| ForevărTughedăr69 a întrebat:

Vreau sa devin programator. Am invatat limbajul HTML. Ce limbaj trebuie sa invat in continuare? Imi puteti da si un link cu un curs on-line util? Dau funda! :0

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci...
html e asa o joaca sa zicem. html nu e chiar programare, html e un limbaj de scripting nu un limbaj de programare.

Ai doua variante; Varianta I
vrei sa inveti serios programare nu incepi cu limbajul. Incepi cu bazele programarii, incepi cu bazele functionarii unui calculator, incepi cu lucru pe biti, incepi cu scheme logice, incepi cu pseudocod, structuri de control si de date, ceva algoritmi in pseudocod si abia apoi incepi cu un limbaj de programare sa pui in practica teoria.

de preferat ar fi sa incepi cu C care e un limbaj procedural. low level iti ofera posibilitatea sa te joci cu memoria, sa vezi cum se aloca corect spatii de memorie, cum se manageruieste corect memoria.

odata ce ai bazele programarii procedurale (macar 8-10 luni de munca) poti incepe sa inveti conceptele de programare orientata obiect punand in practica in C++.

odata ce ai aceste cunostinte poti sa lucrezi in orice limbaj odata ce descoperi sintaxa.

Ai fi un programator bun nu inseamna sa stii limbajul pe de rost, inseamna ca ai o gandire analitica si sa te descurci in orice limbaj odata ce ii descoperi sintaxa.

Varianta II. vrei sa bajbai niste linii de cod copiate de prin vreun tutorial ici colo incepi si dai copy paste la cod (de preferat php ca e mai usor de folosit nu ai nevoie de compilator, de ide, de librarii ) si te prinzi pe parcurs, dar in final ai sa ai lacune mari.

2 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Java,css,sql,php. peste tot gasesti asa ceva depinde la ce ii o intreasga cronologie nu apuci intro viata sa inveti

| ForevărTughedăr69 explică (pentru suntserios):

Ok, multumesc frumos. O sa aleg varianta. Imi poti da niste link-uri utile, sau niste carti?