| AntoniaAvram a întrebat:

De ce programe am nevoie sa fac o animatie tip 'Doi Degeaba' sau 'Ungurul Bulan'?

Multumesc

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Buna, programele sunt destul de complicate, nu e chiar treaba simpla si nu te astepta sa iti iasa din prima. Ai mai multe optiuni, dar iti trebuie :

1. Program de creare a "marionetelor" ( nu stiu cum sa le spun altfel ). Exemple : Photoshop, Illustrator, GIMP, etc.

2.Program de animare a marionetelor : After Effects, Crazy Talk Animator. Stiu ca cineva chiar reusise sa faca o animatie destul de simpla in PowerPoint.

3. Program de editare video ( nu este necesar daca folosesti AE, dar simplifica mult munca ). Exemplu : Premiere Pro, Vagas, PowerDirector, etc.

Profesionistii folosesc Photoshop, Illustrator, After Effects si Premiere PRO. Totusi nu e treaba simpla sa inveti sa le folosesti pe toate si cerintele tehnice sunt pe masura.

Crazy Talk Animator e ceva mai simplu de folosit ( cel putin teoretic ) si e facut special pentru animatii. Are presetari destul de bune, nu e nevoie sa faci chiar totul de la 0. Poti sa il folosesti daca vrei ceva bun si relativ usor.

| AntoniaAvram explică (pentru PainTech):

Eu ma asteptam la un video ceva, tutorial

| PainTech a răspuns (pentru AntoniaAvram):

Gasesti pe internet tutoriale la fiecare program in parte.
Iti dai seama ca nu sta nimeni sa faca tutorial de tip " Cum sa il copiezi pe Unguru' Bulan | Tutorial online ". Daca stii sa lucrezi in fiecare program toata traba in ansamblu e simpla.

Asta e cel mai aproape de "tutorial complet" pe care il poti gasi :
https://www.youtube.com/watch?v=IJgAUkjsomA
https://www.youtube.com/watch?v=jHMe3LhH9ow

Aici e unul in romana, facut de creatorul CreativeMonkeyz :
https://www.youtube.com/......tps?/watch