| AnonimatuI a întrebat:

Am si eu o intrebare. Am constatat ca de cand mi-am schimbat provider-ul de internet de la UPC la Telekom, ping-ul a crescut destul de mult. In fine, am sunat la service-ul si am luat legatura cu departamentul de probleme tehnice, au ajuns acasa si au rezolvat problema cu viteza de upload ai download, in rest ping-ul meu a ramas la fel. Cand eram la UPC, ping-ul meu era intre 35-40, acum e intre 70-80, si ping-ul acesta l-am observat in multe jocuri. Cel mai mult in lol, si 80 e cam unplayable. Daca ati mai avut probleme cu ping-ul la telekom(in special pe lol), vreau sa ma ajutati sa gasesc problema ca s-o pot remedia si sa-mi micsorez ping-ul.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Nu iti poti schimba pingul. Pingul e timpul care dureaza pana ce un pachet de date ajunge si se intoarce la destinatie.

Pentru un timp de conectare cat mai mic foloseste conexiune prin cablu, foloseste un singur dispozitiv, nu lasa alte aplicatii deschise in timp ce te joci.
Eventual poti schimba DNS la 8.8.8.8, dar nu cred ca te ajuta prea mult.

| AnonimatuI explică (pentru PainTech):

Am facut toate aceste lucruri inainte, dar tin sa mentionez ca atunci cand fac testul ping cu hextech tool, am 45(aproximativ), cand intru in loading screen am 35 si creste cu cate 1 pana la o valoare exacta