| melimili a întrebat:

Buna ziua.
Am gasit niste CD/DVD-uri vechi ce se vindeau cu revista Chip.
Unele au mici filme, fotografii, etc in afara de programele utilitare pe care le furnizau ei.
Problema este ca desi astea mergeau foarte bine in Windows-urile vechi, nu mai merg in Windows 10. Cum le pot folosi?
Fara varianta reinstalarii unui Windows vechi. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Autorun-ul ăla era cam inutil.
Încearcă să rulezi direct fișierele cu un player cum ar fi VLC.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce anume "nu merg" pe W10? Pozele sau programele?

| 120bulevard a răspuns:

Nu mai ai cum sa le folosesti, probabil sunt scrise in Delphi sau Pascal, niste antichitati care au wizardzi antici necompatibili cu Windows 10, e un chin, nu vad de ce ai incerca sa le folosesti cand ai 1.069.000.374 programe functionale la dispozitie

| doctorandus a răspuns:

Pot instala Windows XP intr-o masina virtuala.

| melimili explică (pentru 120bulevard):

Pai daca Windows 10 e asa de bun pe cat este de laudat, ar trebui sa stie si sumeriana.

| melimili explică (pentru mihai69):

Filmele. Pozele am reusit sa le deschid.
Scuze, dar amintind de filme, poze, imi imaginam ca se subintelege. Programele se regasesc actualizate si direct pe net.
Sunt acolo niste documentare interesante, neregasite pe net, si as vrea sa le pot reda. Nu se mai lanseaza acel autorun. Am incercat manual. Tot nu merge.

| 120bulevard a răspuns (pentru melimili):

E ca si cum ai pune Android 13 pe un Samsung S2 si ai spune ca telefonul este o janghina pentru ca nu-l ruleaza, sunt mai multe chestii la baza care sunt greu de explicat.

| melimili explică (pentru mihai69):

Multumesc.