| Alecsander98 a întrebat:

Buna,sper ca am nimerit categoria. Am cumparat o placa de baza Intel desktop board d945gtp d945plm. Am legat toate firele si cand ii dau drumul, toate functioneaza mai putin CD-Room, cand e legat de placa de baza, nu se deschide dar daca e legata doar la curent, se deschide.

Plus, inca o problema, nu vad nimic pe ecran, am legat si la o placa video si la placa de baza si tot nu vad nimic...ce ar putea avea?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si noi de unde sa stim ce ai facut acolo?

| Alecsander98 explică (pentru Salontanul):

Deci stai, ce sa stii, ce ar trebui sa stii ce am facut. Pur si simplu am primit placa de baza impreuna cu procesorul gata "lipit" si am legat firele de ea cum scrie in manualul de instructiuni/utilizare...sincer, daca tot ai fost campion la raspunsuri, lasa raspunsuri competente de campion.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Alecsander98):

Ce legatura are ca eu am fost campion cu faptul ca ar trebui sa-si dea cineva cu parerea pe ceva ce nu vede si ce nu este explicat in detaliu. Si, da. Sunt campion (dar asta nu este important) ci faptul ca eu repar computere si ma pricep. Ce poti sa faci in situatia in care unu care nu se pricepe te intreaba ceva de specialitate? Acolo pot fi multe defectiuni. Dar poate fi si o legare gresita sau sa nu fi pus switch-ul de la CD-ROM (nu CD-Room) in pozitia corecta. Asta nu-ti da, insa, dreptul sa sari la gatul unui om care vrea sa te ajute.
Daca te uiti pe raspunsurile mele ai sa vezi ca i-am ajutat pe multi si de aceea am fost campion. Sa stii ca raspunsurile sunt analizate inainte de a fi declarat campion.

| Alecsander98 explică (pentru Salontanul):

Ok, terminam cu cearta, nu ajungem nicaieri. Eu am primit placa de baza cu tot cu procesor, am legat cablurile de ea cum era scris in manualul de instructiuni si utilizare si nimic mai mult. Sa nu fie destul de puternica sursa sau hardul sa se fi stricat? ar putea fi din cauza asta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Alecsander98):

Daca ar fi hardul stricat ar merge Cd-Rom-ul. Poate fi susrsa destul de slaba. Trebuie sa tii cont ca o sursa livreaza sub 70% din cat scrie pe ea. Ar mai putea fi si un scurt circuit la CD-Rom. Ar trebui sa-l iei impreuna cu cablul de semnal si sa-l incerci in alt computer separat cu cablul lui si separat cu cablul tau pentru a vedea ce este bun si ce nu functrioneaza. Te mai astept cu vesti.