| DanielOlteanu a întrebat:

Bună ziua, acum ceva ani (3-4 ani )în timpul unei furtuni electrice au fost și ceva trăsnete puternice. Eu eram impreună cu familia la bucătărie la masă când curentul casei se întrerupse. Am scos toate electrocasnicele din priză mai puțin centrala termică. Această a fost la propriu arsă pentru ca nu mai funcționa dar răspunsul ce îl doresc nu este aici ci la faptul că eu eram pozitionat lângă o priză cu un scaun metalic moment în care prin priză a iesit un arc electric puternic ce sa și auzit puternic. 1 Întrebarea mea este trasnetul a lovit casa direct sau linia electrică? 2 Dacă eu eram mai aproape de priză puteam să o pățesc?

5 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

1. Cel mai probabil au fost lovite cablurile electrice.
2. Da.

| RAY a răspuns:

Curentul formează un camp electromagnetic, a lovit în apropiere dacă lovea casa lua foc, mie tv mi-a ars acum vreo 15 ani dar ne a dat altul, siguranțele in jos și totul scos pe viitor

| RAY a răspuns (pentru adryang78):

Daca lovea cablurile numai era curent apoi, ceea ce a fost

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Știi cum se formează o descărcare electrică? Norul se incarca cu mai mulți atomi negativi sau pozitiv iar natura caute să egaleze iar astfel se descarcă unde nimerește, astea pozitive pot apareaa oricând și sunt mai puternice, o zi senină cu soare iar o descărcare pozitivă te nimerește

| kalasnicov22 a răspuns:

Fulgerul a lovit o linie electrica din apropiere iar tensiunea a crescut brusc la cateva mii de volti, fie si pentru cateva milisecunde.
Cam dificil sa patesti ceva, tensiunea inalta cauta cea mai scurta cale catre impamantare.
P.S. ray bate campii rau de tot.