| SLexuS a întrebat:

Cand vreau sa imi activez windows sandbox din Windows Features, imi apare mesajul asta "Windows Sandblox cannot be installed: Virtualization support is disabled in firmware", stiu ca trebuie sa activez ceva din bios, dar nu-l gasesc, mentionez ca am placa de baza Asus PRIME H310M-K R2.0

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Da, acest lucru îți indică faptul că virtualizarea hardware asistată este dezactivată (Intel/AMD virtualization support). Mai toate procesoarele din ziua de astăzi suportă mașini virtuale.
Deschizi firmware, adică bios-ul plăcii tale de bază (tasta F2) la pornire, iar la secțiunea Advanced -> Intel virtualization technology sau Hypervisor (modifici de pe disable pe enable). Salvezi, ieși și deschizi sistemul. Acum poți folosi inclusiv sandbox-ul / mașinile virtuale.

2 răspunsuri:
| SLexuS explică (pentru GPA):

Am oricum generatia a 10 a de Intel, duce sigur