| هوراس a întrebat:

Ca să schimbi memoria RAM de la un pc, trebuie să faci ceva setări prin BIOS sau pur și simplu înlocuiești plăcuțele?

9 răspunsuri:
| Canter_Mihai_2000 a răspuns:

Te dusi la magazin, iti alegi de care iti trebuie(de 1, de 4, 2, 8), si o pui in computer; si vseo!

| lpavel a răspuns:

NU trebuiesc facute nici un fel de setari, inlocuiesti si atat dar ai grija sa fie de acelasi model, ex : DDR2, DDR3 etc! Bafta!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Inlocuiesti placutele si verifici in bios, vezi ce date iti arata, poate vrei sa maresti frecventa!

| Jipa95 a răspuns:

Scoti pur si simplu memoria, si o pui pe cea noua.

| Cornel_Videa_1967 a răspuns:

Salut.Inlocuiesti decat placutele eu am facut dar la alte persoane e diferit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai cumparat-o deja si nu stii de care sa iei, scoate-o pe cea din pc si du-te cu ea la magazin. Spui ca vrei una asemanatoaredarmaimare, de cat vrei tu. Ajungi acasa si o pui in locul celeilate.Nu mai intri in niciun bios sa vezi daca o vede, pornesti pc-ul si dai la start-click dreapta computer si acolo la specificatii vezi daca e cea de marimea care ai pus-o.

| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce memorii in ce placa de baza bagi. Nu de alta, dar nu ar fi prima oara ca cineva sa ia super-memorii si sa le lase sa mearga cu setari de rahat... happy

| ????? explică (pentru KodrutZ):

A bine astea-s chestii de logică, gen dacă placa ta de bază suportă 1600 MHz nu-ți iei de 1866 laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru ?????):

Gresit. Iti iei, ca o sa mearga in parametri mai buni decit memorie cu specificatia de 1600. Uite, eu am 1600 pe procesor/chipset care duc 1333, si scot niste rezultate in benchuri care rup toate memoriile cu specificatii de 1333.