| andeea6655 a întrebat:

am instalat un program zip7 nu stiu ce fel de program e si in ce consta. dar problema e alta am dat anulare la instalare dar apoi mi s-a stins laptopul si cand se aprinde cranul este negru si in centru apare o fereastra in care se incarca si spune sa astept dar au trecut 6 ore de cand se tot incarca si nu se mai opreste. ce se intampla? va rog ajutati-ma!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scrie nimic acolo unde se incarca? Si Zip 7 este un program de arhivat/dezarhivat. Vezi ce scrie acolo unde se tot incarca si spune-ne aici.

| andeea6655 explică (pentru anonim_4396):

Pe acea fereastra scrie preparare zip 7 si sub chestia care se incarca scrie va rugam asteptati...atata tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andeea6655):

Intra in cntrol panel, la remove program si daca gasesti acolo zip 7, sterge-l.

| andeea6655 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot intra pentru ca ecranul este negru, nu-mi apare niciun program nici start nimic...in cazul asta ce pot face?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andeea6655):

Reinstalezi windows-ul.Imi pare rau.Dar prima data dupa ce reinstalezi win, bagi un antivirus bun.La alegere, sa nu se creada ca fac reclama.Eu am nod 32. Dupa ce instalezi antivirusul, scanezi cu el windows-ul. Chiar asa, vei scana windows-ul intai, apoi dupa fiecare program instalat vei scana si tot asa vei face mereu.Sa nu mai incerci sa descarci ceva daca nu esti sigura ce program este.Intrebi mai intai. O seara buna.Imi pare rau dar alta solutie nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu uit, in caz ca nu stii.Ai mare grija la descarcarea si instalarea programelor de care vei avea nevoie.Multe programe iti da sa instalezi si niste adware.Adica ai grija sa debifezi chestii de genul seteaza ca pagina de pornire.Mai bine debifezi orice program iti da sa mai instalezi suplimentar. De exemplu la yahoo.messenger,cand il instalezi, iti da si alte programe, google chrome sau ask, sau..etc. nu lasa acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pus intrebarea pe un site ca fiind din partea unei amice.Adica tu.happy Uite ce raspuns am primit:

zip7 nu exista.
Programul se numeste 7zip.
Este un program de arhivare, asemanator cu WinRAR si WinZIP.

Poate ca, totusi, zip7, este un virus - avind in vedere problemele aparute.
Poate ca, totusi, a vrut sa spuna 7zip si problemele aparute sint doar o coincidenta.

Oricum, solutia cea mai rapida si mai simpla este reinstalare windows.
Chiar nu are rost sa se chinuie cu reparatii si recuperari. "

Deci trebuie sa reinstalezi windows-ul, daca nu stii cum, cheama pe cineva priceput.Si,prima data dupa ce reinstalezi window-sul, neaparat instalezi un antivirus.O zi buna.

| andeea6655 explică (pentru anonim_4396):

Ok multumesc pentru informatii... o sa reinstalez windows-ul... sad