| maphiotul a întrebat:

Buna seara, stie cineva de ce nu se mai fabrica televizoare 3D?
Se fabrica 4k o tehnologie aproape inutila pentru ca gasesti putin content si ocupa foarte mult spatiu

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Pentru ca nu mai exista cerere pentru televizoarele 3D, a fost la inceput o febra, dar nu au fost chiar asa utile, dadeau dureri de cap utilizatorilor, tehnologia era cam incomoda, ochelari pe cap si pentru asta s-a renuntat la televizoarele 3D.

16 răspunsuri:
| maphiotul explică (pentru slayer09):

O fii unul dintre motive, totusi 3D pasiv de la Lg nu da dureri de cap si nici stare de disconfort
Cel activ cam da
Puteau face 3d pasiv in continuare, mie si probabil si la altii ne place senzatia 3d

| slayer09 a răspuns (pentru maphiotul):

Avand in vedere ca erau doritori putini de 3d, au scos asta de pe piata. Ca daca toata lumea dorea 3d, cred ca acum aveam tv cu strategie de marcheting gen tv 6D..8D...VR..etc laughing

| maphiotul explică (pentru slayer09):

Nu stiu, mie imi place si regret ca nu mai e.doar la cinema unele filme

| sierra1 a răspuns:

Imaginea 3D părea adesea prea slabă. Unele televizoare 3D aveau un unghi de vizualizare îngust. Mulți telespectatori au suferit oboseală oculară în timp ce se uitau la televizoare 3D. Piața a fost saturată de filme și emisiuni TV convertite retroactiv în 3D în post-producție sau chiar în timp real, cu rezultate indoielnice

| NLS a răspuns:

Mergi la un cinema cu ecran de 12-15m, uita-te la Hobbitul in 3D,
apoi vino acasa si uita-te la TV-ul 3D cu 1, 5-1, 8m diagonala din sufragerie.

Apoi n-o sa mai pui intrebari de genul pe aici.
3D are sens cand ecranul e suficient de mare incat tu sa nu mai observi marginile, si sa fii "transpus" in mijlocul actiunii.
Altfel nu exista nici o diferenta, decat oboseala inutila pentru ochi.
Am vizionat cateva filme in 3D, la cinema, in Germania, deci nu vorbesc din auzite.
Chiar ma durea capul la final.
Iar TV 3D, am vizionat la un vecin roman, tot in Germania.
Nu a fost deloc aceeasi experienta.
Un TV modern cu HDR mi se pare mult mai util, cand vine vorba despre redat imagine de orice fel.

Utilitatea 4K e discutabila, dar nu cred ca indraznesti sa spui ca imaginea pe un TV 4K de 43" nu e mai clara decat un acelasi 4K pe o diagonala de 65-75".
Pentru ca altfel nu demonstrezi decat ca ai mare nevoie de ochelari.

Daca avem nevoie neaparat de 4K pe 43"?
Cel ma probabil nu. Din punctul meu de vedere ar fi suficient 2K pe o astfel de diagonala.
Insa un lucru e sigur: sa ai 4K nu strica.

| mihai69 a răspuns:

Acum, de la firma de cablu, am două canale 4k, niciunul 3D.
Ce TV crezi că ar trebui să cumpăr?

| maphiotul explică (pentru NLS):

La ce te ajuta 4k? ce programe ai in 4k? cati giga are un film 4k si in cat timp il furi de pe net sa il pui pe stick sau hard?

| maphiotul explică (pentru NLS):

Uita-te la un film pe un LG oled 3d pasiv si o vezi ca nu te doare absolut nimic si e chiar foarte fain
Sau la un Panasonic, phillips
Samsung sau Sony intr-adevar e agresiv

| NLS a răspuns (pentru maphiotul):

Poti sa il f.uri cum spui tu, sau poti sa ai abonament la Netflix, Disney+, Amazon Prime, HULU, YouTube Premium, sau mai nou, HBO Go (au inceput si ei sa introduca incetisor continut 4K).

Cum spuneam, pe diagonala minima de 43inch, il vad foarte putin necesar sau important, aici ar ajunge 2K.
Insa pe diagonale mai mari gen 55-70inch, e o crima sa te uiti la rezolutie FullHD, si iti strici si ochii.

