| octav005 a întrebat:

Bună dimineața. Am un Laptop HP Probook 6360b cu procesor i5 2520M, 8gb RAM DDR3 și SSD de 128 gb.

Ce windows ar fi ideal pentru el, ca să ruleze fluent sa meargă OK. Și ce versiuni. Am înțeles ca sunt zeci de versiuni, unele pentru tablete altele pentru Laptop, PC.

EU momentan am windows 7 ultimate instalat.

10 răspunsuri:
| Daniel235 a răspuns:

10 chiar 11, pe 64 bit, 7 s-a dus demult.

| sierra1 a răspuns:

Nu mai sta, pune w10 și bucură-te de el!

| octav005 explică (pentru Daniel235):

Stiu ca sa cam dus. dar nu stiu daca suporta. si ce versiune.

| octav005 explică (pentru sierra1):

Sunt cateva versiuni de w10. sunt toate la fel?

| RAY a răspuns (pentru octav005):

Fii fara griji ca iti va merge bine windows 10 64b /pro bine, iti spun ca technician it, nu recomand windows 11 decat pe un laptop nou sau macar in ultimi 2 ani

| octav005 explică (pentru RAY):

Mulțumesc frumos

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste W7 pana ce iti merg lucrurile folosite pe el!
Cand nu mai merge, poti instala altceva.

| NLS a răspuns:

Https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

W10 Pro

Apoi, folosesti aceste 2 programele, sa elimini bloatware-ul.
1)
https://www.oo-software.com/en/ooappbuster

In el, in meniul View, vezi sa ramana bifat doar Windows Apps, celelalte optiuni le debifezi.

Dupa care, bifeaza si dezinstaleaza toate programele si modulele de acolo, cu exceptia acestora (acestea ar trebui sa ramana):
AppInstaller,
Calculator
HEIF Image Extensions
Microsoft Store (care nu se poate dezinstala)
Nvidia Control Panel (daca ai video nVidia, altfel vei avea driverul de la AMD probabil)
Pachet de experienta locala romana (daca ai instalat limba romana in Windows)
VP9 Video Extensions
Web Media Extensions
Webp Image Extensions

Suplimentar, instalezi pentru filme VLC Player de aici, e gratuit:
https://www.videolan.org/vlc/

Daca ai nevoie si de player de muzica cumva, alegi varianta pe 32 biti:
https://www.aimp.ru/? do=download&os=windows

2)
https://www.oo-software.com/en/shutup10

In acesta, bifezi sa se puna butonul pe verde, TOT ce vezi acolo, CU EXCEPTIA:

La Current User:
Disable App Acces to Camera
Disable App Acces to Microphone

La Local Mashine:
Disable App Acces to Camera
Disable App Acces to Microphone

La Local Maschine, rubrica Windows Update:
Primele 2 le pui pe verde.
Activate Deffering of Updates
si toate pana la inclusiv : Disable Automatic Windows Updates
e bine sa ramana pe portocaliu.
Doar ultima trebuie sa fie din nou pe verde (Disable Windows Updates for other Products)

Disable Network Connectivity Status Indicator e bine sa fie si ea lasata pe portocaliu

Eu mai fac si alte chestii, DAR pentru moment iti recomand sa te opresti la ce am scris mai sus.
Iti va face Windows 10 sa ruleze mult mai fluid pe componente vechi.

PS: e cea mai mare prostie sa instalezi diferite "editii" de Windows, create de terti.
Majoritatea vin cu probleme.
Fie ca au buguri, pentru ca s-au eliminat din ele unele componente vitale,
fie ca contin malware,
sau mineri (iti forjeaza procesorul sa mineze criptomonede, pentru ei).