| Oanaaaa1 a întrebat:

Secţia la care voi merge la facultate se numeşte "Calculatoare şi sisteme informatice". Voi face programare. Sincer, nu ştiu informatică decât atât cât am făcut în liceu (şi aici mă refer la C++). Aş vrea să învăţ câte ceva. Măcar lucruri de bază- Cu ce să încep? Ce ar trebui să ştiu?

3 răspunsuri:
| ITPlace a răspuns:

Salut!
Eu recomand cateva carti:

Emanuela Cerchez
Programare in Limbajul C/C++ pentru Liceu
Programare in Limbajul C/C++ Metode si tehnici de programare
Programare in Limbajul C/C++ care curpinde Teoria Grafurilor, Structuri de date dinamice, Pattern Matchin.
In aceste carti vei studia si algoritmica care reprezinta baza programarii! Daca doresti sa te pregatesti bine trebuie sa lucrezi in fiecare zi cat mai mult posibil! Faci fiecare exercitiu si-l verifici pe calculator sa vezi cum functioneaza, de preferabil o aplicatie IDE gen CodeBlocks sau Visual C++ pentru compilare!
24/7 IT Support Center
www.it-place.ro

| Oanaaaa1 explică (pentru ITPlace):

M-ar interesa si ce o sa studiez mai exact. Asta in caz ca stii. Banuiesc ca nu decat C++ ca in liceu.

| Radu284 a răspuns:

Daca vrei sa inveti C (nu C++) incearca tutorialul asta: http://www.invatatot.ro/programare/c/

E facut de mine, si inca nu am dat drumul oficial siteului, dar prima parte este completa. Si as vrea sa obtin niste feedback.