| gamerproxx a întrebat:

Recent mi-am luat si eu un laptop HP. Din pacate, observ ca in momentul in care stau pe Facebook si ma uit la un video fara ca sa intru pe el, nu imi arata normal, imi apar anumite patratele, daca pot spune asa, verzi.
La fel patesc si pe Youtube, cand dau ca un video sa imi apara in dreapta jos. Tin sa mentionez ca videoul in mod normal si pe tot ecranul merge bine, cu exceptia celor filmate vertical, acolo imi arata la fel.
De la ce ar putea fi problema?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce placa video are laptopul?
Ai instalat ultima versiune a driverului pentru ea?

Ce procesor are (numele complet, nu doar clasa), si ce cantitate de RAM?

Ce browser folosesti? E updatat la zi?
Ai incercat cu alt browser? (dintre Chrome, Firefox, Opera, sau Edge daca esti pe Windows 10)

La final, daca ai incercat cu ultima versiune a driverului si cu alt browser si face la fel, pentru a putea elimina placa video,
iti recomand sa descarci un clip video (un film) in format MKV sau MP4 de undeva, calitate 1080p, si sa vezi daca face la fel cand il deschizi in VLC Player. (sau POT Player, Mirillis Splash, sau orice alt program de rulat filme ce are integrate codecuri).

| JicaContra a răspuns:

Instaleaza lightshot, fa un screenshot, pune-l in cloud, ia link-ul, vino aici si da-mi reply la raspuns cu link-ul ala... sa vad si eu cum arata

din ce descrii tu suna a eroare de memorie video

| gamerproxx explică (pentru JicaContra):

Am instalat si am facut ss, dar observ ca pe el nu apare niciun defect, daca pot spune asa. Arata normal. Problema asta o am doar cand e un video in dimensiune mai mica, in momentul in care il maresc, dispare.
Credeti ca as putea rezolva? Ar putea deveni problema mai grava?

| gamerproxx explică (pentru NLS):

Https://www.emag.ro/......DHWF28BBM/

Acesta este laptop.ul. nu prea ma pricep la componente
Folosesc Chrome, mnu cred ca e updatat, efectiv, intru in fiecare zi pe el, fara sa fac vreo modificare. intru pe site.uri. dar nu cred ca e updatat, am incercat cu Firefox, vad ca merge bine, nu am probleme

| JicaContra a răspuns (pentru gamerproxx):

In alt browser ai incercat?
video kioare cu vlc ai incercat?

| NLS a răspuns (pentru gamerproxx):

Deci in Firefox merge, sa inteleg?
Atunci da-i un update la Chrome, si daca tot la fel face, dezinstaleaza-l, curata registrii cu CCleaner, (dar si fisierele temporare cu ocazia asta),
si apoi reinstaleaza-l.