Cat despre timpul de descarcare de pe net, chiar si la netul slab pe care il am in Germania, mai mult de 30min nu dureaza. Nu il scriu pe stick, fiindca il descarc direct pe un miniPC care e conectat la net si la TV.
Un fel de Chromecast, doar ca ceva mai puternic si putin mai scump.

| maphiotul explică (pentru NLS):

Bine domnu, uita-te la 4k eu prefer in continuare 3D e ceva care iti da senzatii.4k doar ca e mai clar dar nu iti da nici o senzatie.
ia vezi un horror, un xxx sau o animatie in 3d si mai vorbim

| NLS a răspuns (pentru maphiotul):

Am vazut filme 3D:
2 la TV la vecini, si 9 la cinema.
Spre deosebire de televizoare destinate publicului, filme 3D inca exista si se baga la cinema (in Germania).

Problema e ca pe un ecran mic, indiferent de tehnologia de redare, nu simti acelasi lucru ca atunci cand ai un ecran urias in fata.

Mai mult decat atat, nu stiu care e problema ta, daca cererea pentru astfel de dispozitive a scazut pana in punctul care producatorii au fost nevoiti sa opreasca productia.
Nu e ca si cum ai putea schimba ceva.
Daca tu esti fanul acestei tehnologii atat de mult incat o vrei in sufragerie, uite ca 99.99% dintre cei care se mai uita la TV, se lipsesc de ea si vor un TV cu care sa se uite, simplu, la un film, pe Netflix sau celelalte platforme.

Daca va exista vreodata cerere in numar suficient de mare, sunt sigur ca va reaparea.
Insa ma indoiesc ca diagonalele vor fi sub 2m, asa ca (joke): spor la stricat usa sa-ti bagi TV ul in casa.

| maphiotul explică (pentru NLS):

1.usa am stricat-o demult sa bag un LG 65EF950V 3d in casa
2.am zis eu cumva ca e aceeasi senzatie la tv ca la cinema? normal ca nu e, dar eu sunt foarte multumit de cum se vede
3.si in Romania in cinema sunt filme 3d, nu doar,, la tine"in Germania
4.interes este pentru 3d pentru ca este si acum un link pentru petitii unde au semnat multi oameni https://www.change.org/p/lg-please-revive-3d-on-a-2018-oled-tv-model
5.tehnologia a fost atat de iubita incat oprea dezvoltarea noilor tehnologii inutile gen 4k, 8k

| Brizbriz a răspuns:

2 motive:
2. pe un ecran mic, 3D-ul se vede FOARTE mic sau trebuie sa stai foarte aproape de ecran
1. din cauza asta tehnologia nu a avut prea multi fani si deci nu prea s-au vandut

iar la 4k ai dreptate, sub 65" nu merita televizorul, pentru ca pur si simplu ochiul uman nu reuseste sa perceapa diferenta intre HD si 4k, dar la 65" e SUPER TAREwinking

iar content e in ultima rautate, sincer, nu prea sunt canale, corect, dar Netflix are 4k, si daca ai access la FL sau altele asemenea, gasesti la filme si seriale 4k de nu ai timp o mie de vieti sa le vezi pe toatehee hee

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

3D nici nu s-a facut pe ecrane mici.a meu e LG 65EF950V si se vede suuuper, dar am avut si Samsung D8000 55 care la fel se vedea foarte bine in 3D.
Si fani a avut sa stii.cand s-a postat petitia pentru a se face din nou tv-uri cu 3D au semnat mii si mii de oameni, era un contor si vedeai cati oameni au semnat
Parerea mea ca au fost doua motive: 1.companiile mari de filme au facut presiuni sa nu se mai fabrice pentru a nu avea noi cinema 3D acasa si sa mergem la cinematografe
2.cum am mai zis cuiva, pentru ca stagnau oarecum producerea de noi tehnologii

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Ba s-a facut, am prieteni care si-au luat cu ecrane de vreo 40" si nu le folosesc deloc, ca 3D

insa da, la 65" al tau se vede super, te cred, insa nu multi isi permit ceva asa de mare, presupun ca te-a costat vreo mie de euro

iar ce spui tu, e de asemenea posibil, dar improbabil, stiu de ex. despre Sony ca ii doare drept in varful cotului de producatorii de jocuri, cum scot o consola noua sau sunt pe cale sa o scoata, consola mai veche devine "brusc" modabila, si deci, vanzarea de jocuri scade DRASTIC (pirateria e la greu, daca merge)

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

A costat mult mai mult de 1000.eu sunt foarte mulumit de el si ma uit si in ziua de azi la filme 3d