):

M-ai ajutat mult cu raspunsul tau totusi mai am cateva intrebari:
-cum se aude muzica pe el?
-l-ai comandat de pe net sau l-ai cumparat din magazin
-ecranul se vede pixelat?

| RazzyFUnik a răspuns (pentru HolyPotato):

Ecranul se vede bine
recomand sa cumperi de pe net pentru ca la pretul din magazin uneori se adauga mai mult tongue cauta si tu numele telefonului plus cuvantul pret pe google si vezi in lista de magazine unde e mai ieftinwinking
se aude bine muzica... e totusi un telefon nu ii poti cere sa urle big grin

| HolyPotato a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Asa e, ma refeream la calitate si nu la cat de tare se aude. Multumesc mult!kiss Meriti o funditahappy

| Voucher a răspuns:

Hey am achizitionat acest telefon...dar am o "problema" cand telefonul e la incarcat nu mai pot folosi touch-screen-ul decat daca il deconectez de la sursa de incarcare...are el vreo problema? sau asa e la toate smartphonurile?

| Atat_andrei_shi_1993 a răspuns (pentru Voucher):

Al tau are o problema deoarece la mine merge cand e la incarcat