| anonim_4396 a întrebat:

Program în C.
Am încercat să fac în C un program care face următorul lucru:
-Am 2 fisiere text: intrate.txt si iesire.txt;
-In fisierul de intrare introduc cateva linii care contin urmatoarele nume: Andrei,Mihai,Ionut, Andrei;

-În programul meu introduc de la tastatura un nume, ex: Andrei. El trebuie să parcurgă fisierul intrare.txt și să returneze in fisierul iesire.txt doar liniile care contin numele Andrei( adică să copie numele Andrei din fisierul intrare in fisierul iesire).
Eu nu stiu cum să scriu codul pentru această,, selectie,,. Am atașat aici
https://pastebin.com/y6MKrVLG
codul pe care l-am scris până acum.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Citesti linie cu linie fisierul de intrare.
pentru fiecare linie poti verifica daca numele introdus de tine este continut, poti folosi functia strstr

if(strstr(linieFisier, Nume)!= NULL) {
// aici inseamna ca l a gasit
}

| JeKyLl a răspuns (pentru suntserios):

Dacă ai putea să faci implementarea la ce ai spus direct în codul meu ar fi super.Dau funda.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru JeKyLl):

Pe cine ar ajuta? Pe mine nu si pe tine sigur nu.